Katastrofa samolotu Mig-29. Komunikat Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Błąd pilota, awaria maszyny, a może powietrzna kolizja? Na razie nie wiadomo, co było przyczyną piątkowej katastrofy myśliwca Mig-29. W zdarzeniu, do którego doszło koło Pasłęka w woj. warmińsko-mazurskim, zginął pilot maszyny. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało komunikat w tej sprawie.

Nieznane są przyczyny katastrofy, do której doszło w piątek przed drugą w nocy. Samolot należał do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Według MON samolot uderzył o ziemię i stanął w płomieniach. Wcześniej pilot katapultował się w okolicach miejscowości Saków 18 km od Malborka, ale został znaleziony martwy kilkaset metrów od wraku maszyny.

Na specjalnie zwołanej w tej sprawie konferencji prasowej z udziałem szefa MON, udział wzięli także: Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika i szef zarządu działań lotniczych w Dowództwie Generalnym, pilot płk Maciej Trelka.

Wojsko: Za wcześnie, by mówić o przyczynach katastrofy Miga-29

Obaj wojskowi stwierdzili, że jest zdecydowanie za wcześnie, by mówić o przyczynach katastrofy Miga-29. Pułkownik Maciej Trelka, który jest odpowiedzialny za działania lotnicze w Dowództwie Generalnym i latał na MiG-ach 29, zaapelował również do opinii publicznej o niekomentowanie tej sprawy do czasu wyjaśnienia przyczyn przez komisję.

- Bardzo proszę nie odnosić się do tego jeśli ktoś nie ma wiedzy profesjonalnej, która pozwala mu definitywnie twierdzić, że wie, co było przyczyną. Jedynym organem, który może określić przyczyny wypadku jest Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego - powiedział płk Trelka.

Teorie dotyczące katastrofy Miga-29

Jednak, jak to zwykle bywa, gdy dochodzi do podobnej katastrofy, natychmiast pojawiają się spekulacje, hipotezy na temat przyczyn tragedii. Jak podało RMF FM, 33-letni porucznik, pilot myśliwca, który brał udział w ćwiczeniach, przed katastrofą zgłaszał problemy techniczne. Z kolei okoliczni mieszkańcy mówią, że być może pilot próbował posadzić maszynę w polu, by nie spaść na pobliskie budynki - wtedy ofiar mogłoby być więcej. 

Pojawiają się też teorie, że Mig-29 w trakcie ćwiczeń zderzył się w powietrzu z inną maszyną.

Komunikat wojska

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało komunikat w sprawie piątkowej katastrofy Miga-29.

W związku z pojawiającymi się w mediach spekulacjami dotyczącymi katastrofy samolotu Mig-29 informujemy, że pozostałe maszyny 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego uczestniczące w dzienno-nocnych lotach szkoleniowych odbywających się w dniach z 5 na 6 lipca nie uległy uszkodzeniu.

Ministerstwo Obrony poinformowało, że do czasu wyjaśnienia przyczyn wypadku wstrzymane zostały loty z użyciem tego typu samolotu.

Rodzina zmarłego pilota została objęta opieką psychologiczną. Wiadomo, że 33-latek miał ponad 800 wylatanych godzin, w tym ponad 500 na Mig-29, na których pełnił dyżury bojowe. Wielokrotnie brał udział w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Więcej o:
Komentarze (132)
Katastrofa samolotu Mig-29. Komunikat Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
Zaloguj się
 • wladca_piaskownicy

  Oceniono 40 razy 36

  >>>>Bardzo proszę nie odnosić się do tego jeśli ktoś nie ma wiedzy profesjonalnej, która pozwala mu definitywnie twierdzić, że wie, co było przyczyną

  Antek, wydrukować, oprawić w ramkę i powiesić nad łóżkiem. Czytać codziennie.

 • unixyz

  Oceniono 36 razy 22

  Apeluja zeby nieprofesjanlisci nie wypowiadali sie na temat katastrofy. Przepraszam bardzo 8 lat za pozno. A podkomisja smolenska to kto sami projesjonalisci lotnicza z klasy ekonomicznej lini lotniczych. Najpierw PIS zepsul komisje do badan wypadkow lotniczych, wprowadzil element ludowy i fantastyczny a teraz dziwi sie ze wszyscy sa specjalistami. Oczywiscie ten wojskowy ma racje ale kto go bedzie terza sluchal jezeli wszystkie autorytety lotnicze zostaly przez PIS odsuniete.

 • acide94

  Oceniono 33 razy 17

  Na ściernisku znaleziono drobiny trotylu, poza tym nie została wykluczona hipoteza mikrowybuchów subhelowych i termobarycznych.

 • xsawer

  Oceniono 22 razy 14

  "zaapelował również do opinii publicznej o niekomentowanie tej sprawy do czasu wyjaśnienia przyczyn przez komisję."
  -Oby nie była to komisja bilendowo-parówkowa.

 • tenare

  Oceniono 19 razy 13

  Bezpłatna porada dla Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego:

  Do szpitala zgłosił się kormoran ze złamanym skrzydłem.

 • miniorek

  Oceniono 17 razy 11

  Jak teraz po latach cyrku Macierewicza możemy poważnie podchodzić do takich spraw? Ciężko cokolwiek sensownego i poważnego poczynić bo ten pajac (i jemu podobni) obrócą całą pracę komisji wniwecz.

 • stachkaz47

  Oceniono 24 razy 10

  Musowo trzeba ściągnąć BERCZYŃSKIEGO z USA.

 • art_102

  Oceniono 11 razy 9

  To tak co pół roku będzie się jeden MiG-29 rozwalał? Pod koniec 2017r. w okolicach Kałuszyna na Mazurach też doszło do katastrofy myśliwca MiG-29.
  Nie ma też co mącić i pisać o zderzeniu z inną maszyną, jak już wiadomo, że to bzdura.
  Mnie też interesuje, co nie zadziałało, że zginął pilot, który się katapultował!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX