MiG-29 rozbił się pod Pasłękiem. Czy katastrofa przyspieszy zakup nowych samolotów?

W piątek 6 lipca około godziny 2:00 doszło do katastrofy samolotu MiG-29 w miejscowości Sakówka pod Pasłękiem. W wyniku katastrofy zginął pilot samolotu. Czy ta tragedia przyspieszy zakup nowych samolotów przez polski rząd?

Katastrofa samolotu MiG 29. Podczas nocnych szkoleń zginął pilot

Nie wiadomo, jakie były przyczyny katastrofy samolotu MiG-29 pod Pasłękiem. Okoliczności nieszczęśliwego wypadku zbada Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Polskiego. Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, lot MiG-a odbywał się w ramach nocnych szkoleń. Pilot miał wcześniej zgłaszać problemy techniczne z maszyną, nad którą nie mógł zapanować. Od swojego dowództwa otrzymał rozkaz, aby się katapultować. Niestety, nie przeżył wypadku, a jego ciało znaleziono ok. 200 metrów od wraku samolotu.

Katastrofa samolotu MiG-29 pod Pasłękiem. Czy kolejny wypadek samolotu MiG-29 przyspieszy zakup nowych samolotów?Katastrofa samolotu MiG-29 pod Pasłękiem. Czy kolejny wypadek samolotu MiG-29 przyspieszy zakup nowych samolotów? Fot. Kamil Jasinski / Agencja Gazeta

Mariusz Błaszczak składa kondolencje rodzinie i bliskim pilota. Czy kupi nowe samoloty?

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej powiedział: „Zginął doświadczony pilot, żołnierz Wojska Polskiego, jesteśmy myślami z jego bliskimi, rodziną”. Poinformował także, że zawiesza możliwość korzystania z samolotów MiG. Czy to oznacza, że polski rząd zakupi nowe samoloty w przyspieszonym trybie?

F-16 czy Eurofightery – które samoloty zastąpią MiGi-29?

Polski rząd zastanawia się nad zakupem następców wysłużonych MiGów-29. liczba wypadków z nimi związana, jest niepokojąca. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w grudniu 2017 roku. W grę wchodzi zakup amerykańskich F-16, choć niektórzy twierdzą, że to Eurofightery powinny być przyszłością polskiego lotnictwa. MON rozważał już zakup kolejnych amerykańskich maszyn, ponieważ polscy piloci potrafią już nimi latać, a koszty ich eksploatacji byłyby stosunkowo niskie. Co więcej, zakup samolotów miał być opłacalny, ponieważ maszyny miały pochodzić z amerykańskiego „komisu”. Jeżeli Polska wybrałaby Eurofightery, mogłaby stanąć wśród czterech państw produkujących tego typu maszyny. „To oznaczałoby skok cywilizacyjny dla naszego przemysłu” - ocenia Krzysztof Janoś, redaktor serwisu money.pl

Więcej o:
Komentarze (109)
MiG-29 rozbił się pod Pasłękiem. Nie żyje pilot samolotu
Zaloguj się
 • cezaryk

  Oceniono 24 razy 14

  A nie możemy zrobić tak jak ze śmigłowcami?
  Zaprojektować i budować sami we współpracy z kooperantem ukraińskim.
  A właśnie, jak tam śmigłowce?
  Były minister wojny mówił, że już się projektują.

 • szaja25

  Oceniono 21 razy 13

  Najlepiej bez przetargu i trzy razy drożej, niż reszta świata. Żeby suweren zobaczył, że my możemy.

 • pe_ro

  Oceniono 14 razy 12

  A na cholerę nam nowe wojskowe samoloty przecież nimi nie latają VIPy. Ważniejsze są dupoloty dla PiSSdzielców.

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 12

  Na razie to namiętnie i bez procedur przetargowych kupujemy nowe Audi i BMW w miejsce tych co i raz rozbijanych przez kierowców BOR - dziś SOP (he, he, nawet zmiana nazwy nie pomogła).

  A samoloty? Daj se redaktor siana. Przecież zakup śmigłowców po uwaleniu Caracali już tę ekipę przerósł, co widać, słychać i czuć (rzecz jasna korupcją) :-))

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 10 razy 10

  Jest okazja - Gripeny i Typhoony są w sprzedaży za 1 euro.

 • Cyryl Pawel

  Oceniono 10 razy 10

  Jak to kupimy? Bumar zrobi. Za darmo i najlepiej na świecie.

 • yamxyz

  Oceniono 8 razy 8

  Szczere i serdeczne wyrazy współczucia dla Rodziny Pilota...

 • def11

  Oceniono 11 razy 7

  Błaszczak nie kupi, kupić może tylko Macierewicz, wcześniej powie ile i kiedy będą.

 • libero1963

  Oceniono 11 razy 7

  Przecież nie kupią. A z czego jest 500+, z czego różne nagrody, premie? Nowe muzea, nowe projekty nacjonalistyczne. Z niekupionych śmigłowców, samolotów czy sprzętu rakietowego. Analizując, tunel w Świnoujściu, stocznia i budowa statków, spowolnienie budownictwa drogowego, fiskalizm plus powyższe to wierzchołek góry lodowej. A każdy chce kasy, a tu samoloty drogie kupować. TE MiGi to jedyne oprócz Su 22latajace samoloty. Ale chęci są na miarę bogatego kraju, a możliwości, każdy, normalny widzi, jak w 39 roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX