Ksiądz z Garbna molestował dzieci pod pretekstem "nauki brania prysznica". Uniknie więzienia

Były proboszcz z Garbna ksiądz Jarosław M. nie pójdzie do więzienia za molestowanie dzieci. Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał go na dwa lata w zawieszeniu na pięć lat i 10 tys. zł grzywny - podała "Gazeta Olsztyńska".

Ksiądz Jarosław M. nie pójdzie do więzienia. Były proboszcz z Garbna niedaleko Kętrzyna w woj. warmińsko-mazurskim za molestowanie seksualne ośmiu dziewczynek został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat.

Ksiądz z Garbna nie pójdzie do więzienia za molestowanie

Pierwsze oskarżenia pod adresem proboszcza pojawiły się w 2012 roku. Wtedy dyrektorka lokalnej szkoły poinformowała prokuraturę, że duchowny mógł dopuścić się tzw. innych czynności seksualnych wobec uczennic. Ksiądz miał m.in. namawiać dziewczynki do kąpieli i rozbierania się w jego obecności, a podczas wakacyjnej nauki pływania oraz w łazience na plebanii pod pretekstem „nauki brania prysznica” miał dotykać nastolatki w intymne miejsca.

Proboszcz bronił się, że nie miał złych intencji i twierdził, że jego postawa została źle odebrana. Śledztwo umorzono w 2012 roku z powodu braku dowodów, zaś opinia psychologa wykazała, że proboszcz nie wykazuje skłonności pedofilskich.

W 2014 roku w sprawie pojawiły się nowe watki, gdy wyszło na jaw, że podobnych zachowań ksiądz dopuszczał się w poprzedniej parafii. Śledztwo w jego sprawie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, która oskarżyła Jarosława M. o molestowanie seksualne ośmiu dziewczynek w wieku od 9 do 13 lat. Duchowny usłyszał wtedy dziewięć zarzutów. Akt oskarżenia był rozpatrywany w Sądzie Rejonowym w Kętrzynie.

Jak informuje teraz „Gazeta Olsztyńska”, do molestowania seksualnego dziewczynek miało dochodzić w latach 1997-2000 oraz w 2001 i 2012 roku w miejscowościach na terenie Warmii i Mazur.

Pierwszy wyrok ws. księdza Jarosława M. zaskarżono

"Olsztyńska" podała, że sąd uznał Jarosława M. winnym popełnienia czterech zarzucanych mu czynów i skazał go na dwa lata więzienia. Duchowny otrzymał także pięcioletni zakaz przebywania w miejscach związanych z edukacją oraz wychowaniem dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Ksiądz dostał też zakaz kontaktowania się z czterema pokrzywdzonymi dziewczynkami. Jednocześnie sąd uniewinnił mężczyznę od trzech zarzucanych mu przestępstw. Dwa pozostałe czyny umorzono z powodu przedawnienia.

Wyrok został zaskarżony zarówno przez prokuratora, jaki  przez obrońców Jarosława M. Sąd Rejonowy w Olsztynie w piątek 29 czerwca wydał wyrok po ponownym rozpatrzeniu sprawy. Skazał Jarosława M. na dwa lata w więzieniu w zawieszeniu na pięć lat oraz grzywnę w wysokości 10 tys. zł. Olsztyński sąd utrzymał w mocy pozostałe postanowienia sądu w Kętrzynie - piszą lokalni dziennikarze, którzy śledzili proces. Wyrok jest prawomocny.

Jarosław M. został przeniesiony do innej parafii, jest zawieszony w czynnościach kapłańskich. 

Potrzebujesz wezwać pomoc? Czy wiesz, jak prawidłowo korzystać z numerów alarmowych?

Więcej o:
Komentarze (319)
Olsztyn. Ksiądz z Garbna uniknie więzienia za molestowanie dziewczynek
Zaloguj się
 • Jacek Bereda

  Oceniono 91 razy 85

  Wielka Polska Katolicka. Ostatni w Europie bastion katolickiego frajerstwa. Uprawianego przez naród, który co prawda wstał z kolan, ale za to spod sutanny proboszcza jeszcze nie wylazł.

 • janatol

  Oceniono 67 razy 59

  Jakby to zrobił działacz PO lub innej opcji politycznej to rozstrzelany na miejscu z obciętymi jajami a partia zdelegalizowana, a czarny bandyta spokojnie chodzi sobie na wolności i szuka następnych ofiar( Właściwie to one same pchają mu się w objęcia) - jak to powiedział słynny biskup ze wschodniej flanki RP.

 • nieuk-on-line

  Oceniono 59 razy 51

  "opinia psychologa wykazała, że proboszcz nie wykazuje skłonności pedofilskich."

  "W 2014 roku w sprawie pojawiły się nowe watki, gdy wyszło na jaw, że podobnych zachowań ksiądz dopuszczał się w poprzedniej parafii."

  Kiepski psycholog.
  A może właśnie taka opinia była potrzebna, by umorzyć śledztwo? Jak było, pewnie się nie dowiemy.

 • francek4

  Oceniono 49 razy 45

  JAK MOŻE BYĆ SKAZANY JAK NASZĄ UPADŁĄ POLSKĄ RZĄDZĄ PASIBRZUCHY W KOLORATKACH ...........

 • izopropanol

  Oceniono 40 razy 36

  Domyślam sie że jest notowany w tej sławnej liście pedofilów w okolicy co ją rząd zapowiadał ? No chyba że jak RODO, nie dotyczy kościelnych? Ja pierdykam XXI wiek....

 • tomtg123

  Oceniono 35 razy 33

  Prezes sądu rejonowego w Olsztynie został wymieniony przez Ziobrę w grudniu 2017.
  I teraz taki wyrok.
  W sumie trudno się nawet dziwić, jeśli twarzą zmian "prawnych" PiSu jest były SBcki PRlowski prokurator Piotrowicz, który w niepodległej Polsce zasłynał jako prokurator uniewinnieniem księdza oskarżonego o pedofilę, ktorego to księdza potem inna prokuratura skazała....
  PiS = obrońcy pedofili. Taka prawda.

 • frogman

  Oceniono 29 razy 27

  a dewiant jest całowany po rękach przez"wiernych", którzy mu płacą na tacę chyba za molestowanie własnych dzieci?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX