Prokuratura wszczęła śledztwo ws. akcji "Chryja pod Radiem Maryja". "Precz z Rydzykiem obłudnikiem"

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. demonstracji "Chryja pod Radiem Maryja" w dniu urodzin o. Tadeusza Rydzyka. Feministki protestowały wówczas pod siedzibą toruńskiej rozgłośni, a zawiadomienie do prokuratury złożyła m.in. posłanka PiS Anna Sobecka.

3 maja tego roku przed siedzibą Radia Maryja, w dniu 73. urodzin redemptorysty o. Tadeusza Rydzyka, dyrektora rozgłośni, odbyła się demonstracja środowisk feministycznych. Akcję nazwano "Chryja pod Radiem Maryja", protestowano m.in. przeciwko finansowania podmiotów związanych z o. Rydzykiem przez instytucje państwowe.

Jak zauważa Onet, demonstrację zabezpieczali policjanci, jednak nikogo nie spisali i nie ukarali mandatem. Podczas protestu miały być wznoszone okrzyki "Precz z Rydzykiem obłudnikiem", a na bramie naklejano m.in. naklejki z napisem "j**** ONR" czy "Radio Maryja - sekta niemiłosierdzia, pazerności i manipulacji".

Anna Sobecka zawiadomiła prokuraturę ws. "Chryi pod Radiem Maryja"

Tuż po demonstracji pojawiały się pierwsze zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, zgłaszała je m.in. Anna Sobecka, posłanka PiS. Sobecka pisała, że o. Tadeusz Rydzyk został znieważony m.in. poprzez hasła skandowane przez uczestniczki: "pazerna kanalia", "Ojcze nie nasz z Ciebie to największy łgarz", "Ojciec Tadeusz to faryzeusz", "Ojciec wyłudzi każdy grosz od ludzi", "Bez godności bez sumienia i bez szacunku".

Sobecka stwierdziła też, że "wielokrotnie obrażano uczucia religijne" jej i jej rodziny", m.in. poprzez "umieszczenie w sercu w koronie, które dla wszystkich ludzi wierzących jest symbolem serca Pana Jezusa, żeńskich organów płciowych".

"Chryja pod Radiem Maryja". Prokuratura wszczęła śledztwo.

Po ponad dwóch miesiącach od demonstracji, jak ujawnia Onet, Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła śledztwo w sprawie akcji "Chryja pod Radiem Maryja".

- Planujemy przesłuchiwanie świadków i najprawdopodobniej powołamy również biegłego, który będzie mógł ocenić, czy doszło do obrazy uczuć religijnych - powiedziała w rozmowie z portalem Judyta Głowacka, szefowa prokuratury Centrum-Zachód.

Organizatorki akcji zapewniają, że nie boją się konsekwencji prawnych, ponieważ podczas happeningu nikogo nie uraziły i nie używały obraźliwych słów.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Więcej o:
Komentarze (373)
"Chryja pod Radiem Maryja". Śledztwo ws. demonstracji w Toruniu
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 110 razy 84

  Czyli reasumując, kler może narzucać swoje zasady niewierzącym, wyłudzać kasę od ogłupionych starszych ludzi , korzystać do woli z kasy państwa, krzywdzić w wiadomy sposób dzieci. Natomiast społeczeństwo nie może się tym bandyckim procederom sprzeciwić.
  A Rydzyk ma tyle wspolnego z wiara i Panem Bogiem co PIS z prawem i sprawiedliwoscia .- chodzi o elektorat -, rydzyk straszy i zeruje wyludzajac kase nad ktora nie ma kontroli , mozna ja na biegu podzielic .

 • pan.szklanka

  Oceniono 83 razy 61

  "Ojciec Tadeusz to faryzeusz" bez wątpienia obraża uczucia religijne faryzeuszy.

 • stefa555

  Oceniono 62 razy 46

  To była świetna manifestacja , a każdy transparent był samą prawdą o muchomorze z Torunia.

 • ks.pedofil

  Oceniono 70 razy 46

  Tak dziala mafia. Rydzyk ma powiazania z rzadem, czerpie z tego korzysci, lamia i pisza prawo pod niego by wyprowadzic z budzetu pieniadze. Nasze pieniadze, bo oni nie maja innych pieniedzy niz nasze. A teraz aparat tzw sprawiedliwosci broni jego interesow, bo ktos odwazyl sie glosno wykrzyczec co i tak wszyscy wiedza. Mieszkamy jeszcze w Polsce czy tu juz Bialorus?

 • bloxyx

  Oceniono 63 razy 45

  a mogę zawiadomić prokuratora, że Sobecka obrażą całą sobą każdego myślącego, przyzwoitego człowieka?

 • zerozer52

  Oceniono 54 razy 34

  Sram na radio co ma ryja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX