Sukces studentów z AGH w Stanach Zjednoczonych. Ich Turbulencja druga w konkursie rakietowym

Studenci AGH i ich rakiety

Studenci AGH i ich rakiety (AGH)

Rakieta Turbulencja zbudowana przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zajęła drugie miejsce w jednej z kategorii konkursu rakietowego IREC w USA. Drużyna AGH była jedynym do tej pory zespołem z Polski, który wystartował w tych zawodach.

Jak poinformowała rzecznik AGH Anna Żmuda-Muszyńska, konkurs IREC odbywał się w ramach prestiżowych zawodów Spaceport America Cup 2018. Drużyna AGH Space Systems z rakietą Turbulencja zajęła tam drugie miejsce w kategorii rakiet zasilanych paliwem ciekłym i osiągających pułap ponad 9 km.

W konkursie IREC brały udział 132 drużyny z całego świata, które startowały w sześciu kategoriach. Oprócz Turbulencji zespół z krakowskiej uczelni zaprezentował w konkursie także drugą rakietę. Panda3 startowała w sekcji rakiet o pułapie do 3 km z silnikiem hybrydowym.

Każda drużyna była oceniana m.in. pod względem dokumentacji technicznej, jakości finalnego projektu, lotu i odzysku rakiety, ilości własnoręcznie wykonanych i zaprojektowanych elementów czy profesjonalizmu zespołu. Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria, Turbulencja zdobyła drugie miejsce w swojej kategorii. Dodatkowo zespół AGH Space Systems otrzymał kilka wyróżnień, m.in. za zarządzanie projektem, procedury bezpieczeństwa przy przygotowaniu lotu oraz za ducha i pasję całego zespołu.

Tegoroczna, druga edycja prestiżowego konkursu technologii rakietowych Spaceport America Cup, wspieranego przez czołowe firmy z branży kosmicznej, m.in. SpaceX, Blue Origin czy Boeing, odbyła się w Nowym Meksyku w Stanach Zjednoczonych. Spaceport America jest największym prywatnym portem kosmicznym na świecie.

Turbulencja wykorzystuje technologię silników rakietowych zasilanych paliwem ciekłym, którą AGH Space Systems przetestowało po raz pierwszy w ubiegłym roku na Pustyni Błędowskiej. Członkowie zespołu, który działa w AGH od 2014 r., specjalizują się w rozwijaniu technologii przemysłu kosmicznego, a w szczególności w budowie rakiet, satelitów, sond kosmicznych czy łazików marsjańskich. Ekipa zdobywała już nagrody na takich międzynarodowych zawodach jak CanSat Competition, Global Space Balloon Challenge czy European Rover Challenge.

Quiz dla długodystansowców. Sto pytań z naszego dzieciństwa
1/100Zeszyt z pytaniami, w którym wpisywali się nasi szkolni (i nie tylko) znajomi to:
Zobacz także
 • W Polsce powstał największy dzwon na świecie Największy dzwon na świecie powstał w Krakowie. Waży 55 ton
 • Bankiet w Pjongjangu z udziałem północnokoreańskiego lidera Kim Dzong Una, jego żony Ri Sol Ju i prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina Prezydent Korei Południowej z wizytą u Kim Dzong Una. Padły deklaracje, ale Kim stawia warunki
 • Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w obiektywie fotoreporterów
Komentarze (18)
USA. Drugie miejsce studentów z AGH w konkursie rakietowym
Zaloguj się
 • ziggybum

  Oceniono 24 razy 14

  Znamy te konkursy i ich wyniki. Rakieta druga, łazik pierwszy, programiści najlepsi. A potem - albo pracujesz za grosze na konto 70-letniego dziada na uniwersytecie, politechnice, instytucie PAN, albo jedziesz na grancikach NCN, gdzie nawet kichnąć nie można bez tony papierologii - albo idziesz do korpo czy spadasz za granicę. A tam już czekają na takich - po to są te konkursy by ich wybrać i zachęcić.

 • marrob

  Oceniono 10 razy 4

  Ekipie gratuluję1 Smutne tylko że za 10 lat kiedy wrócimy do tego zdjecia okaze się że wszyscy albo prawie wszyscy pracuja za granica. Najpewniej w USA. A u nas wciąz premier Morawiecki z kolejnymi programami "+". Efekt? Emigracja zdolnych młodych ludzi i 1 milion samochodów elektrycznych na ulicach:))))

 • cmok_wawelski

  Oceniono 2 razy 2

  Robota w Korei Pln pewna.

 • xprimo

  Oceniono 6 razy 2

  a potem przychodzi student po wpis do indeksu i mówi "pan_da_3" :) śmieszki z tych studentów :D

 • xxq

  Oceniono 5 razy 1

  A jak się ma polskie wojsko rakietowe ?

 • amuzc

  Oceniono 5 razy 1

  No nareszcie jakaś sensowna informacja. GRATULACJE dla zespołu!

 • big_gadu

  Oceniono 10 razy 0

  Brawo - jestećie lepsi są od naszych speców z zbrojeniówki maciarewicza,
  nawiązujcie zagraniczne kontakty,
  i wykorzystajcie możliwości dalszego rozwijania swoich pomysłów,
  mając dobre podstawy inżynierskie ruszajcie w świat,
  ale najpierw skończyć studia i dyplom !

 • wiesss

  Oceniono 7 razy -1

  Wszystkie te konkursy w kategoriach rakiety, drony, czy samoloty finansowane są przez przemysł zbrojeniowy i CIA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje