Matura 2018. Egzaminu nie zdał co piąty maturzysta. Nie dla wszystkich to koniec - poprawka w sierpniu

CKE i MEN wspólnie podsumowały wyniki matury w 2018 roku. Okazuje się, że egzaminu dojrzałości nie zdała co 5. osoba, a w skali kraju z maturalnych batalii z tarczą wróciło ponad 79 proc. zdających.

Wynik matury z 2018 roku można sprawdzić w internecie, ale wyniki w skali ogólnopolskiej przedstawiły wspólnie Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Z danych z całej Polski wynika, że maturę w roku 2018 zdało 79,7 proc. zdających. To oznacza, że co piąta osoba pisząca maturę niestety nie poradziła sobie z egzaminem. Podobnie było w 2017 roku, wówczas maturę zdało 78,5 proc. maturzystów. W 2018 roku do matury przystąpiło ponad 247 tys. osób.

Matura 2018. Poprawki w sierpniu

Zdało ponad 197 tys. osób, jednak spośród 50 tys., którym się to nie udało, tylko 36 tys. może w sierpniu przystąpić do egzaminu poprawkowego. 13,7 tys. nie zdało egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu, dlatego też nie mogą przystąpić do wakacyjnej poprawki. A ta przypada na 21 sierpnia, wtedy odbędą się poprawkowe egzaminy pisemne, a ustne zaplanowane są na 21-22 sierpnia (dokładne terminy są ustalane przez szkoły).

Matura 2018. Matematyka największym wyzwaniem

O ile matura z języka polskiego poszła tegorocznym maturzystom (zarówno w nowej jak i starej formule) bardzo dobrze (zdało ją 97 proc.), tak najgorzej wypadała matematyka: zdało ją zaledwie 83 proc. osób przystępujących do egzaminu.

W przypadku języków obcych (przynajmniej jeden jest obowiązkowy na maturze) najgorzej wypadły matury z j. rosyjskiego (zdało ją 93 proc. przystępujących) i niemieckiego (94 proc.). Matura z j. angielskiego wypadła przyzwoicie - 96 proc. maturzystów poradziło sobie z tym egzaminem.

Zobacz, jak dobrze zaplanować urlop w 2018 roku i zyskać na tym prawie 2 tygodnie wolnego

Więcej o:
Komentarze (123)
Matura 2018. Wyniki egzaminów. Ile osób zdało, kiedy poprawki?
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 45 razy 39

  Proszę się nie przejmować. Po oblanej maturze przyjmują na wiceministra sprawiedliwości, można zostać kandydatem na prezydenta stolicy, a nawet napisać ustawę, która zainteresuje połowę światowej dyplomacji i Mossad.

 • horacy1980

  Oceniono 42 razy 38

  Matura w postaci testów z progiem 30% zrobiona tak, żeby wszyscy zdali a mimo to co piaty oblewa... Oto, jak można zniszczyć system edukacji w niespełna 2 dekady.

  Okazuje się, ze ucząc zamiast myślenia jedynie zdawania testów, tak naprawdę nie uczy się niczego i ludzie potem nawet tego nie potrafią.

 • 2krzychok

  Oceniono 25 razy 21

  Głupim narodem łatwiej rządzić.

 • mcguirre

  Oceniono 18 razy 18

  Powiedzmy szczerze, nie każdy musi mieć maturę a wielu nie powinno jej zdać. Zgrozę budzi jednak system nauczania obrazkowego i egzaminy w formie testów. Obecnie licealiści nie mają zielonego pojęcia o świecie. Historia, geografia, biologia, język polski i inne przedmioty są na poziomie podstawówki 30 lat temu. Produkujemy durniów i to jest przykre. Jak z takimi ludźmi rozmawiać na poważnie o polityce, demokracji, podstawowych prawach obywatelskich, przyszłości skoro oni nie potrafią poprawnie sklecić zdania i wskazać europejskich stolic na mapie.

 • admo70

  Oceniono 18 razy 16

  No to PIS będzie miał z czego wybierać. Liczba członków w najbliższych latach bardzo wzrośnie.

 • Oceniono 15 razy 15

  Niestety TRZEBA posiadać szczątki wiedzy i umiejętności, żeby zdać egzamin dojrzałości.

 • ptak57

  Oceniono 12 razy 12

  Tylko co piąty? Przecież to kompletni idioci !Widziałem sondę uliczną po maturze. Biedaki nie wiedzieli co to jest Nepal, Sekwana . Ich odpowiedzi nawet mnie-słuchacza zawstydzały! Oczywiście , przepraszam pozostałe 4/5 maturzystów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX