Pogrzeb Ireny Szewińskiej. "Pierwszą damę sportu" żegnała rodzina, prezydent i olimpijczycy

Irena Szewińska spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, uroczystości pogrzebowe odbyły się w Katedrze Polowej WP. W pożegnaniu wzięli udział członkowie rodziny, przyjaciele, olimpijczycy, przedstawiciele rządu i para prezydencka. Irena Szewińska zmarła 29 czerwca w wieku 72 lat.

O godz. 13 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Ireny Szewińskiej, siedmiokrotnej medalistki olimpijskiej, najbardziej utytułowanej polskiej olimpijki. Msza zakończyła się po godz. 14.

Następnie Irena Szewińskia została pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Na pogrzebie Ireny Szewińskiej pojawili się członkowie rodziny, przyjaciele, olimpijczycy. Obecni byli także prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, przedstawiciele rządu, minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

Wspomnienia o Irenie Szewińskiej

Kibice, zgromadzeni przed katedrą, zwracali uwagę zarówno na sukcesy sportowe, jak i osobowość zmarłej mistrzyni. - Przeurocza osoba, to wielka strata dla sportu, już na pewno nie będziemy mieli takiej osobowości (...) od dziecka śledziłem jej starty, w Mexico City wygrała 200 metrów z nowym rekordem świata - mówili fani, przypominając zwycięstwa polskiej multimedalistki, o której mówiono "Pierwsza Dama polskiego sportu".

Redaktor Maciej Petruczenko z Przeglądu Sportowego wspominał wszechstronność Ireny Szewińskiej. - Ustanawiała rekordy świata na dystansach od 60 do 400 metrów. Tego nie był w stanie zrobić ani Usain Bolt, ani Wilma Rudolph, ani Carl Lewis - mówił dziennikarz.

Kariera Ireny Szewińskiej

Irenę Szewińską w 1974 roku United Press International wybrał najlepszym sportowcem globu. W 1998 roku, w plebiscycie "Polityki", "Przeglądu Sportowego" i "Tempa" została uznana za postać numer jeden w polskim sporcie XX wieku.

Cztery razy wygrała plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na Dziesięciu Najlepszych Sportowców Polski. Siedmiokrotnie triumfowała w rankingu Złote Kolce. W 2016 roku została odznaczona Orderem Orła Białego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Irena Szewińska zmarła 29 czerwca po długiej chorobie w wieku 72 lat.

Nie żyje Irena Szewińska. Najwybitniejsza lekkoatletka w historii Polski zmarła w wieku 72 lat

Więcej o:
Komentarze (61)
Pogrzeb Ireny Szewińskiej. Żegnał ją Andrzej Duda i olimpijczycy
Zaloguj się
 • semper.fidelis25

  Oceniono 30 razy 20

  Morawiecki, a ty tam skąd ? Przecież Irena Szewińska zdobywała medale dla nieistniejącej Polski. Ba, chciała zdobywać dla Niej.
  To chyba wg ciebie zasługuje na potepienie ?

 • chasselas

  Oceniono 22 razy 18

  Pacynka z niemą lalką na pogrzebach się lansują.

 • Bimel

  Oceniono 19 razy 17

  Odeszła największa sportsmenka nowożytnej Polski, kobieta o wielkiej klasie i kulturze. Niech spoczywa w pokoju!

 • bardu

  Oceniono 18 razy 14

  Aż przykre, że różne telewizje z upodobaniem pokazują pogrzeby różnych kacyków/polityków, a zabrakło miejsca dla najwybitniejszej polskiej sportsmenki. Ale o Niej i tak wielu z nas będzie zawsze pamiętać.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 19 razy 13

  no własnie !
  czytam, ze nasz adrian w defensywie
  a gdzieżby tam !
  jako pierwszy załobnik
  brylował dziś pół dnia
  jakie miny
  jakie gesty
  jakie teksty
  a jakie samozadowolenie
  aż po oczach biło

 • antikrishti

  Oceniono 18 razy 10

  Na innych zdjęciach widziałem, że budyń jak zwykle na kolanach wykonuje swoje obowiązki?
  Dobrze wytresowany - przyzwyczajenie to druga natura człowieka, ale także budynia jak widać.

 • mam_kupe_w_majtkach

  Oceniono 26 razy 8

  Skoro pani Irena większość sukcesów święciła w... PRL!!!... to czy nie powinna zostać zdekomunizowana, a jej medale odebrane?

  Tego wymaga konsekwencja innych działań!

 • miikz

  Oceniono 13 razy 7

  tylko po co było to pier....olenie dwóch pajaców?!!! pierwszy w kiecce drugi z długopisem!!! obydwaj pier....lą o czymś czego nie ma i zakłamują rzeczywistość!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX