Rezydenci: "Rząd zerwał porozumienie". Będą protesty. "Przepraszamy pacjentów za to, co nastąpi"

"Minister zdrowia i rząd PIS zerwali porozumienie z lekarzami. Czeka nas w najbliższym czasie fala protestów i strajków w ochronie zdrowia. Przepraszamy pacjentów za to co nastąpi" - piszą rezydenci.

Kilka dni temu rezydenci grozili wznowieniem protestu. Miał się on rozpocząć dopiero po wakacjach, akurat przed wyborami samorządowymi. Tymczasem w piątek rano, jak czytamy na profilu Porozumienie Rezydentów OZZL, minister zdrowia oraz rząd zerwali porozumienie z lekarzami.

Zerwanie porozumienia – konsekwencje

Chodzi o czwartkowe głosowanie w Sejmie nowelizacji ustawy zakładającej przyspieszenie tempa wzrostu nakładów na służbę zdrowia. Wcześniej sejmowa komisja zdrowia, wbrew stanowisku rządu, pozytywnie zaopiniowała poprawki do ustawy, które zgłosiło Porozumienie Rezydentów. W czwartek jednak posłowie wszystkie poprawki odrzucili.

"Ustawa 6 proc. przyjęta. Wszystkie poprawki zgłoszone przez nas i zaakceptowane przez Komisję Zdrowia zostały odrzucone. Zdrowie Polek i Polaków po raz kolejny staje się jedynie elementem gry politycznej. A miało być ponadpartyjnie, 'wyższe dobro'... Jak zwykle najwięcej stracą pacjenci" - napisali na Facebooku rezydenci.

W piątek rano ogłosili, że minister zdrowia i rząd PiS zerwali porozumienie z lekarzami:

"Czeka nas w najbliższym czasie fala protestów i strajków w ochronie zdrowia. Przepraszamy pacjentów za to co nastąpi. Wszystkie inne sposoby zawiodły. Nie możemy już inaczej walczyć o normalność w systemie opieki zdrowia w Polsce" - napisali.

Rezydenci i rząd podpisali porozumienie >>>

Co rząd obiecał lekarzom?

Porozumienie rządu i rezydentów, nazywane również „pakietem Szumowskiego”, zakładało realizację takich obietnic jak m.in. systematyczny wzrost wydatków na służbę zdrowia, dopóki nie wyniosą one 6 proc. PKB, podwyżkę pensji lekarzy pracujących tylko w jednej placówce oraz usunięcie klauzuli opt-out, która zezwala na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. Jak przyznawali sami lekarze – realizacja tych założeń szła rządzącym opornie.

Jak TVP przedstawia strajkujących lekarzy?

Więcej o:
Komentarze (158)
Rezydenci: Rząd zerwał porozumienie. Będą protesty
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 78 razy 64

  Nie ma pieniędzy na służbę zdrowia bo są na :
  - Rydzyka
  - Fundację Narodową atakującą sądy
  - Podkomisję Smoleńską zajmującą się czarami
  - Obsługę miesięcznic smoleńskich
  - saloniki vipowskie na lotniskach i loty wycieczkowe po świecie
  - finansowanie partyjnej telewizji TVPaździerz
  - kupowanie niesprzedawalnych obrazów
  - pincet+ dla bogatych
  - premie i nagrody dla tych którym się należy

 • bacowa

  Oceniono 57 razy 41

  PiSbolszewia się rozhulała z wydawaniem pieniędzy na kupienie głosów suwerena

  zaczyna pokazywać się dno kasy Skarbu Państwa

  musi starczyć na następna transzę kupienia ciemnego Ludu (idą Wybory)

  więc tnie się gdzie tylko się da (wynagrodzenia dla rządzących i jak nie oficjalnie to ,,pod stołem'' beda nadal)

 • Oceniono 38 razy 36

  Ważne że są pieniądze dla Ojca Dyrektora.....reszta Narodu może zdychać, przecież to gorszy sort, lemingi, KOD, PO....aż dziw że jeszcze się trzymają. Na każdym kroku plują człowiekowi w twarz, ciągle słychać ze jesteśmy świniami, gównem, gorszym sortem. Polacy...nie macie honoru...wszyscy jesteście sprzedawczykami za 500 i szmatami? co się z wami stało?????

 • vidi71

  Oceniono 34 razy 32

  A tyle się nagadał kłamca Morawiecki o oddzyskanych miliardach!!! Gdzie są więc te odzyskane pieniądze ja się pytam?

 • fisher1973

  Oceniono 25 razy 25

  moze powinni TW Balbinie (J.Kaczynksi) przesunac te operacje na swiet nigdy - bez wzgledu na to, czy to kolano czy moze trzustka

 • semigetuza

  Oceniono 28 razy 24

  Od początku Wam mowilem, ze podpisywanie porozumienia nie ma sensu, bo z oszustom wierzyc nie można. Ale przekonywaliscie mnie, ze nowy minister to swietny lekarz-operator, do tego szpitalnik i ze zna z autopsji systuacje służby zdrowia. Dr Szumowski jest swietnym lekarzem i operatorem, nic Mu nie ujmuje z profesjonalizmu i etyki lekarskiej. Ale jest tez druga twarz dr. Szumowskiego- ortodoksyjnego, fanatycznego katolika niezdolnego do kompromisu w kwestiach moralno-etycznych, a to już u lekarza zle.
  Przykre, ale dr Szumowski sie na stanowisku ministra sku...l maksymalnie, choć w tym sku...eniu niebagatelny udział ma jego fanatyczna wiara.
  Zawsze mnie zastanawia, co sie z tymi doktorami dzieje, jak dostają stolek minnisterialny. Szajba im odwla na całego i powolanie medyczne idzie w kat. To samo Radziwiłl. Siwtny lekarz, pierwszy Latajacy Doktor w Warszawie, starym maluchem jezdzilpo pacjentach cale noce, nie szczedzac zdrowia - stolek ministra i kompletna szjaba. Dr Szumowski to samo - ze swietnego kardiochirurga marny, lizodupski minister. Może PMM odwoła p. Szumowskiego poki czas i mianuje na stolek ministra zdrowia jakiegoś inżyniera, prawnika, może Kuchcinski-Ogrodnik znajdzie tam przytulisko?
  A Kolegom Rezydentom znow powtorze. Drodzy Moi, szkoda Waszego czasu zycia i zdrowia an szarpanie sie w Polsce. W droge. Pyskaczom odpowiadam, ze płatne studia medyczne na UM w Szczecinie dla obcokrajowcow kosztują 8 tys euro za rok 8x6lat=48tys eurox4,40=211200 złotych. Wiecej koszuje 2-pok. mieszkanie w nowoczesnym slumsie na Woli w Warszawie /290tys/ i cala masa kupuje to za gotowke. Wbijcie sobie do zakutych lbow, ze nawet płatne studia nie zatrzymaja doktorow w Polsce. Srednia wieku specjalistow 57lat, srednia wieku pielęgniarek 58 lat. Brak specjalistow-radiologow /zdobycie dobrej wiedzy to 15 lat w zawodzie, co najmniej/, jak macie male dzieci to wiecie, ilu pediatrów jest w Polsce. Prywatnie tez masakra, nawet za 200zl za 15min. Wiec przestańcie pieprzyc głupoty bo ajk medyk w Polsce nie zarobi tyle co w Niemczech, Austrii i we Francji to w Polsce lekarzy NIE BEDZIE!! D O T A T Ł O???
  A jak Wam zawisc dupe sciska, to kierujcie swoje dzieci na medycynę, studia pzreciez lekkie latwe i przyjemne. I jaka kasa na starcie i cale zycie. I w garażu super bryki i wakacje na koszt firm farmaceutycznych po całym swiecie. Zyc nie umierać.
  A Rezydentom jeszcze raz do idealistycznych łebków wbijam, zwłaszcza tej młodej Koleżance z Lublina - zwijaj sie panna pokis mloda- zycia szkoda.
  Negocjacje ze złodziejami, kłamcami i oszustami prowadzic - strata czasu. Jak Polacy chcą zdychać bez opieki medycznej bo sobie taka władze wybrali - ich sprawa. Kasa jest na wszystko, tylko nie na zdrowie Polakow. Wy pokonczyliscie medycynę, nie nauki polityczne, Polski nie naprawicie, a swoje zycie spaskudzicie. Kijem Was trzeba z tej Polski wyganiać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX