Nowe samoloty dla VIP-ów gotowe do lotów. Duda nie poleci gulfstreamem do Australii

Polskie VIP-y mogą już latać samolotami Gulfstream G550. Jak się jednak okazuje, nie skorzysta z tego przywileju prezydent Andrzej Duda podczas swojej podróży do Australii i Nowej Zelandii.

Skontaktowaliśmy się z Kancelarią Prezydenta RP z pytaniem, czy prezydent Andrzej Duda wykorzysta samoloty gulfstream podczas wizyty w Australii i Nowej Zelandii, która jest zaplanowana na 18-23 sierpnia. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jak się jednak udało ustalić RMF24, prezydent w najbliższą podróż zagraniczną poleci samolotem rejsowym. Jak zapewnił rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, zdecydowały względy praktyczne - w momencie planowania podróży nie było pewności, czy szkolenia pilotów zostaną zakończone.

Nowe samoloty mają zasięg do 10 tys. km. Na pokładzie samolotu może podróżować 16 osób. Pierwszy VIP-owski gulfstream trafił do Polski w czerwcu 2017 roku. Przeszkolenie, aby latać tego typu samolotami, przeszły trzy załogi. Zajęło to ponad rok. Informowała o tym m.in. stacja Polsat News.

 

- Jednym z wymogów do wykonywania lotów o statusie HEAD jest nalot na danym typie statku powietrznego, który dla dowódcy załogi wynosi 250 godzin, a dla drugiego pilota 150 godzin - poinformowało Centrum Operacyjne MON w rozmowie z RMF24. Ten warunek spełniają obecnie trzy załogi.

Gulfstream G550 to amerykański samolot dyspozycyjny dalekiego zasięgu o bardzo wysokim standardzie. Latają nim politycy m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Izraela, Turcji czy Singapuru. Polska zamówiła dwa takie samoloty. Kosztowało to ponad 440 mln zł. 

Nie tylko gulfstream

Oprócz dwóch samolotów gulfstream, polskie władze zamówiły również trzy samoloty Boeing 737, które na swój pokład mogą zabrać ponad 70 osób. Ich zasięg to ponad 5 tys. km. Jedna z tych maszyn jest w Polsce od listopada 2017 roku. Trwają szkolenia załóg, które będą mogły latać boeingami.

Oto samolot z doczepianymi kapsułami - na ludzi i na towary. To będzie rewolucja w lotnictwie

Więcej o:
Komentarze (252)
Nowe samoloty VIP są gotowe do lotów. Prezydent poleci gulfstreamem do Australii?
Zaloguj się
 • java3

  Oceniono 43 razy 21

  A pamiętam czas, kiedy PO chciała zamówić nowy rządowy samolot.
  I jaką straszną aferę wtedy PIS rozpętał, że to marnotrawienie publicznych pieniędzy...

 • smiki48

  Oceniono 35 razy 19

  Podstawowy błąd, to zatrudnianie pilotów wojskowych do odbywania lotów o charakterze cywilnym. Gdyby lot do Smoleńska był obsługiwany przez cywilnych pilotów, to nie byłoby katastrofy.
  Natomiast kupowanie dwóch identycznych samolotów jest pozbawione sensu. Bo ktoś sobie założył, że jeden samolot ma być do dyspozycji prezydenta, a drugi premiera. Jakby nie mogli latać samolotami rejsowymi jak reszta Polaków. A w ostateczności na przelot do Australii można wyczarterować samolot.

 • guru133

  Oceniono 65 razy 19

  Kolejna niepotrzebna i kosztowna wycieczka Maliniaka na koszt podatnika. Po co ta marionetka tam leci? Z listem od genseka Kaczyńskiego, czy ot tak, żeby się przelecieć nowym samolotem?

 • waw-el

  Oceniono 12 razy 12

  Zakup samolotow i limuzyn oraz podroze jest wliczony w wydatki MON-u na obronnosc.To 2% z PKB. Kasa sie zgadza a naiwny Trump sie cieszy. Wszystkim zarzadza Maciarewicz z Klonowej..... Tzw. vipy bawia sie jak przed 39 rokiem.

 • marko_uk

  Oceniono 18 razy 10

  A nie można Dudy dać do Muska, żeby go wysłał w kosmos? Wszyscy by skorzystali...

 • plutoniczna

  Oceniono 9 razy 7

  ooooo...przydadzą się PISiakom jak w przyszłym roku będą spierdzielać do San Escobar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX