Weteran AK domaga się 20 tys. zł i przeprosin od Cenckiewicza. Za oskarżenia o współpracę z SB

Prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, na łamach aktualnego numeru tygodnika "Do Rzeczy" został oskarżony przez dr. Sławomira Cenckiewicza o współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa. Weteran AK żąda teraz przeprosin i 20 tys. zadośćuczynienia na rzecz ŚZWAK.

„Zamiast obrażać pamięć żołnierzy niezłomnych, niech prezes Leszek Żukowski sam wytłumaczy się z własnej przeszłości, o której w kartotece SB możemy przeczytać: »Były t [ajny] w [spółpracownik] akta złożone w archiwum Wydz [iału] C K [omendy] W [ojewódzkiej] M [ilicji] O [bywatelskiej] Gdańsk do Nr 2396 (IPN Kartoteka Ogólnoinformacyjna b. Biura „C” MSW)!«” - napisał dyrektor Wojskowego Biura Historyczneg, dr Sławomir Cenckiewicz, w najnowszym numerze tygodnika "Do Rzeczy"

To właśnie te słowa skłoniły prof. Leszka Żukowskiego do zdecydowanej reakcji. W jego imieniu wystąpił adwokat Roman Giertych, który na swoim oficjalnym Facebooku opublikował publiczne wezwanie do przeprosin i zadośćuczynienia. Napisał w nim:

"Ten były żołnierz Powstania Warszawskiego (walczył w rejonie, gdzie ranna była moja ciocia Janina Giertych) i więzień obozu koncentracyjnego oraz działacz społeczny nigdy nie należał do żadnej komunistycznej organizacji, ani nie był współpracownikiem jakichkolwiek komunistycznych służb".

Zwrócił również uwagę na fakt, że Cenckiewicz miesiąc wcześniej (numer 4-10.06.2018) napisał w tygodniku "Do Rzeczy", że prof. Żukowski "nie był członkiem PZPR, nie uwikłał się we współpracę z bezpieką". Zarzucił mu, że oskarżenia mają podłoże w konflikcie o stosunek do żołnierzy wyklętych. 

Nie jest tajemnicą, że prof. Żukowski odnosi się do tej kwestii negatywnie - według niego żołnierze wyklęci "kontynuowali bezsensowną walkę i ginęli bez rozkazu", o czym otwarcie powiedział w swoim przemówieniu pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK 1 sierpnia 2016 roku. Sprzeciwiał się również odczytaniu nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej podczas uroczystości 72. rocznicy powstania warszawskiego.

Giertych grozi procesem

Giertych, w imieniu prof. Leszka Żukowskiego, zażądał od Cenckiewicza zadośćuczynienia w wysokości 20 tys. złotych na rzecz Światowego Związku Weteranów AK oraz przeprosin na całą stronę w "Do Rzeczy".

"Zapłata oraz przeprosiny mają być zrealizowane do końca lipca br. W przeciwnym wypadku sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego" - napisał Giertych.

Sławomir Cenckiewicz odniósł się do listu Romana Giertycha na swoim Facebooku. Napisał: "Czekam na ten pozew :) Precz z komuną!".

Kim byli Żołnierze Wyklęci?

Więcej o:
Komentarze (161)
Weteran AK oskarżony przez dr. Cenckiewicza o współpracę z SB. Będzie pozew?
Zaloguj się
 • kingsizemax

  Oceniono 58 razy 48

  Cenckiewicz to zwykła ku... do wynajęcia.Bo historyk z niego żaden, za to jest wybitnym specjalistą od szukania haków na pisuarowych przeciwników, migiem znajdzie pradziadka w UB.W słynnej książce o Wałęsie błysną odkryciem, że Lechu w dzieciństwie nasikał sąsiadowi do studni- to pisze ktoś kto uważa się za historyka.

 • nord-ost

  Oceniono 63 razy 43

  Cenckiewicz Sławomir - wnuk Mieczysława, a Mieczysław to i komunista członek młodzieżówki Komunistycznej Partii Polski i ubek i esbek.

 • wujekdolf

  Oceniono 55 razy 39

  cenckiewicz ty buraku - sądy nie działają bo pisiory szaleją, więc cie nie skażą, ale wiedz że straszna z ciebie menda.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 50 razy 36

  Precz z komuną?
  Jaką komuną? Paryską? Czy taką w Bieszczadach?
  Cenckiewicz, zamiast naśladować jakieś zawołania, jak papuga, czy inicjować dziwne ruchy, jak małpa, określ wreszcie, o co ci chodzi?
  Wodę przypaliłeś i nie wypiłeś kawy, co w efekcie przyniosło brak stymulacji mózgu i plątanie myśli?
  A może, jak to często się zdarza, zlałeś się w łóżko ze strachu, że przyjdzie czas rozliczeń i zapłacisz za swoje czyny?
  Jaka komuna, raz jeszcze pytam?

 • John Doe

  Oceniono 38 razy 34

  Cenckiewicz ty bydlaku skonczony!!! Zajmij sie piotrowiczem albo kryze. Gdzie gowniarzu byles jak ci starsi ludzie walczyli z hitleryzmem?!

 • nanabun

  Oceniono 40 razy 28

  Cenckiewicz, tchórzliwy pseudohistoryk ma kompleksy podobne do Jarka. Ponieważ niczego sam w życiu nie dokonał, to pasjonuje go obrzucanie błotem innych, którym do pięt nie dorasta.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 25 razy 17

  Wolfgang - mąż nielegalnie obsadzonej pseudo sędziny - to jest tajny współpracownik.
  Muszyński też.

 • zbyszek702

  Oceniono 31 razy 17

  20 tys?? Dlaczego tak skromnie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX