Wielkopolska: martwy nietoperz miał wściekliznę. Jest ostrzeżenie dla okolicznej ludności

W miejscowości Krotoszyn w województwie wielkopolskim znaleziono martwego, zarażonego wścieklizną nietoperza. Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał ostrzeżenie dla okolicznej ludności i wyznaczył teren, który jest zagrożony występowaniem niebezpiecznej choroby.

Znaleziony w Krotoszynie nietoperz był chory na wściekliznę – potwierdziły to badania przeprowadzone w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej. Według opinii Powiatowego Lekarza Weterynarii, który wydał rozporządzenie o zagrożeniu, wścieklizna może być problemem zarówno całego Krotoszyna, jak i kilku okolicznych miejscowości, takich jak Osusz, Salnia, Durzyn, Biadki, Smoszew, Chachalnia, Perzyce oraz Konarzew.

Wścieklizna w Wielkopolsce (Krotoszyn). Odwołano wszelkiego rodzaju targi i pokazy, w których udział brałyby psy lub kotyWścieklizna w Wielkopolsce (Krotoszyn). Odwołano wszelkiego rodzaju targi i pokazy, w których udział brałyby psy lub koty Fot. Adam Stępień / Agencja Ga

W związku z rozporządzeniem wydanym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii na terenie ww. miejscowości odwołano wszelkiego rodzaju targi, wystawy czy konkursy, które są związane z udziałem zwierząt domowych, takich jak koty czy psy. Co więcej, wydano nakaz trzymania psów i kotów na uwięzi lub w zamknięciu oraz poddanie szczepieniu na wściekliznę wszystkich psów, które nie mają aktualnych szczepień.

Wścieklizna w Krotoszynie. W jaki sposób przenosi się niebezpieczny wirus?

Zagrożenie zarażeniem wścieklizną dotyczy wszystkich stałocieplnych zwierząt, w tym także ludzi. Szczególnie podatne na zarażenie wścieklizną są m.in. nietoperze, ale także lisy, borsuki oraz gryzonie.

Wścieklizna w Wielkopolsce. Najbardziej zagrożonymi wścieklizną zwierzętami są lisy, borsuki, gryzonie, ale także psy i kotyWścieklizna w Wielkopolsce. Najbardziej zagrożonymi wścieklizną zwierzętami są lisy, borsuki, gryzonie, ale także psy i koty Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Wścieklizna to zakaźna choroba wirusowa, która przenosi się podczas bezpośredniego kontaktu z zarażonym zwierzęciem, np. poprzez pogryzienie czy oślinienie uszkodzonej skóry lub śluzówki. Choroba ta charakteryzuje się długim okresem utajenia, który trwa średnio od jednego do trzech miesięcy. Do pierwszych objawów wścieklizny obserwowanej u ludzi należą mrowienie wokół ugryzionego miejsca, osłabienie, gorączka, ból potylicy, a czasem także halucynacje i torsje.

Więcej o:
Komentarze (26)
Wścieklizna w Krotoszynie. Znaleziono martwego nietoperza
Zaloguj się
 • daere

  Oceniono 8 razy 6

  Antyszczepionkowcom wścieklizna nie straszna. Co tam prawie 100% umieralności, oni wiedzą lepiej, lewoskrętna witamina C im wystarczy. Psów też coraz częściej nie szczepią, bo zwierzaki mogą zachorować na autyzm albo zatruć się rtęcią.

 • rumpa

  Oceniono 4 razy 4

  co roku ponad 50 tys trupów ludzkich z powodu wścieklizny na całym świecie.

 • tyfus.wolski

  Oceniono 5 razy 3

  Bakteria Jarka - pandemia.

 • galaktyczne_jajco

  Oceniono 19 razy 3

  Szczepionka przeciwko wściekliźnie powoduje autyzm u niektórych psów!

 • rumpa

  Oceniono 11 razy 1

  A wiecie, że były już dwa przypadki dawców organów z wścieklizną , która nie została wykryta? Zdaje się 6 trupów, a dwie osoby dostały na czas szczepionkę i przeżyły. Co ciekawe, okres inkubacji był znacznie dłuższy - chyba około roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX