Małgorzata Gersdorf zabrała głos ws. zmian w Sądzie Najwyższym. "Będę I prezes na uchodźstwie"

Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, skomentowała dzisiejsze głosowanie nad zmianami w SN. - Będę I prezes na uchodźstwie - powiedziała

I prezes Sądu Najwyższego  Małgorzata Gersdorf w niemieckim Karlsruhe odniosła się do zmian w SN, które dzisiaj przeforsował PiS. Gersdorf przebywa w Niemczech w związku z wykładem, jaki wygłosiła w siedzibie niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości. Tytuł wykładu brzmi "Państwo prawa w Polsce – stracone szanse?".

Małgorzata Gesdorf odnosi się do zmiany w ustawie o SN

Ustawa o Sądzie Najwyższym przeforsowana. Zobacz, jakie zmiany wprowadza

- Krajowa Rada Sądownictwa jest wybrana w tej chwili przez parlament. W KRS zasiadają teraz głównie sędziowie rejonowi, będą oni oceniać kandydatów do Sądu Najwyższego i przesyłać te kandydatury do prezydenta, a prezydent będzie je zatwierdzał. W Sądzie Najwyższym znajdą się osoby, o których sędziowie SN nic nie wiedzą, może będą to bardzo dobre osoby, a może bardzo złe. Nie mamy możliwości weryfikacji tego - powiedziała Gersdorf. I prezes Sądu Najwyższego stwierdziła, że "jest przy ścianie" i może tylko "trwać w swoim mniemaniu, że jest pierwszym prezesem SN". - Natomiast nie ma takiej możliwości, żeby sędzia, i to kobieta, według władzy stara, mogła się przeciwstawić wszystkiemu - powiedziała, dodając, że "sędziowie nie mają wojska".

Gersdorf: Będę I prezes na uchodźstwie

Według Gersdorf dojdzie do sytuacji, gdy już nic nie będzie można zrobić. - Będę pierwszym prezesem na uchodźstwie - stwierdziła.

Według niej Andrzej Duda miał problem w znalezieniu następcy Gersdorf wśród sędziów SN, ponieważ nikt nim nie chciał zostać. Zmiany w ustawie szybciej pozwolą znaleźć "odpowiednie osoby".

'Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać'. Tak wybierano ławników do Sądu Najwyższego

Więcej o:
Komentarze (399)
Małgorzata Gersdorf zabrała głos ws. zmian w Sądzie Najwyższym
Zaloguj się
 • postulat_22

  Oceniono 45 razy 25

  Kodeks karny
  Rozdział XVII
  Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej
  Art. 127.
  § 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
  § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
  Art. 128.
  § 1. Kto, w celu usunięcia przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
  § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  § 3. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności
  urzędowe konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 • wilanow56

  Oceniono 39 razy 13

  Z taka mentalnoscia, ktora sie jaskrawie uwidacznia sie w komentarzach wiekszosci czytelnikow nie bedziemy w stanie budowac silnej, demokratycznej i niezaleznej Polski. Rzad kazdego czlonkowskiego kraju ma obowiazek przestrzegania i chronienia postawowych wartosci demokratycznych jakim jest trojpodzial wladzy, nie mowjac juz o konstytucji na ktora przysiegali. W Polsce wszystko jest sterowane przez zdawaloby sie szarego posla, ktory podobnie jak za czasow PRL pierwszy sekretarz PZPR scentralizowal wladze wylacznie w swoich rekach. Polskie spoleczenstwo nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji iz systematycznie, progresywnie traci krwia okupiona raczkujaca wolnosc w kraju. Obecna Polska niewiele sie rozni od Turcji, Bialorusi czy nawet Rosji, gdzie o losach wszystkich obywateli decyduje jednostka. Czy nie jest to dyktatura, ktora w przypadku Polski jest zbyt niezrecznie zamaskowana przed wlasnym narodem? Poslowie PIS, ktorzy nie stosuja sie do polecen pierwszego sekretarza PZPPIS (Polska Zjednoczona Partia Prawa i Sprawiedliwosci) zostaja usunieci z szeregow parti. Niezalezne glosowanie w sejmie jest tylko iluzja demokracji. Mamy obowjazek zadac pytanie; czy czesc polskiego spoleczenstwa glosujacego i popierajacego PZPPIS jest w stanie to zrozumiec? Czy lamanie najwyzszego prawa w kraju jakim jest obecnie obowjazujaca konstytujca nie jest niczym innym jak zdrada stanu? Jadyna nadzieja jest w Uni Europejskiej, ktora w ramach nacisku o powrot do demokracji odetnie Polske od srodkow, lacznie z zawieszeniem czlonkostwa. Wiekszosci "pisowskiego spoleczenstwa" nie zdaje sobie sprawy, iz bez finansowego wsparcia z Uni Europejskiej nasz kraj nawet po czesci by nie przypominal kraju w ktorym obecnie zyjemy. Bez wyksztalconego, swiadomego i odpowiedzialnego spoleczenstwa, ktore nie tylko z poczucia obowjazku ale takze z umilowania do Ojczyzny aktywnie uczestniczy w zyciu politycznym i gospodarczym kraju Polacy nie beda w stanie stworzyc solidnego fundamentu wspierajacego konstrukcje przyszlego silnego, demokratycznego, praworzadnego i sprawiedliwego kraju.

  Krzysiek K

 • marek.usc

  Oceniono 53 razy 9

  Niech się Pani nie poddaje !!!! Tą ruską zakałę kiedyś wyplenimy i pogonimy. Władza nigdy nie jest dana na zawsze a pucha kroczy przed upadkiem.

 • 600ps

  Oceniono 26 razy 8

  Jaki bedzie pierwszy pisowski prezes Sądu Najwyższego " mam czas i checi nie wiem, czy mam kwalifikacje. Jesli chodzi o prawo to ja moge doczytac. Ale ja wiem co jest dobre, co jest zle. Mnie nauczyly tego dzieci. " i tacy oto pisowscy sedziowie (lawnicy) beda decydowali o naszej przyszlosci. Smiechu warte.

 • muflonex

  Oceniono 9 razy 7

  Spoko, typów Kaczyńskiego razem z nim samym też się usadzi w kibitki ustawą.

 • fifakowski

  Oceniono 10 razy 6

  @stasiu.ze.spacerniaka

  poy.ebało śmierdzącego kaczym go.ownem,
  PIS-dzielskiego kłaka.

 • Alama Cos

  Oceniono 11 razy 5

  Widzę dziś zmasowany atak kaczo-putynistów na Gazetę. Przypadek? - Nie sądzę. Ktoś to na pewno nieźle opłaca ... z pieniedzy podatników (a wiec i waszych, durne pisuary!)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX