Zamek w Puszczy Noteckiej. Ministerstwo składa zawiadomienie do prokuratury

Zamek w Puszczy Noteckiej budzi coraz więcej emocji. Ministerstwo Środowiska zdecydowało się zawiadomić o sprawie prokuraturę. - To niebywałe, żeby w takim miejscu można było wybudować takie zamczysko - powiedział w programie "Minęła dwudziesta" Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Ministerstwo Środowiska zdecydowało się zawiadomić prokuraturę we wtorek. Informację przekazał w TVP Info w programie "Minęła dwudziesta" wiceminister środowiska, Sławomir Mazurek. - Decyzja, która została wydana, dotyczyła 2 hektarów. Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnego Geoportalu, żeby zobaczyć, że inwestycja przekracza obszar, na który została wydana, pomijając fakt, że budowie takiego obiektu na pewno towarzyszył hałas, towarzyszyły temu prace - tłumaczył Mazurek.

Autorytety naukowe poprały budowę zamku

Zwrócił uwagę, że pod pozwoleniem na budowę zamku w Puszczy Noteckiej podpisały się autorytety naukowe, które w wielu wcześniejszych przypadkach głośno broniły przyrody. W programie wymieniono nazwisko prof. dr. hab. Piotra Tryjanowskiego, dyrektora Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który swego czasu dał się poznać jako obrońca Puszczy Białowieskiej i podpisał list naukowców do premiera Mateusza Morawieckiego przeciwko wycince drzew tam prowadzonej. - Eksperci często wypowiadają się bardzo różnie, w zależności od tego, kto płaci - skomentował Sławomir Mazurek.

- Czy fakt, że znamy inwestora, ma od razu oznaczać, że byliśmy nierzetelni, nieobiektywni? Tak jak napisaliśmy – każda inwestycja ma wpływ na środowisko, ważne, by nie był to wpływ znacząco negatywny. W tym wypadku nie dopatrzyliśmy się takich zagrożeń - skomentował sytuację dla Gazety Wyborczej 9 lipca prof. Piotr Tryjanowski.

Budowa zamku w Puszczy Noteckiej

Zamek przypominający wyglądem średniowieczną twierdzę budowany jest na obszarze chronionym Natura 2000, w miejscowości Stobnica w województwie wielkopolskim. Chociaż prace trwają od 2015 roku, dopiero teraz zrobiło się o sprawie głośno. Stało się to dzięki jednemu z internautów, który podzielił się w serwisie Wykop.pl zdjęciami budowy zrobionymi przez siebie z lotu ptaka. Szybko okazało się, że jest to inwestycja poznańskiej spółki D.J.T., którą zarządzają Dymitr Paweł i Tymoteusz Paweł Nowakowie. Pozwolenie na budowę złożyli już w 2009 roku. Zgodę wydały wszystkie organy po drodze - radni, przedstawiciele Izby Rolniczej, Urząd Marszałkowski i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ).

W zamku, który ma mieć 14 nadziemnych kondygnacji, jedną podziemną i kilkudziesięciometrową wieżę, ma się znajdować około 50 mieszkań, które pomieszczą do 2 tys. osób. Na stałe ma mieszkać tam około 110 osób, w tym 10 z obsługi.

Zamek w Puszczy Noteckiej kontrolowany

Zanim minister środowiska Henryk Kowalczyk zdecydował się powiadomić o sprawie prokuraturę, zlecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska sprawdzenie, w jaki sposób została wydana zgoda na podobne przedsięwzięcie.

Do RDOŚ wystąpiła również poznańska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego, prosząc o dokumenty dotyczące postępowania w sprawie uzgodnienia warunków budowy zamku w Stobnicy.

Więcej o:
Komentarze (79)
Sprawa zamku w Puszczy Noteckiej w prokuraturze. Ministerstwo złożyło zawiadomienie
Zaloguj się
 • lizun9

  Oceniono 33 razy 29

  Tyle zdewastowanych pałaców stoi po sąsiedzku, w lubuskiem i na Dolnym Śląsku, a nowobogaccy uparli się żeby zbudować nowy - syfiąc przy okazji w środku lasu. No pogratulować wyobraźni...

 • gazeta1960

  Oceniono 22 razy 22

  "To niebywałe, żeby w takim miejscu można było wybudować takie zamczysko - powiedział w programie "Minęła dwudziesta" Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

  A dla mnie to "niebywałe", że dopiero teraz się tym zainteresowano i ZAUWAŻONO taki "mały" obiekt.Aby powstało to, co widać, musiało upłynąć duuużo czasu.To nie szałas postawiony przez harcerzy w lesie.

 • baby1

  Oceniono 19 razy 19

  Nie wiem skąd się bierze ta kompletnie bezsensowna skłonność do budowy zamczysk i pałaców u nowobogackich.

 • autograff

  Oceniono 16 razy 16

  W każdym mieszkaniu po 40 osób. No to ja dziękuję za takie luksusy.

 • volongoto41

  Oceniono 13 razy 13

  Czy w podziemiach zamku będzie sala tortur?
  Kto w zamku będzie straszył, bo mam dobrego kandydata z rządu?
  Czy zbrojni rycerze z zamku będą napadać na Tiry czy tylko na przechodzących obok?
  Kiedy i jak będą usuwane nieczystości po turniejach rycerskich typu: ucięta głowa lub ręka?
  Jakie wymagania będą stawiane dworskim dziewkom /proszę o wymiary/?
  Tak tylko pytam, aby innym udzielać wiarygodnych informacji a nie takich wyssanych z palca…

 • pan.szklanka

  Oceniono 35 razy 11

  No to zamek będzie trzeba oddać.
  Akurat dobra baza wypadowa dla Caritasu na wyprawy krzyżowe.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 19 razy 9

  Nieważne, czy są z lewej czy prawej, czy ze środka - z PO, PiS czy z Kukizu czy PSL - po dupie dać za łamanie prawa i dewastację środowiska, podobnie jak wszystkim umoczonym w wydane decyzje

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 19 razy 9

  Burdż Chalifa na miarę naszych możliwości!

 • piotr332211

  Oceniono 12 razy 8

  PIS w poprzedniej swojej kadencji planował puścić drogę przez obszar Natura 2000 wtedy jakoś problemu nie widzieli. Dopiero po protestach ekologów wycofali się z tego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX