Żydowscy prawnicy piszą do Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o IPN. "To szkodzi Polsce"

Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich złożyło do Trybunału Konstytucyjnego pismo z zastrzeżeniami do nowelizacji ustawy o IPN. Autorzy inicjatywy wskazują m.in., że ustawa wpływa nie tylko na "wzrost antysemickich nastrojów", ale też "szkodzi Polsce i jej relacjom".

We wtorek 26 czerwca Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich (The International Association of Jewish Lawyers and Jurists - IAJLJ) złożyło w polskim Trybunale Konstytucyjnym opinię Amicus Curiae, dotyczącą nowelizacji ustawy o IPN.

6 lutego nowelizację do TK skierował prezydent Andrzej Duda, jednocześnie podpisując ustawę. Najwięcej kontrowersji budził ogólnikowy zapis, według którego bezwzględnie karane ma być przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie, które podczas II wojny światowej popełniła III Rzesza (oraz inne zbrodnie przeciwko ludzkości).

Ustawa o IPN. Stowarzyszenie ostrzega przed "efektem mrożącym"

Zdaniem IAJLJ nowelizacja ustawy o IPN "przekracza granice dopuszczalności ograniczenia tych wolności w demokratycznym państwie prawnym, zarówno z punktu widzenia Konstytucji RP, jak i prawa międzynarodowego".

Prawnicy wskazują również, że ustawa może prowadzić do "efektu mrożącego" - to określenie dotyczy takiego formułowania przepisów prawa, by uniemożliwić bądź zniechęcić do podejmowania dyskusji lub kontestowania przepisów, pod groźbą kary. W tym wypadku chodzi o debatę na temat zbrodni z okresu II WŚ.

Kwestionowane przepisy stanowią jeszcze dalej idącą formę ograniczenia wolności słowa niż wielokrotnie krytykowana regulacja dotycząca przestępstwa zniesławienia

- podkreślają prawnicy z żydowskiej organizacji.

Ustawa o IPN "szkodzi Polsce"

- Nałożenie tego typu karnych restrykcji na wolność słowa pozwala nie tylko na wzrost antysemickich nastrojów i wzmocnienie tych, którzy zaprzeczają istnieniu Holokaustu, lecz jednocześnie szkodzi samej Polsce oraz jej relacjom z narodem żydowskim - powiedział adwokat Meir Linzen, prezydent IAJLJ, cytowany w komunikacie.

Przedstawiciele Stowarzyszenia IAJLJ oceniają też, że nowelizacja ustawy o IPN pogarsza reputację Polski, ponieważ "naraża Polskę na zarzuty fałszowania prawdy historycznej dotyczącej Holokaustu". Co więcej, w opinii czytamy, że nowelizacja doprowadza do tego, że Polska jest "stawiana w jednym rzędzie z reżimami", które negują Holocaust.

Dwa postulaty ws. ustawy o IPN

W opinii Amicus Curiae IAJLJ zawiera dwa postulaty: jeden dotyczy doprecyzowania wniosku do TK przez prezydenta (chodzi o "zbyt wąski zakres zaskarżenia nowelizacji ustawy") oraz by Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z konstytucją zapisów "dotyczących ścigania przestępstw polegających na formułowaniu niezgodnych z faktami wypowiedzi dotyczących odpowiedzialności Narodu Polskiego lub Państwa Polskiego".

Trybunał Konstytucyjny nie wyznaczył jeszcze daty posiedzenia w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, jednak dojdzie do tego w nadchodzących miesiącach. TK do końca lipca tego roku ma czas na wyznaczenie terminu.

Nowelizacja ustawy o IPN na przełomie 2017 i 2018 roku, a także później, doprowadziła do pogorszenia stosunków Polski z Izraelem, a później także ze Stanami Zjednoczonymi. O jej negatywnym wpływie mówił także prezes IPN Jarosław Szarek.

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy o IPN. Podpisze i wyśle do TK

Więcej o:
Komentarze (150)
Ustawa o IPN. Pismo żydowskich prawników do Trybunału Konstytucyjnego
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 38 razy 18

  Strasznie Szydło wygląda w tej wymietolonej marynarce. I pomyśleć że tekie duże pieniądze wydawała na wizaż.

 • dr_bloger

  Oceniono 13 razy 11

  Żydowscy prawnicy? Co to za odmiana? A cygańscy, góralscy, kaszubscy co na to?

 • Lupro Pibaki

  Oceniono 18 razy 10

  Pomijając czy ta pisuarska ustawa to bubel czy nie.
  Jakim prawem jakaś organizacja żydowska wpieprza się w prawodawstwo suwerennego kraju ????
  Może zaopiniują mordowanie przez żydowskie wojsko ludności cywilnej w tym dzieci w Strefie Gazy.

 • ms62

  Oceniono 22 razy 10

  Niech się Żydzi zajmą swoimi sprawami , łapy precz od Polski !!!
  Palestyńscy prawnicy też nie zostawia na żydowskich przepisach suchej nitki.
  GW możesz się przenieść do Izraela, droga wolna.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 48 razy 10

  >"Żydowscy prawnicy piszą do Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o IPN. "To szkodzi Polsce"

  Troska żydowskich prawników o dobro Polski jest powszechnie znana i doceniania...

 • quamtsa

  Oceniono 33 razy 9

  Bardziej wzrostowi antysemityzmu sprzyjają żydowskie naciski i mordowanie Palestyńczyków przez państwo Israel niż jakaś polska ustawa.

 • dziadekjam

  Oceniono 37 razy 9

  "Prawnicy wskazują również, że ustawa może prowadzić do "efektu mrożącego" - to określenie dotyczy takiego formułowania przepisów prawa, by uniemożliwić bądź zniechęcić do podejmowania dyskusji lub kontestowania przepisów, pod groźbą kary. W tym wypadku chodzi o debatę na temat zbrodni z okresu II WŚ."
  ===========================================================================
  Dziwne, że ci żydowscy prawnicy nie widzą takiego zagrożena w kneblowaniu wszelkiej krytyki poczynań Żydów bo zaraz jest ryk >A N T Y S E M I T Y Z M !<

 • onduma

  Oceniono 37 razy 7

  Zydzi , ktorych Izrael nie ma w ogole konstytucji niepokoja sie przestrzeganiem konstytucji w Polsce ? Niech zajma sie lepiej swoimi sadami rabinackimi. A jeszcze lepiej rosnacym faszyzmem w izraelu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX