Kora nie żyje. Legendę polskiego rocka żegnają przyjaciele. "Dziękuję za Twoją wieczną rebelię"

Kora Jackowska zmarła dziś nad ranem - poinformowała jej rodzina i przyjaciele. W mediach społecznościowych żegnają ją politycy, artyści i dziennikarze. "Była wielką, charyzmatyczną wokalistką" - napisał Lech Wałęsa.

Kora, a właściwie Olga Sipowicz (primo voto Jackowska) zmarła nad ranem, w swoim domu w Bliżowie na Roztoczu, w otoczeniu najbliższych osób. Artystka miała 67 lat. W 2014 roku ujawniła, że jest chora na raka. Kora była artystką polskiego rocka, wokalistką i autorką tekstów, wydawanych też jako zbiory wierszy, solistką zespołu "Maanam" w latach 1976-2008.

Po tym, jak pojawiła się informacja o jej śmierci, artystkę zaczęli żegnać politycy, dziennikarze i artyści. 

Lech Wałęsa napisał o śmierci artystki na Twitterze. "Dowiedziałem się o śmierci Olgi Jackowskiej. Była wielką, charyzmatyczną wokalistka. W pamięci na zawsze pozostaną jej koncerty w czasach Solidarności" - napisał były prezydent. 

"Żegnaj przyjaciółko! Dziękuję za Twoją niepodległość, wieczną rebelię, jaką miałaś w sobie i wolność, której się od Ciebie uczyłem. Nigdy nie przestanę słuchać Twoich piosenek i czytać Twoich książek" - napisał krytyk filmowy i publicysta Tomek Raczek.

"KORA, żegnaj kochana. Byłaś i będziesz piękną postacią polskiej muzyki" - pisze Monika Olejnik. 

"Smutno zaczyna się sobota. Niech Jej tam grają cykady i niech będzie lepiej niż w boskim Buenos. Tu będzie żyła zawsze choć odeszła nad ranem" - napisał Mikołaj Wojcik z "Faktu".

"Nie było takiej kobiety w polskiej muzyce"

- Będzie mi brakowało nadziei na to, że kiedyś jeszcze usłyszymy płytę z nowymi piosenkami, na co tak bardzo liczyłem. Wiedziałem, że ona naprawdę nigdy nie przegrywała, że to była bardzo mocna osobowość. Będzie brakowało tego, żeby spotkać się z nią jeszcze na jakimś koncercie, żeby porozmawiać - mówił na antenie TVN24 dziennikarz muzyczny Piotr Stelmach. 

Na antenie stacji mówił też Muniek Staszczyk, lider T.Love: - Jeśli chodzi o kobiecą stronę rocka w Polsce, to była dla mnie numerem jeden i długo, długo nic. Fantastyczne płyty Maanamu, nowa poetyka w tekstach, świetne melodie, piękna kobieta z charyzmą. Nie było takiej kobiety w polskiej muzyce - stwierdził Staszczyk. 

"Niedźwiecki mógł puszczać tylko pierwszy takt na perkusji"

"Wielcy nigdy nie odchodzą" - napisał Grzegorz Schetyna. "Żegnaj, Kora. Dla mojego pokolenia jeden z symboli muzyki - na zawsze. Pamiętam, jak w latach 80., przez kłopoty Manaamu z cenzurą, przez długie tygodnie Niedźwiecki z "To tylko tango" mógł puszczać tylko pierwszy takt na perkusji" - wspominał były dyplomata Marcin Bosacki.

Muniek Staszczyk wspomina Korę: Była pod każdym względem fantastyczna. Trudno było nie być pod jej wrażeniem

Więcej o:
Komentarze (51)
Kora Jackowska nie żyje. Żegnają ją politycy, artyści. "Dziękuję za Twoją rebelię"
Zaloguj się
 • Jarek Lipski

  Oceniono 17 razy 11

  Szkoda że prawdziwi artyści odchodzą,niestety drugich już takich nie będzie.Teraz Kora będzie koncertować po tamtej stronie

 • thannatos

  Oceniono 14 razy 10

  Po wiecznej rebelii na tym świecie, spoczywaj w pokoju na tamtym.

  A do żyjących - jesteśmy coraz bliżej sukcesu walki z rakiem. Takie rzeczywistego, nie medialnego. Wspomagajcie nowoczesne badania nad rakiem kiedy tylko możecie - teraz jest szansa!
  tech.wp.pl/kobieta-pokonala-raka-piersi-ukladem-odpornosciowym-to-pierwszy-taki-przypadek-w-historii-6259483569485953a

 • antropoid

  Oceniono 12 razy 8

  Zbanujcie wreszcie tych pisowskich trolli.
  Toż to gorsze od wściekłych psów.

 • krisp_2007

  Oceniono 15 razy 7

  Odchodzą wielcy mojej młodości. Smutno. Pamiętam czasy, gdy czekało się na każdy, kolejny album. Już wiem, czego będę dziś słuchać...

 • antropoid

  Oceniono 10 razy 6

  Szkoda.
  Co prawda wybitna muzyka zespołu i wokalistki skończyła się w okolicach upadku komuny, no ale to, co nagrali wcześniej , to już KANON - nieśmiertelny.

  Tak jak ONA.

 • pyss_na_pis

  Oceniono 8 razy 6

  Dziękuję za wzruszenia

 • Renata Jedlińska

  Oceniono 10 razy 6

  Żal, żal ,żal. Nie da się ukryć łez. Kora + Jackowski + Maanam to było trio jakie już nigdy się nie powtórzy. O wielkich się nie pisze. Ich się po prostu w sercach pamięta.

 • wez_zesz

  Oceniono 10 razy 6

  Kocham,kocham,kocham...

 • Jacek Dąb

  Oceniono 12 razy 6

  Boże jak mnie Jej szkoda...wyrazy współczucia dla rodziny .A dopiero wygrałem sygnał w telefonie utwór w wykonaniu Kory Czekam n Ciebie...itd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX