Mundial 2018. Dlaczego Senegal nie wyszedł z grupy? Zdecydowało Fair play, a nie wyniki na boisku

Dlaczego Senegal nie wyszedł z grupy H na mundialu? Decydującą rolę w tej kwestii miały zasady Fair play - o wyjściu z grupy rozstrzygnęły żółte kartki piłkarzy.

Po wszystkich meczach w grupie H na mundialu (Polska, Kolumbia, Senegal i Japonia) pierwsze miejsce przypadło Kolumbii, która uzbierała 6 punktów - to dało jej awans do 1/8 mistrzostw świata.

Mniej oczywista jest sytuacja Japonii i Senegalu. Obydwa zespoły uzbierały po cztery punkty i miały identyczny bilans bramkowy: 4 strzelone i 4 stracone gole. W dodatku mecz tych drużyn zakończył się remisem 2:2.

Dlaczego Senegal nie wyszedł z grupy H?

Dlaczego więc Senegal nie wyszedł z grupy, a Japonia tak? W grupie H i w tym układzie wyczerpały się wszystkie zasady FIFA co do premiowania - ten sam bilans, remis w spotkaniu, taka sama liczba strzelonych bramek, dlatego sięgnięto po Fair play.

Według tych zasad w grupie premiowana jest drużyna, której zawodnicy zobaczyli mniej kartek. Wtedy przyznaje się punkty ujemne za żółtą kartkę (minus 1), za czerwoną po dwóch żółtych (minus 3) i za czerwoną od razu po żółtej (minus 5).

Fair Play zdecydowało w grupie H

Przed ostatnią kolejką w grupie H Japończycy mieli na koncie dwie żółte kartki, a Senegalczycy pięć. Podczas spotkań 28 czerwca na mundialu żółte kartki zobaczył jeden Japończyk i jeden Senegalczyk. W ten właśnie sposób, stosunkiem 3:6 w żółtych kartkach, to Japonia wyszła z grupy.

Więcej o:
Komentarze (16)
Mundial 2018. Dlaczego Senegal nie wyszedł z grupy H?
Zaloguj się
 • pjck

  Oceniono 11 razy 3

  Klasyfikacja Fair Play wynika z tego, co się dzieje na boisku. Jak ktoś umie grać w futbol, czysto zabrać piłkę; a nie stosuje "technik" z innych dyscyplin - to ma mniej kartek. Chamstwo przegrywa.

 • antropoid

  Oceniono 10 razy 0

  Sensegal nie przeszedł - bo to przeciętna drużyna, przestraszyć mogła tylko polaczków, zawsze spętanych niemocą, gdy przychodzi grać na mundialu.

 • polakadam

  Oceniono 8 razy 0

  Czyli murzyni bardziej kopali po kostkach niż Japońce?
  To znak że dziedzictwo samurajów zostało zapomniane.

 • jan700

  Oceniono 7 razy -1

  Kobiety jako odbiorczynie przekazów informacyjnych najczęściej traktowane są „neutralnie”,
  co znaczy, że muszą podporządkować się androcentrycznym regułom dekodowania przekazu. Kobieta jako czytelniczka-odbiorczyni zmuszona jest do nieustannego dostosowywania swego odbioru do pozornie neutralnego, a w rzeczywistości androcentrycznego charakteru przekazów. Wiąże się to z kwestią języka używanego w przekazach, w których język staje się często narzędziem wiktymizacji, powielania stereotypów, i dużo rzadziej – ich przełamywania oraz reprodukowania społecznych nierówności.

 • krynolinka

  Oceniono 10 razy -2

  W zależności od meczu i sędziego raz zawodnik ma prawo mieć ręce, raz nie ma prawa mieć rąk.
  Zadziwiająco niejasne zasady.

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy -3

  Najwyższy czas żeby mistrzem świata wszech wag zostrawał bokser, który na ringu jest najgrzeczniejszy i słabszego nie bije...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX