Mateusz Kijowski, były lider KOD, w sądzie. Twierdzi, że zarzuty są "politycznie motywowane"

Mateusz Kijowski pojawił się w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie. To pierwsza rozprawa byłego lidera KOD i byłego skarbnika Piotra Ch. Obaj są oskarżeni o poświadczanie nieprawdy w fakturach i przywłaszczenie prawie 130 tys. zł ze zbiórek.

Akt oskarżenia trafił do sądu w marcu. Byłemu liderowi Komitetu Obrony Demokracji  Mateuszowi Kijowskiemu i byłemu skarbnikowi KOD Piotrowi Ch. zarzuca się między innymi poświadczenie nieprawdy w 9 fakturach wystawionych przez należącą do byłego lidera KOD i jego żony firmę. Chodzi o usługi informatyczne, które spółka miała wykonać na rzecz KOD.

Według śledczych te usługi nie zostały wykonane, a Kijowski i Piotr Ch. przywłaszczyli pieniądze pochodzące między innymi ze zbiórek Komitetu Obrony Demokracji.

Rozprawa w sądzie ws. Mateusza Kijowskiego

Mateusz Kijowski nie przyznaje się do winy. Jak mówił, - zarzuty wynikają z "politycznych motywacji". - I w związku z tym będą ciągnięte tak długo, aż ostatecznie zostaną obalone bądź uda się mnie w jakiś sposób skazać, wierzę, że sądy w Polsce nie ulegną presji politycznej - powiedział w przerwie rozprawy w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie Mateusz Kijowski.

Prokurator Maciej Kroczak z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy powiedział dziennikarzom, jakimi dowodami dysponuje. - Są to zarówno zeznania członków zarządu KOD, którzy byli przesłuchiwani w tej sprawie, osoby, które pracowały jako informatycy, jak również opinia biegłego z zakresu cyberprzestępczości - wymienił.

Zaplanowano 9 rozpraw ws. finansów KOD i Kijowskiego

Podczas śledztwa Mateusz Kijowski wyjaśniał, że zarząd KOD zadecydował o wypłaceniu mu 10 tysięcy złotych miesięcznie plus dodatki.

Mateusz Kijowski będzie składał wyjaśnienia jeszcze na kolejnej rozprawie w poniedziałek. Następnie przed sądem złoży wyjaśnienia drugi z oskarżonych, Piotr Ch. Za zarzucany czyn grozi kara do 8 lat więzienia.

W sumie zaplanowano dziewięć rozpraw w tym procesie, ostatnią na koniec września.

Mateusz Kijowski zrezygnował. KOD ma nowego przewodniczącego

Więcej o:
Komentarze (52)
Mateusz Kijowski, były lider KOD, w sądzie. Pierwszy proces ws. faktur
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 25 razy 9

  Słyszałem o takim, co na stocznię zbierał i kasę zgubił,, więc teraz mu bezpośrednio na konto rząd przelewa, żeby nie był poszkodowany.

 • hotin

  Oceniono 40 razy 6

  A pamiętam jak tutaj z entyzjazmem GW reklamowała tego alimentacyjnego żulika.Aż łza sie w oku kreci,teraz KODziarzom.Miałeś chamie złoty róg, a pozostał po tobie tylko smród.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 31 razy 5

  Dzięki KOD-ystom i Mateuszowi każdy złodziej, morderca, pedofil czy alimenciarz może dziś z dumą powiedzieć że jest więźniem politycznym. Brawo KOD!!!!

 • tetradrachma

  Oceniono 25 razy 5

  Jakby władzę zdobył to jak Szydło, twierdził by że mu "się należało" !

 • sympatyklewicy

  Oceniono 12 razy 4

  "wyjaśniania obu oskarżonych stoją w sprzeczności z zebranym w sprawie materiałem dowodowym, w tym z zeznaniami przesłuchanych w charakterze świadków członków zarządu stowarzyszenia KOD, jak i przedłożoną przez nich dokumentacją".
  *******************************
  Mateusz, członkowie zarządu stowarzyszenia KOD działają politycznie przeciwko tobie.

 • 12saurom

  Oceniono 22 razy 4

  Kolejny niewinny jak Gawlikowski, Adamowicz, Gronkiewicz Waltz, Zdanowska, Sawicka sami niewinni aż trzeba znajdować "naszego sędziego", który za awansik jak Łączewski wyda odpowiedni wyrok

 • ukw8087

  Oceniono 18 razy 4

  za działania na szkodę KOD-u wsadzić tego typa do mamra ...
  Miałeś Chamie złoty Róg , pazerność cię zgubiła.

 • sympatyklewicy

  Oceniono 11 razy 3

  Chodzi o wystawianie fikcyjnych faktur na kwotę 121 tys zł. Kijowski, któremu grozi 8 lat więzienia, twierdzi, że zarzuty są absurdalne.
  **************************************************************
  Zarzuty są absurdalne bo dla Mateusza z kucykiem taka kwota to absurd.

 • sympatyklewicy

  Oceniono 11 razy 3

  Prokuratura jako dowody przedstawiła m.in. zeznania członków zarządu KOD i osób pracujących jako informatycy, a także opinię biegłego z zakresu cyberprzestępczości.
  ***************************************
  To przecież nie PiS tylko KODziarze zeznają jak szachrował Mateusz z kucykiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX