Niedziele handlowe 2018. Czy w dniu jutrzejszym będziemy mogli zrobić zakupy?

Niedziela 5 sierpnia to niedziela handlowa. Otwarte będą niewielkie, osiedlowe sklepiki, ale także galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, np. Biedronka, Auchan, Lidl i Tesco.

Niedziele handlowe 2018. 5 sierpnia będzie niedzielą handlową

Podobnie jak w zeszłym tygodniu, także w tym mamy niedzielę handlową. Dlaczego? Dzieje się tak z uwagi na zasady zapisane w ustawie o zakazie handlu w niedzielę, która mówi, że w roku 2018 w każdym miesiącu niedzielami handlowymi są pierwsza oraz ostatnia niedziela. Pozostałe dwie lub trzy – w zależności od tego, jak długi jest dany miesiąc – to niedziele, w którym handel jest ograniczony. Wyjątkami od tej reguły mogą być miesiące, w których wypadają ważne święta, takie jak Boże Narodzenie, które mogą zmienić kolejność niedziel handlowych i niehandlowych. Z zasady tej wynika, że dzień 5 sierpnia to niedziela handlowa, w czasie której sklepy takie jak Biedronka, Lidl i Auchan będą otwarte.

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Już w następnym roku czekają nas zmiany

Opisana powyżej zasada zmieni się już z nadejściem nowego roku. W 2019 roku w każdym miesiącu będzie zaledwie jedna niedziela handlowa. Handel w ostatni dzień tygodnia zostanie ograniczony jeszcze bardziej w roku 2020. Za dwa lata w ciągu roku będzie zaledwie siedem niedziel handlowych. Będą to m.in. dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz jedna przed świętami wielkanocnymi.

Niedziele handlowe do poprawki? Projekt nowelizacji tuż po wakacjach

Zgodnie z zapisem w ustawie o zakazie handlu w niedzielę, taki system na obowiązywać nie tylko w roku 2020, ale także w latach kolejnych. Warto jednak pamiętać, że rząd planuje nowelizację ustawy o niedzielach handlowych. Choć na chwilę obecną nie mówi się o zmianie zasad ustalania niedziel handlowych, nie jest to wykluczony. Projekt będący inicjatywą poselską ma trafić pod obrady tuż po wakacjach. 

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o:
Komentarze (27)
Niedziele handlowe 2018. Czy w dniu jutrzejszym będziemy mogli zrobić zakupy?
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 7 razy 3

  UZ zapomniałeś wkleić kalendarzyka. Do poprawki!

 • kann2

  Oceniono 13 razy 1

  Niemożliwe. A to ci nowość z tą niedzielą handlową.

 • prorok_lebioda

  Oceniono 2 razy 0

  Serio ludzie nie ogarniają która jest pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu? Artykuły trzeba pisać? To napiszcie chociaż która żabka będzie czynna w kaczystowską niedzielę.

 • jakuz3

  Oceniono 2 razy 0

  Artykuł dziwny. Sklepy, szpitale, kopalnie, porty, autostrady i kina są czynne w niedziele. Jesli ktoś zamyka swój sklep to jego sprawa. Nie chce zarobić wolno mu. Też się zastanawiałem nad rezygnacją z pracy w niedziele. Myślę, że takich którzy kiedyś zrezygnują z pracy w niedzielę oraz soboty i święta będzie więcej.

 • lukki69

  Oceniono 15 razy -1

  Lemingi czerskie do 4 nie potrafią liczyć?:)

 • krynolinka

  Oceniono 15 razy -3

  A nie wiecie co za ptaszysko nawija mi dziobem od czwartej rano? Nie wlezę na to drzewo, ale nich mi się trafi na wysokości trochę niższej to łajdakowi wszystkie pióra powyrywam..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX