Pożary szaleją w Europie. Polska również znalazła się w strefie zagrożenia

Przez Europę przelewa się fala upałów, która doprowadziła już do ogromnych pożarów w Szwecji czy Grecji. Także część Polski znalazła się w sferze zagrożenia pożarami, a ich wystąpieniu sprzyja pogoda.

Lato 2018 roku jest rekordowe pod względem temperatur, jakie odnotowywane są w Europie, ale też na świecie. Z powodu upałów dziesiątki osób zmarły w Japonii czy Kanadzie, z kolei pożary, trudne do opanowania przez suszę i temperatury, pustoszą Wielką Brytanię, Grecję i Szwecję. Generalnie - pogoda nie ułatwia walki z żywiołem.

W Polskę również uderzyła fala upałów. W kolejnych dniach odczujemy to jeszcze mocniej. Nawet jeśli pojawi się deszcz, to przelotny i niewystarczający do nawodnienia pól, nie obniży ryzyka wystąpienia ognia. Rolnicy narzekają na panującą suszę, choć jeszcze nie tak dotkliwą, jak ta w Szwecji.

Zagrożenie pożarami w Polsce

Według danych GWIS (Global Wildfire Information System, Globalny System Informacji o Pożarach Lasów) na 27 lipca, w północnej części Polski wystąpi umiarkowane zagrożenie wystąpieniem ognia. Na zachodzie, bliżej Zielonej Góry takie ryzyko oceniane jest już jako "wysokie".

Sytuację pogarsza pogoda: na piątek przewidywane są burze, które mogą doprowadzić do zaprószenia ognia. Początek weekendu będzie też upalny.

Zagrożenie wystąpienia pożarów w Polsce - 27 lipca 2018Zagrożenie wystąpienia pożarów w Polsce - 27 lipca 2018 Gazeta.pl

Zagrożenie pożarowe będzie występowało w Polsce - według GWIS - do około 1 sierpnia, dopiero wtedy sytuacja się uspokoi. Do końca lipca natomiast zwłaszcza zachodnia i północna część kraju będzie narażona na wystąpienie pożaru.

Zagrożenie pożarami w Europie

Jednak w porównaniu do innych europejskich państw, sytuacja w Polsce nie jest aż tak dramatyczna. W zasadzie całe Niemcy objęte są co najmniej umiarkowanym poziomem zagrożenia, Hiszpania z kolei mieni się kolorami czerwonym i ciemnoczerwonym. Podobnie południe Szwecji, gdzie z pożarami walczą też strażacy z Polski.

Ogień może wystąpić też w krajach Beneluksu i przy granicach z nimi (północno-wschodnia Francja i północno-zachodnie Niemcy) - tam występuje tylko kolor ciemnoczerwony (5. stopień zagrożenia w 6-stopniowej skali) i czarny (6. stopień).

Mapa zagrożenia wystąpienia pożarów dla Europy - 27 lipca 2018Mapa zagrożenia wystąpienia pożarów dla Europy - 27 lipca 2018 GWIS / gwis.jrc.ec.europa.eu

Na mapie Polski pojawiają się także małe punkty koloru czarnego, które oznaczają najwyższy stopień zagrożenia wystąpienia pożaru (6. stopień według skali GWIS): na północ od Bydgoszczy, między Szczecinem a Gorzowem Wielkopolskim, a także w okolicach Olsztyna.

Więcej o:
Komentarze (40)
Pożary szaleją w Europie. Zagrożenie pożarowe też Polsce i Europie
Zaloguj się
 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 23 razy 5

  Globalne ocieplenie w pełnej krasie, a tymczasem Polska w najlepsze smrodzi węglem i pogłębia problem.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 10 razy 4

  to wszystko wina lewakow, ekoterrorystow, zielonych, gayow, rowerzystow, Zydow i oczywiscie Donalda Tuska!

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy 3

  Patrząc na wczorajsze protesty pod Pałacem Koniecpolskich można śmiało przyjąć za pewnik, że w przyszłym tygodniu Nowogrodzka spłonie. Pewnie pójdzie też z dymem kilka biur poselskich posłów PiS.

  Tak że Polska zdecydowanie znalazła się w strefie zagrożenia.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 5 razy 3

  a nasz byly minister ochrony srodowiska i do tego profersor Szyszko mial recepte na te upaly, ale LEWACTWO i Donald Tusk mu nie pozwolili. Chcial wszystkie drzewa wyrabac, bylby przeciag i nie byloby tak cieplo!

 • Adam Traczyk

  Oceniono 3 razy 3

  a ja mam pytanie, dlaczego ten złodziejski rząd tak kradnie? dali ludziom po 500 żeby w spokoju brać przez kilka lat po 80.000 premii

 • kurza_twarza

  Oceniono 9 razy 3

  A u nas rzuciło się kłody pod nogi dostawcom energii takiej jak wiatrowa itp.aby promować węgiel. Do tego tu i ówdzie, w miastach i poza tnie się drzewa, które wychładzają teren, na którym rosną; montuje się przystanki autobusowe ze szklanym dachem itp. Trochę rozwagi by się przydało.

 • darq

  Oceniono 3 razy 3

  "Na mapie Polski pojawiają się także małe punkty koloru czarnego, które oznaczają najwyższy stopień zagrożenia wystąpienia pożaru (6. stopień według skali GWIS): na północ od Bydgoszczy, między Szczecinem a Gorzowem Wielkopolskim, a także w okolicach Olsztyna"

  Już tylko trzy wysypiska do spalenia czy na razie tylko o tych wiadomo?

 • jaja-kaczora

  Oceniono 4 razy 2

  ja sie pytym jak rozwiaze ten problem Jarek K ? Co ma na ten temat Belzebub z Torunia do powiedzenia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX