Pogoda w Polsce z wątkiem tropikalnym. IMGW podaje dane ze stacji badawczych dot. nocy

Pogoda w dzień męczy nas wysoką temperaturą, ale ostatnio noce też są bardzo ciepłe. Klimatolodzy wskazują, że w Polsce mamy ostatnio do czynienia z tzw. nocami tropikalnymi, które kiedyś były u nas rzadkością.

Tropikalną nocą klimatolodzy nazywają taką, podczas której temperatura minimalna utrzymuje się powyżej 20 st. C - wyjaśnia IMGW. Nocom tropikalnym badacze poświęcili obszerny wpis na swoim Facebooku. Noc z temperaturą minimalną 18,1-20 st. C to noc "bardzo ciepła". Noc określana mianem "ciepłej" ma temperaturę minimalną w granicach 15-18 st. C. 

Pogoda w nocy? Tropiki

Eksperci od pogody z IMGW opisują, że w Polsce noce, podczas których temperatura powietrza na danej stacji synoptycznej nie spadała poniżej 20 st. C do tej pory "występowały bardzo rzadko". W Warszawie w latach 1951-2010 było ich zaledwie 17, z czego 6 samym upalnym roku 2010 r. "Przeciętnie w 60-leciu ich udział wynosił zaledwie 0.3 proc. przypadków w ciepłym okresie roku (IV-X)" - pisze IMGW. 

Czy to się zmieniło? Na to pytanie na razie badacze nie odpowiadają, przedstawiają za to dane z ostatnich nocy. Jak widzimy w tabelce poniżej, noce tropikalne zaobserwowano z 28 na 29 lipca w 7 stacjach badawczych, zaś z 31.07 na 1.08 już w kilkunastu. 

"Ta noc okazała się "najbardziej tropikalna" pod względem wysokich minimalnych wartości i liczby stacji na której odnotowano Tmin>20 stopni C, ale nadchodząca noc ma szansę jeszcze 'podbić' ten wynik" - zapowiadało IMGW. Eksperci prognozowali, że tropikalne noce wystąpią w ponad 20 stacjach badawczych.

Pogoda w czwartek. Nadal upał

W czwartek pogoda nadal będzie upalna. Temperatury powyżej 30 st. C prognozowane są dla prawie całego kraju (oprócz północno-wschodnich i południowo-wschodnich krańców Polski). Obowiązują ostrzeżenia przed upałem. Trzeba pić dużo wody! Według prognoz upał zacznie odpuszczać w piątek. 

Ekstremalne upały w przyszłości będą normą

Więcej o:
Komentarze (114)
Pogoda w Polsce. Noce tropikalne kiedyś były wyjątkiem, a teraz?
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 54 razy 26

  Tropikalne noce - ostatni element spełniający kryteria "republiki bananowej"...:-)

 • magickiller

  Oceniono 22 razy 8

  To jakiś absurd. To niemożliwe, żeby w latach 1951 - 2010 było tylko 17 takich nocy. Właściwie to nie pamiętam lata, żeby nie było kilku nocy powyżej 20 stopni celsujusza. A w latach 90-tych pamiętam że były takie upały w nocy że się spało z mokrymi ręcznikami, ze spryskiwaczami na podłodze. Było dużo cieplej jak w nocy jak teraz bo nawet po 25 stopni. Nie wiem skąd te dane może z Giewontu :-)

 • smiki48

  Oceniono 16 razy 4

  problem nie leży w globalnym ociepleniu , tylko w rozwoju miast. I tak np. z 80 lat temu stacja meteorologiczna na Polu Mokotowskim była w szczerym polu. Dziś jest to zabetonowany kawał terenu. Podobnie z innymi lokalizacjami stacji meteorologicznych. A jest powszechnie wiadome, że temperatura w centrum miast jest o kilka stopni wyższa od terenów zielonych poza miastami. Podobnie jest z odczuwaniem temperatur przez mieszkańców miast. Jeśli ktoś wychował się na wsi i przeniósł się do miasta, to subiektywnie odczuje podniesienie się temperatury.

 • kresedebarg

  Oceniono 6 razy 4

  brakowało mi tych ciepłych nocy - w dzień było niby ok. ale wieczorem nawet na tarasie nie posiedzisz bo chłód

 • byrcyn11

  Oceniono 23 razy 3

  Te 20 stopni w nocy co podajecie, to na łąkach poza miastem. W środku betonowej dżungli Wrocław - temperatura w nocy nie spada poniżej 23-25 topni !

 • jondro6

  Oceniono 13 razy 3

  Sierpień 2015, praktycznie codziennie po 33-34 stopnie, 9 sierpnia 36,34. więc plis nie przesadzajmy. www. meteo. waw. pl/hist.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX