Zaćmienie Księżyca 2018 w Polsce. Sprawdziliśmy, jaka będzie pogoda w czasie jego trwania

Czerwone zaćmienie Księżyca możemy obserwować stosunkowo często. Ale to, które zobaczymy na niebie w piątek, będzie najdłuższym w XXI wieku. I to nie jedyny powód, dla którego będzie wyjątkowe. Tylko czy pogoda pozwoli nam się nim cieszyć?

Już jutro, w piątek, 27 lipca, będziemy świadkami niezwykłego zjawiska. Obejrzymy całkowite zaćmienie Księżyca. Spektakl zacznie się po godzinie 20.00 – wtedy będziemy obserwować wchodzenie Księżyca w fazę pełnego zaćmienia, co zdarzy się około godziny 21.30. Zaćmienie Księżyca potrwa godzinę i czterdzieści trzy minuty. Kolejne takie zdarzy się za ponad sto lat.

Zaćmienie Księżyca w Polsce – jaka będzie pogoda?

Jedyne co może przeszkodzić w oglądaniu zaćmienia jest pogoda. Niestety, synoptycy nie mają najlepszych wiadomości. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej piątkowa noc ma być pochmurna w stopniu umiarkowanym i dużym. Mogą również wystąpić przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie mogą pojawić się również mgły. Rozpogodzić ma się dopiero po północy.

Gdzie i jak oglądać?

Do obserwacji zaćmienia Księżyca w Polsce nie potrzeba żadnych specjalistycznych urządzeń. Trzeba jednak znaleźć odpowiednie miejsce. –  Najlepiej z dala od świateł miejskich, żeby mieć pełnię ciemnego nieba, i co bardzo ważne, musi być odsłonięty południowy i południowo-wschodni horyzont – powiedział Stanisław Rokita, astronom Planetarium Centrum Popularyzacji Kosmosu w Toruniu.

CZYTAJ TAKŻE: Najdłuższe całkowite zaćmienie księżyca to nie wszystko. Ciekawy czas dla obserwatorów nieba

Czerwone zaćmienie Księżyca

Jutrzejsze zaćmienie Księżyca będzie wyjątkowe ze względu na jego kolor. Księżyc przyjmie barwę czerwonawą lub brunatną. Wszystko dlatego, że promienie słoneczne będą przechodzić przez atmosferę ziemską. To, jaki dokładnie kolor będzie miał Księżyc, będzie zależało od czystości atmosfery.

Zaćmienie Księżyca 2018 i wielka opozycja Marsa

Czerwonemu zaćmieniu Księżyca będzie towarzyszyć inne niezwykłe zjawisko – tzw. wielka opozycja Marsa. Oznacza to, że Czerwona Planeta znajdzie się po dokładnie przeciwnej stronie niż Słońce. Marsa będziemy mogli zobaczyć na niebie jako jasnoczerwony punkt znajdujący się pod księżycem. Kolejny raz zaćmienie Księżyca i wielka opozycja Marsa spotkają się za 470 lat.

Jakby tego było mało, jutro na niebie zobaczymy również przelatującą międzynarodową stację kosmiczną.

CZYTAJ TAKŻE: Najdłuższe zaćmienie Księżyca już w ten piątek. "Pełna kumulacja. Powtórzy się za 470 lat"

Więcej o:
Komentarze (9)
Zaćmienie Księżyca 2018. Jak i gdzie oglądać? Jaka będzie pogoda? Informujemy
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 5 razy 5

  Teraz nie mówi się "wielka opozycja" tylko "totalna opozycja".

 • anty_urzedas

  Oceniono 7 razy 1

  Tak, a na szczyt np. PKiN w Wa-wie wyjdzie naczelny kapłan i powie że jeśli nie będziemy grzeczni i nie będziemy się go słuchać to słońce nie wstanie a księżyc pozostanie zaćmiony.
  Po czym dobrodusznie pozwoli ciałom niebieskim na dalszą "wędrówkę" po niebie. Na pewno nie zapomni wspomnieć że "do nieba jest najbliżej z Polski" (J. Kaczmarski).

 • antropoid

  Oceniono 23 razy 1

  A ZAĆMIENIE ROZUMU w Polsce trwa już ponad 2,5 roku.

 • hammerdin

  Oceniono 6 razy 0

  Księżyc, Mars i stacja kosmiczna. No ja wam mówię że jak to wszystko naraz w siebie pierd...nie, to nie będzie co zbierać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX