Polska urosła o 1643 hektary! Najwięcej przybyło jej na północy kraju

Według najnowszych danych z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Polska jest krajem większym, niż w ubiegłym roku. Nasza ojczyzna powiększyła się o 1643 hektary. Skąd taka zmiana?

Polska jest coraz większa. Teren zyskują województwa graniczące z Bałtykiem

Jak to się stało, że Polska stała się większa, niż rok temu? Przede wszystkim dzięki coraz dokładniejszym metodom pomiarowym. A część polskich granic jest mało stabilna, dlatego wymaga ciągłego doprecyzowania. Problem dotyczy przede wszystkim granic na rzekach i wzdłuż linii brzegowej, która ciągle ulega erozji.

Osoby szczególnie zainteresowane tym tematem, mogą zajrzeć do raportu Głównego Urzędu Statystycznego, pt. „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2018 r”. Z opisu powierzchni poszczególnych jednostek terytorialnych wynika, że Polska jest większa niż w zeszłym roku, a jej powierzchnia zwiększyła się o 1643 hektary.

GUS: Polska jest większa niż w zeszłym roku. 'Urósł' m.in. HelGUS: Polska jest większa niż w zeszłym roku. 'Urósł' m.in. Hel Fot. Marzena Hmielewicz / AG

Nowe terytorium dla województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Miasta urosły bardziej, niż wsie

Z obliczeń przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że najbardziej „urosło” województwo pomorskie – jego powierzchnia zwiększyła się o 1159 hektarów, z czego 904 ha należą do powiatu puckiego, a 255 ha do powiatu nowodworskiego. Kolejnym rosnącym województwem jest zachodniopomorskie (o 484 ha zwiększyła się powierzchnia miasta Świnoujście). Rozpatrując te zmiany z poziomu gmin można powiedzieć, że najwięcej terytorium zyskał Hel, Jastarnia, Krokowa, Władysławowo, Krynica Morska i wspomniane wcześniej Świnoujście. Z treści raportu o powierzchni Polski wynika, że tereny miejskie zyskały w sumie 1045 hektarów, z kolei tereny wiejskie – 598 hektarów.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Główny Urząd Statystyczny: jednym z miast, które zyskało kilkaset hektarów jest ŚwinoujścieGłówny Urząd Statystyczny: jednym z miast, które zyskało kilkaset hektarów jest Świnoujście Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Więcej o:
Komentarze (134)
Główny Urząd Statystyczny: Polska większa o 1643 hektary!
Zaloguj się
 • macaja

  Oceniono 15 razy 13

  Hektar +

 • monikaaleksandra

  Oceniono 16 razy 10

  Program Parawan Plus.

 • pan.szklanka

  Oceniono 13 razy 9

  Te dodatkowe hektary ziemi w powiecie puckim to poza sezonem jeżdżą w wywrotkach pod moim oknem. Co roku pola namiotowe od Chałup po Hel powiększają się o jeden rząd namiotów.

 • anna.pcz

  Oceniono 20 razy 8

  Grażynko, mamy nowe pola pod parawany.

 • zsm-5

  Oceniono 19 razy 7

  Czyli foch różańcowy nieaktualny. Koniecznie trzeba powtórzyć w nowych granicach.

 • sceptyk2009

  Oceniono 14 razy 6

  ...teren RP powiększył się o p(i)sie kupy.

 • barakuda62

  Oceniono 11 razy 5

  Niewątpliwie to zasługa prezesa i PiSu- jak widać ich władza coraz bardziej się rozszerza!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX