Obcokrajowcy próbowali ukraść cegły z krematorium w Auschwitz. Zauważyli to inni zwiedzający

W Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu doszło do próby kradzieży. Dwóch obcokrajowców, obywateli Węgier, zamierzało wynieść z terenu muzeum dwie cegły. Ochroniarzy zaalarmowali inni zwiedzający.

- Dwójka obcokrajowców przebywając na terenie Muzeum Auschwitz usiłowała dokonać kradzieży dwóch cegieł z jednego z krematoriów leżącego na terenie obozu. To zauważyła dwójka innych obcokrajowców, którzy zaalarmowali ochronę - mówi w rozmowie z Gazeta.pl sierż. Mateusz Drwal z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Jedna z tych osób zdążyła opuścić teren muzeum, mimo to została ujęta przez pracowników ochrony. Drugą ujęto jeszcze na terenie obozu. Na miejsce został wezwany patrol policji.

Zatrzymani to 30-letnia kobieta i 36-letni mężczyzna pochodzący z Węgier. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, dobrowolnie poddali się karze.

Muzeum Auschwitz. Kradzież napisu "Arbeit macht frei"

W 2009 r. w Muzeum Auschwitz doszło do kradzieży tablicy z historycznym napisem "Arbeit macht frei" znad bramy byłego niemieckiego obozu zagłady.

Napis odnaleziono kilkadziesiąt godzin później we wsi koło Torunia. Przestępcy pocięli go na trzy części. O udział w kradzieży podejrzanych jest pięciu Polaków. Z ustaleń prokuratury wynika, że mężczyźni działali na zlecenie pośrednika ze Szwecji, Andersa Hoegstroema.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Samotna kontemplacja papieża Franciszka. Ojciec Święty oddał hołd pomordowanym w Auschwitz

Więcej o:
Komentarze (85)
Obcokrajowcy próbowali ukraść cegły z krematorium w Auschwitz. Zauważyli to inni zwiedzający
Zaloguj się
 • ewawzywa07

  Oceniono 20 razy 10

  Jestem córka więźnia Auschwitz. Tato zyje, jest bardzo starszym panem. Nie tak dawno opowiadał co hitlerowcy robili za "kradzież".... W czasie naoltu tuz przed wyzwoleniem jeden z więźniów został powieszony, bo "ukradł" kawałek drutu, który miał mu zostapic zerwane sznurowadło.. Nie namawiam do tak drastycznych kar z oczywistych powodów, ale jest to miejsce święte. Święte dla milionów rodzin tych, którzy tam zginęli. I dlatego tym, kimkolwiek by byli, nalezy sie bardzo, bardzo surowa kara. Nie grzywna w wysokości 100 czy nawet 1000 euro. Nie. Powinni dostać wyrok w maksynalnej wysokości za zbeszczeszczenie tego szczególnego miejsca.

 • rozdeptany_przez_pis_robak

  Oceniono 26 razy 8

  W końcu "Bratanki" kolaborowali z Hitlerem w czasie II WŚ, więc przyszli po pamiątki, jak po swoje..

 • gorillaglu

  Oceniono 7 razy 7

  Nazistowska tradycja na Węgrzech trzyma się mocno..było nie było, to jeden z wierniejszych sojuszników Hitlera był. Dzięki bogu za Trianon!

 • somtam

  Oceniono 5 razy 5

  Mysle, ... to kradziez na zlecenie, jakiegos psychopaty. Powinni dojść do tego, bo ciekawe komu moglo zalezec na cegle z obozu zaglady?

 • hipis3308

  Oceniono 7 razy 5

  Położyć ręce im na stole i tymi cegłami je przetrącić.

 • ryslew2061

  Oceniono 21 razy 5

  Orban kazał? U siebie będzie budował?

 • czechy11

  Oceniono 25 razy 5

  Kleptokracje przejeli od swojego swojwgo twórcę gigantycznego złodziejstwa i korupcji jakim da obecne Węgry. Polska dumnie podąża tym śladem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX