Pogoda. To nie koniec ulew i burz, możliwe powodzie. IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia

W związku z ulewami możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych w zlewniach Skawy, Raby, Dunajca i Małej Wisły - ostrzegają meteorolodzy. Na południu Polski obowiązują dziś ostrzeżenia powodziowe.

Pogoda przez cały tydzień była deszczowa, a padać nie przestaje. Teraz do ostrzeżeń przed burzami i ulewami dołączają alarmy hydrologiczne. Ostrzeżenie powodziowe trzeciego, najwyższego stopnia wydano na dziś dla województw małopolskiego i śląskiego. 

IMGW podaje, że w związku dalszymi opadami prawdopodobne jest przekroczenie stanów alarmowych w zlewniach (czyli rejonach dopływów): Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy i mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły. Stan alarmowy może zostać przekroczony także na Małej Wiśle w profilu Jawiszowice - podaje serwis Instytutu Metrologii i Gospodarki Wodnej.

Już wczoraj wylał np. potok Tarnawka, prawy dopływ Stradomki - podawał lokalny serwis Bochnianin.pl. W rejonie Limanowej ewakuowano 16 osób, woda zerwała drogi, a niektóre miejscowości są odcięte od świata - informuje limanowa.in. 

Aktualne stany alarmie można śledzić na portalu monitor.pogodynka.pl. W czwartek rano np. na Czarnym Dunajcu w Nowym Targu poziom wody wyniósł 445 cm - prawie metr więcej, niż wynosi stan alarmowy.

Zespół Zarządzania Kryzysowego w Małopolsce

Ponadto ostrzeżenie drugiego stopnia - o przekroczeniu stanów ostrzegawczych, ale poniżej stanów alarmowych - obowiązuje w woj. podkarpackim, świętokrzyskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim.

W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce wojewoda Piotr Ćwik zwołał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego - informowała wczoraj rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.

Uwaga na burze i ulewy

Synoptycy IMGW wydali na czwartek także ostrzeżenia pogodowe przed burzami. Alerty trzeciego stopnia obowiązują w południowych powiatach woj. śląskiego i małopolskiego. Oznacza to, że przewiduje się tam "wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody" oraz zagrożenia życia. 

W pozostałych częściach tych województw obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia. Zaś żółty, najniższy poziom ostrzeżenia wdano dla woj. świętokrzyskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. 

Zobacz prognozę pogody na interaktywnej mapie:

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Gwałtowne zmiany w pogodzie dotarły także do Polski. Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy z piorunami?

Więcej o:
Komentarze (39)
Pogoda. To nie koniec ulew i burz, możliwe powodzie. IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia
Zaloguj się
 • robertolewniczak

  Oceniono 32 razy 14

  Jak się okazuje modlitwa przynosi odwrotny skutek,nawet Bóg się kapnął że pisuardesi modlą się fałszywie,zrobił Im na złość,teraz pomódlcie się o susze i rozum,pewnikiem Was wysłucha.A co na to kieckowi ?.

 • d33mariusz

  Oceniono 19 razy 13

  Narzekaliscie że susza więc pan Bożek się zlitował i deszcz zesłał. Polakom nie dogodzisz.

 • supermarjan

  Oceniono 11 razy 9

  no lipcopad w koncu!

 • smiki48

  Oceniono 16 razy 8

  deszcz nie padał - źle, zaczął padać - też źle. Współczuję Panu Bogu, bo kiedy ci ludzie będą zadowoleni?

 • Adam Luzz

  Oceniono 11 razy 5

  PISiorski wojewoda sie stara - może będzie podwyżka.

 • iremus

  Oceniono 5 razy 3

  Czy to prawda że spółki wodociągowe szykują poważną podwyżkę cen wody, gdyż woda się zamuliła a budżety miast i gmin są niewystarczające na godne opłacanie swoich pracowników?

 • drdr2

  Oceniono 2 razy 2

  To jednak Bóg nie jest z PiSem?

 • iremus

  Oceniono 4 razy 2

  Niedawno w mediach podali, że najlepiej zarabiającymi w 3 RP są absolwenci wydziału filozofii uniwersytetu warszawskiego. Przypadek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX