Strajk policji już od 10 lipca. Jak będzie wyglądał protest mundurowych?

Protest policji rozpocznie się 10 lipca - taką decyzję wydał Zarząd Główny NSZZ Policjantów. Strajk potrwa aż do zaakceptowania przez MSWiA postulatów stawianych przez stróżów prawa. Domagają się oni m.in. zmian w systemie emerytalnym oraz większych pensji.

Strajk policjantów został poparty przez 99 proc. z 30 tysięcy głosujących w ankiecie funkcjonariuszy. Według niepotwierdzonych założeń policjanci mają poprosić Forum Związków Zawodowych o poparcie protestu.

Cierpliwość się skończyła

Akcje protestacyjne, w tym głodówki i masowy udział w akcjach krwiodawstwa (usprawiedliwiona absencja w pracy), zapowiadano już w marcu tego roku. Żądania zostały wówczas wysunięte przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych, do której przynależą nie tylko policjanci, ale również strażnicy graniczni, celnicy, strażacy, osoby pracujące w Służbie Więziennej. Wiele wskazuje na to, że przedstawiciele tych zawodów, wkrótce również przystąpią do strajków.

Strajk policji. Dlaczego policjanci będą protestować? >>>

Strajk policjantów. Jak będzie wyglądał?

Protest policji ma najprawdopodobniej przyjąć formę strajku włoskiego. Służby mundurowe to grupa zawodowa, której prawo do normalnego strajku jest ograniczone. Strajk włoski polega na przesadnie drobiazgowym wykonywaniu czynności zawodowych. Ten rodzaj protestu w wykonaniu policji będzie polegał np. na przeprowadzaniu skrupulatnych kontroli drogowych. Policjanci zapowiadają też, że w trakcie trwania strajku nie będą wystawiać mandatów, a jedynie pouczenia. Do tego może odbyć się manifestacja na skalę ogólnokrajową.

Czego chcą policjanci?

Strajk policji ma na celu przywrócenie dla funkcjonariuszy systemu emerytalnego, który obowiązywał do 31 grudnia 2012 roku. Policjanci domagają się też podwyżek w postaci dodatków na motywacyjny wzrostu uposażeń do kwoty 650 złotych na jednego funkcjonariusza. Do tego mundurowi chcą odmrożenia waloryzacji uposażeń oraz wprowadzenia pełnej odpłatności za nadgodziny i służbę w dni wolne ustawowo wolne od pracy. Żądają również przywrócenia pełnego uposażenia za urlop chorobowy dla funkcjonariuszy, którzy przebywali na nim przez mniej niż 30 dni w roku.

Czy tak będzie wyglądać policja przyszłości? Niepozorny samochodzik jest zaawansowanym robotem

Więcej o:
Komentarze (78)
Strajk policji. Mundurowi rozpoczną protest już 10 lipca
Zaloguj się
 • ironic77

  Oceniono 14 razy 10

  "Jak będzie wyglądał protest mundurowych?"
  moja propozycja:
  - brak ochrony Krakowskiego Przedmieścia
  - brak ochrony miesięcznic smoleńskich
  - brak ochrony Pomnika Smoleńskiego

  inne propozycje należy składać poniżej albo przesłać do Komendy Głównej...

 • indywidualismus

  Oceniono 9 razy 9

  Służyliście "dobrej zmianie", pomogliście przejąć im prokuraturę i sądy, teraz Was oskarżą o cokolwiek i skażą. Nikt Wam nie pomoże.

 • fakiba

  Oceniono 11 razy 7

  Policja będzie strajkować , toż to w pale się nie mieści , i nawet oni przeciw PiS

 • antropoid

  Oceniono 11 razy 7

  PiSiory, co zrobicie, jak się jeszcze ta straż kaczyzmu przeciwko wam zwróci? :)

 • eclipse23

  Oceniono 20 razy 6

  Gardze policyjnym gòwnem tak jak politykami i klerem.,, toważystwo pasożytòw

 • elbertson

  Oceniono 7 razy 5

  Nie pójdą na zwolnienia lekarskie jak pielęgniarki z Lublina ?
  W trzech szpitalach panie poszły czy jak kto woli wzięły zwolnienia lekarskie - w sumie ok 600 osób na L4.
  Dla mnie to wyłudzenie oraz poświadczenie nieprawdy , lekarze którzy je wystawili powinni ponieść najsurowsze konsekwencje.
  Chcecie strajkować ? Strajkujcie !!!!!!
  L4 w tym wypadku to zwykłe złodziejstwo , pokazuje jak działa ten system i komu służy.

 • asr1

  Oceniono 9 razy 5

  nadstawili zadki dojnej i podłej zmianie i proszę żadnej wdzięczności i jak 34 latek może dalej służyć - jemu się należy browar na działce !!! oczywiście z emerytury !!!,

 • antropoid

  Oceniono 7 razy 5

  Tak ich wazeliniarski głupek z grzywką i złodziej tenisówek wysterowali, że tylko strajkować pozostaje.

  I BARDZO DOBRZE - za włażenie w d... politycznym bandziorom, obstawianie ich PRYWATNYCH miesiączek i szarpanie opozycjonistów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX