Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski: Wybijanie dzików to polska racja stanu

Jan Krzysztof Ardanowski, nowy minister rolnictwa, zaskoczył wszystkich swoim pomysłem co do zażegnania epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wirus tej choroby jest przenoszony do Polski przez dziki z Białorusi. Zdaniem ministra należałoby po prostu. odstrzelać dziki.

ASF to nieuleczalna i niemal zawsze śmiertelna choroba świń. Jej wirus nie jest zagrożeniem dla człowieka. U zwierząt wywołuje takie objawy jak brak apetytu, zapalenie spojówek, biegunka oraz wymioty. Od czerwca 2013 roku wirus jest obecny na Białorusi. Obecnie występuje również w Polsce na terenie województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Jan Ardanowski wybrany ministrem rolnictwa >>>

Ogrodzenie nie wystarczy

Jan Krzysztof Ardanowski odrzuca pomysł PiS dotyczący budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią. W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" minister przyznaje, że „ekolodzy słusznie zaczynają mówić, że przegrodzimy kanały migracyjne zwierząt: łosi, jeleni i innych. Przecież nie możemy przegrodzić przyrody”.

ASF – ostrzał dzików jako „racja stanu”

Minister rolnictwa jednocześnie proponuje, aby walczyć z afrykańskim pomorem świń poprzez odstrzał wszystkich dzików podejrzanych o bycie nosicielami wirusa. Według niego „bez odstrzału dzików nie będzie zwalczania ASF”, a „konieczność wybijania dzików to jest polska racja stanu”.

Więcej o:
Komentarze (87)
Jan Ardanowski. Minister chce walczyć z ASF wybijając dziki
Zaloguj się
 • k.soze

  Oceniono 21 razy 21

  Raz jeszcze (bo już to kiedyś opisywałem):
  Dziki nie przenoszą ASF do świńskich ferm bo w jaki sposób ? Musiały by tam wchodzić.
  ##początek cytatu##
  Cytat ze specjalistycznego portalu hodowlanego:
  Najczęściej wprowadzenie wirusa ASF do kraju wolnego od choroby następuje poprzez transport, mięso, produkty mięsne, odpadki kuchenne i poubojowe, pochodzące od chorych świń i dzików.
  Najczęstszą przyczyną zakażenia świń jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi.
  W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest łatwe, za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo lub zakażonej paszy, wody, czy narzędzi.
  ##koniec cytatu##

  To dziki zarażają się od padłych świń wywożonych potajemnie przez hodowców do lasu. Kupują badziewne świnie i paszę ze wschodu, bo taniej, a potem winę zwalają na dziki.

 • andi.11111

  Oceniono 23 razy 21

  Przede wszystkim powinni uczyć polskich chłopów higieny i odpowiedniej dezinfekcji pomieszczeń chlewni i okolicy.W przeciwnym razie żadne środku nie pomogą.

 • loginyzajete

  Oceniono 19 razy 19

  Może ja się nie znam. Ale jaki kontakt ze świniami mają dziki z lasu? To my mamy wolne wybiegi dla świń??? A może jednak higiena chłopa polskiego woła o pomstę do nieba i roznosi to z innych chlewni?

 • pasti2

  Oceniono 26 razy 18

  Takiego jednego jakby odstrzelił to byśmy uniknęli sytuacji Włoch za rządów Mussoliniego - a dziki zostawić w spokoju ! Dosyć rządów kolejnych debili, którym staje tylko jak coś słabszego zastrzeli i reszty tej bandy w zielonych gaciach

 • ginztonickiem

  Oceniono 28 razy 16

  Gdzie oni wynajdują tych orłów, jakaś specjalna fabryka, czy ki uj?

 • tete.a.tete

  Oceniono 12 razy 12

  Ja bym rozszerzył ten odstrzał na hodowców, którzy nie przestrzegają zaleceń sanitarnych. Bo jakoś nie wyobrażam sobie dzika z ASF wpadającego do blondynek z hodowli na kawę.

 • antropoid

  Oceniono 18 razy 12

  POLSKA RACJA STANU, to udział w wyborach i odstrzał bandy PiSich troglodytów demolujących państwo na KAŻDYM polu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX