Biskup gliwicki zabiera głos ws. rządów PiS. "Upartyjnianie państwa przez jedną opcję"

Biskup gliwicki Jan Kopiec w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną odniósł się do bieżącej sytuacji politycznej. Stwierdził, że Kościół nie powinien opowiadać się za żadną partią. Dodał jednak, że są sytuacje, w których duchowni nie powinni milczeć.

Biskup gliwicki Jan Kopiec był pytany przez Katolicką Agencję Informacyjną m.in. o relacje polsko-niemieckie. Duchowny stwierdził, że podniesienie przez polskich polityków kwestii reparacji wojennych to "niepotrzebne eskalowanie problemów".

- Jeśli mówimy o niemieckich rekompensatach, to należy wziąć pod uwagę olbrzymią pomoc jaka przez kilkadziesiąt lat przychodziła z Niemiec do Polski. Szczególne znaczenie pomoc ta miała dla naszego Kościoła - podkreślił biskup Kopiec, mówiąc o fundacji niemieckiego episkopatu, która wspiera Kościół we wschodniej Europie.

Duchowny odniósł się również do bieżącej sytuacji politycznej i rządów Prawa i Sprawiedliwości. Zaznaczył, że "Kościół nigdy nie opowiada się po stronie jakiejś partii".

Natomiast zaniedbaniem z naszej strony jest zbyt duże pobłażanie dla procesu "upartyjniania" państwa przez jedną opcję. Reforma państwa, która zawsze jest potrzebna, tego nie wymaga. To jest grzech, który popełniamy

- stwierdził.

Bp Jan Kopiec o konstytucji i niezależności sądów

Biskup przyznał, że niektórzy duchowni popierają określoną partię, ale "to nie powinno mieć miejsca". Według Jana Kopca Kościół nie powinien milczeć, "kiedy naruszony zostaje porządek nie tylko konstytucyjny, ale porządek moralny gwarantujący normalny rozwój każdej społeczności".

Również wtedy, kiedy widzimy, że władza jest nadużywana, bądź gdy nadużywane są środki, którymi ona dysponuje. Także wtedy, kiedy naruszane są podstawowe prawa człowieka, np. prawo do godności osoby ludzkiej czy prawo do życia. (...) Zawsze powinna być zagwarantowana niezależność sądów od władzy politycznej

- dodał biskup.

Jan Kopiec jest profesorem nauk teologicznych, od 2012 r. pełni funkcję biskupa diecezjalnego gliwickiego.

Zgromadzenie Narodowe bez opozycji. Orędzie wygłaszał prezydent Duda

Więcej o:
Komentarze (324)
Biskup gliwicki zabiera głos ws. rządów PiS. "Upartyjnianie państwa przez jedną opcję"
Zaloguj się
 • inspektor_zgroza

  Oceniono 75 razy 53

  Nie mam zaufania do jakiegokolwiek funkcjonariusza KK - jednej z najbardziej zbrodniczych organizacji w historii świata. Trzeba:
  1) Wypowiedzieć konkordat.
  2) Odciąć KK od środków z budżetu (poza funduszami na utrzymanie zabytków).
  3) Wprowadzić realny rozdział religii od państwa.
  4) Wycofać religię z programu nauczania.

  Mam nadzieję, że tak kiedyś będzie.

 • bsdw

  Oceniono 104 razy 52

  Kościół zawsze okrakiem na barykadzie. W pełni popierają PiSowców ale na wszelki wypadek wypuszczają takie głosy że nie do końca. Że trochę popierają OPOZYCJĘ. TAK NA WSZELKI WYPADEK żeby w przyszłości POLACY nie pogrzebali Kościoła razem z PiSem.

 • pysio62

  Oceniono 65 razy 33

  Czyzby KK zaczal sie zabezpieczac na przyszlosc? Za masowe poppieranie przez prawie wszystkich biskupow i zdecydowana wiekszosc ksiezy KK, KK powinien zaplacic w niedalekiej juz przyszlosci, cene, i to wysoka.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 83 razy 25

  tam gdzie Belzebub z Torunia nie ma wplywow, tam jest jakos normalnie, bez nienawisci i propagandy. A i ksieza jacys inni niz Belzebub i jego sekta!

 • dante_waw

  Oceniono 35 razy 23

  Wszystkie nieruchomosci odzyskane, ordynariat polowy zainstalowany, katecheza przyklepana, aborcja zaostrzona i nagle sie chlopina polapal... ze biskupi nie powinni sie mieszac do polityki.....

  GW dostaje orgazmu bo dostala kolejny "ocieplajacy wizerunek kosciola" obrazek od Episkopatu...

 • sarkasta

  Oceniono 48 razy 20

  Trochę późno się odezwałeś chłopie. Jak już pozamiatali cały system sądownictwa. Kler jest odklejony od rzeczywistości. Nawet ta jego część, która nie wysługuje się PISowi. Refleks tego biskupa jest tego najlepszym dowodem.

 • dave1919

  Oceniono 46 razy 18

  ..
  za póżno
  mleko się już rozlało .
  To wielka zbrodnia i krzywda jaką uczyniono Kościołowi w Polsce.
  Pokolenia będą sie wstydzić tego okresu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX