Morawiecki na rocznicy Powstania Warszawskiego: rząd zwiększy pomoc dla powstańców i "wyklętych"

Trwają obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zwiększy nakłady na wsparcie dla powstańców warszawskich i innych żołnierzy walczących o niepodległość. Fundusz ma wzrosnąć dwukrotnie.

Premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 74. rocznicy Powstania Warszawskiego zapowiedział zwiększenie wparcia dla żyjących powstańców warszawskich i żołnierzy walczących o niepodległość. Zadeklarował też, że państwo przejmie opiekę nad zidentyfikowanymi grobami poległych.

Mateusz Morawiecki powiedział, że fundusz wsparcia wzroście dwukrotnie. Chodzi o wsparcie losowe dla żyjących powstańców, żyjących żołnierzy wyklętych, żołnierzy Armii Krajowej i bojowników o wolność - podała Informacyjna Agencja Radiowa.

Mateusz Morawiecki podniesie fundusz dla powstańców

Według zapowiedzi premiera, państwo przejmie też opiekę nad grobami powstańców i żołnierzy. Z tej decyzji cieszy się prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, profesor Leszek Żukowski. W jego opinii, tym zadaniem mógłby się zająć Instytut Pamięci Narodowej. Zdaniem profesora, ustawowa regulacja opieki nad grobami jest - jak to ujął - "załatwieniem sprawy".

Przed ogłoszeniem decyzji szef rządu złożył wieniec pod dzwonem dowódcy powstania warszawskiego generała Antoniego Chruściela "Montera" oraz pod tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

O godz. 14.00 odbędzie się uroczystość przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, tam z powstańcami spotkają się parlamentarzyści.
O 17.00 - główna uroczystość upamiętniająca wybuch walk o stolicę. W godzinę "W" powstańcy, najwyższe rangą władze państwa i mieszkańcy Warszawy oddadzą hołd bohaterom stolicy przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O godz. 17.00 w całym mieście zawyją syreny alarmowe.

Więcej o:
Komentarze (121)
Morawiecki na rocznicy Powstania Warszawskiego. Rząd zwiększy pomoc dla powstańców
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 37 razy 27

  Proponuje jeszcze obecanie zwiększenia środków na:
  - kombatantów bitwy pod Grunwaldem
  - kombatantów bitwy pod Cedynią
  - schroniska dla bezromnych koni z pierwszej Brygady

 • kaszpir2

  Oceniono 19 razy 15

  Może najpierw dokładnie "prześwietlić" tych "wyklętych" bo większosć tych "wyklętych" to byli zwykli zbrodniarze , złodzieje , mordercy i tak naprawdę stąd ta ich nazwa ..
  Bo z zbrodniarzy robić bohaterów ? Może była garstka bohaterów i tyle ...

 • dziadekjam

  Oceniono 40 razy 12

  Czy tym funduszem będzie zarządzał jego tatuś Kornel w sposób podobnny jak kasą od Kukiz15?

 • zenzaj

  Oceniono 18 razy 10

  Morawiecki powinien jak najprędzej jechać pod pomnik L. Kaczyńskiego.
  Przecież to Lech wraz z bratem bliźniakiem, strzałami z broni ręcznej o godz. 17 rozpoczęli powstanie.

 • polakadam

  Oceniono 29 razy 7

  Nie mieszać wykletych z powstancami. Nie wszyscy wyklęci zasługują na szacunek.

 • franek_baltazar

  Oceniono 29 razy 7

  O wy marne pisowskie gnoje. Teraz gracie nielicznymi Powstańcami? Szubrawcy.

 • wujekdolf

  Oceniono 23 razy 7

  ten cham matołuszek znowu nakłamał? ktoś to wreszcie powstrzyma? jak można starych ludzi tak naciągać! jak "na garnki" albo "na wnuczka"!

 • 1moja

  Oceniono 27 razy 7

  A dla pomocnikow SS - NSZ Brygady Swietokrzyskiej nie da ani grosza? No popatrz, juz prawdziwy i dumny zapomnial jak im kwiaty na grobach w Monachium skladal i nawet przez sekunde sie nie zastanowil dlaczego sa pochowani w Monachium ani tez dllaczego mieli wyroki smierci wydane przez AK.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX