Tomasz Stańko nie żyje. Legendarny artysta jazzowy miał 76 lat

Nie żyje Tomasz Stańko - poinformowała córka artysty. Miał 76 lat. W ostatnim czasie długo chorował.

Zmarł Tomasz Stańko, trębacz jazzowy i kompozytor. O jego śmierci poinformowała córka artysty oraz saksofonista Piotr Baron. "Dziś rano umarł jeden z Ojców Założycieli polskiego jazzu" - napisał.

Stańko urodził się w 1942 roku w Rzeszowie. Uczył się w Krakowie m.in. w Średniej Szkole Muzycznej i Akademii Muzycznej w Krakowie. Zaczynał karierę w zespole Jazz Darings z m.in. Adamem Makowiczem. W latach 60. współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą i występował na festiwalu Jazz Jamboree. W latach 70. we współpracy z różnymi artystami dawał koncerty w Europie. 

Tomasz Stańko był wielokrotnie notowany w pierwszej dziesiątce najlepszych trębaczy w ankiecie magazynu "Down Beat".

Stańko nagrał i brał udział w nagrywaniu kilkudziesięciu albumów, w tym w dwóch z Krzysztofem Komedą. Był autorem muzyki do kilkunastu filmów. Był laureatem licznych nagród, w tym Fryderyków za jazzowy album roku, European Jazz Prize oraz Paszportu Polityki w 2013 roku "a wyjątkowy styl tworzenia, pracy i współdziałania w sztuce, umiejętność godzenia tradycji i awangardy". 

Artysta był odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej”, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i wyróżnieniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego za całokształt twórczości. 

Oni odeszli od nas w tym roku

Więcej o:
Komentarze (190)
Tomasz Stańko nie żyje. Legendarny artysta jazzowy miał 76 lat
Zaloguj się
 • franek_baltazar

  Oceniono 68 razy 42

  Niestety odchodzą wielcy artyści, pokolenie niezależnych akademików lat peerelu. Tych wolnych i nie dających się bezrozumowo formatować. Dzisiaj zostają celebryci.

 • stach_79

  Oceniono 60 razy 18

  Wczoraj umarł rock dzisiaj jazz... cześć Jego pamięci. Spoczywaj w Pokoju.

 • timsen

  Oceniono 17 razy 17

  To był prawdziwy Artysta..

 • norge

  Oceniono 14 razy 14

  Smutek wielki!

 • piswatch

  Oceniono 21 razy 13

  Wielkie dzięki za wszystko Mistrzu!
  Spoczywaj w pokoju..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX