Tylko jednego dnia morze wyrzuciło na brzeg 15 (!) martwych fok. M.in. w Darłowie

W sobotę morze wyrzuciło na brzeg 15 martwych fok - podaje Radio Koszalin. Zwłoki zwierząt znaleziono m.in. w Darłowie, Ustce, Ustroniu Morskim. Najprawdopodobniej większość z nich zginęła jednak nie w wyniku czyjegoś celowego działania, a wypadku.

15 martwych fok znaleziono w sobotę nad morzem m.in. w Ustroniu Morskim, Łazach, Darłowie i Ustce - podaje Radio Koszalin. Jedno ze zwierząt było zaplątane w rybacką sieć, drugie miało siniaki na głowie. Według informacji Błękitnego Patrolu WWF na ciałach pozostałych nie było widocznych śladów obrażeń.

W czerwcu morze wyrzuciło na brzeg łącznie ok. 40 fok.

Jak tłumaczył kilka dni temu w rozmowie z Gazeta.pl Michał Bala ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, przyczyną śmierci fok może być np. zaplątanie w sieci rybackie, a także choroby. Takie przypadki o tej porze roku nie są dla naukowców niczym zaskakującym.

- Niepokojące są głównie te przypadki, gdzie widać zamierzoną ingerencję człowieka. To może budzić niepokój, że ktoś nielegalnie je zabija, co może być poważnym zagrożeniem dla tych ssaków, zwłaszcza w miejscach, gdzie nadal są one nieliczne - mówił Michał Bala.

Martwe foki znajdowane na brzegu

W ostatnich tygodniach informowaliśmy o kilku przypadkach znalezienia martwych fok, które zostały zabite przez człowieka. 26 maja na brzeg w Gdyni morze wyrzuciło dwie foki z przywiązanymi u szyi cegłami, z kolei 29 maja na plaży w Helu odnaleziono Helenkę, fokę, która w marcu trafiła na rehabilitację do helskiego fokarium.

Wyjaśnianiem tych zdarzeń zajmują się obecnie policja i prokuratura. Za zabicie foki grozi do pięciu lat więzienia.

Obrońcy praw zwierząt i miłośnicy fok nie wykluczają, że za mordowaniem fok mogą stać lokalni rybacy.

Foka cudem uniknęła śmierci. Swoje życie zawdzięcza obserwatorom wielorybów

Więcej o:
Komentarze (42)
Tylko jednego dnia morze wyrzuciło na brzeg 15 (!) martwych fok. M.in. w Darłowie
Zaloguj się
 • basiak63

  Oceniono 22 razy 16

  Wczasowicze, przestańcie kupować ryby, moze wtedy zachłanni rybacy przestaną myśleć tylko o własnej kieszeni.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 17 razy 13

  wybić, wyciąć, sponiewierać! wolska w pełnej krasie!

 • Stan Majewski

  Oceniono 21 razy 13

  Nagle woda wyrzuci martwego rybaka ! Bo się zatnie i wykrwawi przy zabijaniu foki. Odrodzenie narodu pod PISS. Katolik żywemu nie przepuści ! Tak nam nakazał (nasz) Bóg.

 • Do Mi

  Oceniono 14 razy 12

  Nie kupuje ryb z Bałtyku, to po prostu skandal z bialy dzień co sie wyprawia w tym chorym kraju, co na to rzadz co robia zeby chronic foki przed mordowaniem zagrozonego gatunku??

 • nukula4

  Oceniono 21 razy 11

  Śmierć naturalna? W takim razie zabronić rybakom wypływać w morze. Niech na piasku łapią ośmiorniczki póki nie nauczą się ekologii. Takie bydło morduje i chodzi do kościoła mówiąc o chrześcijańskich zasadach. Nie kupuję ryb!

 • areyoubetter

  Oceniono 14 razy 10

  To rybacy czy rzeźnicy?

 • vito60

  Oceniono 20 razy 8

  Chlop żywemu nie przepuści, jak śpiewał Grześkowiak.

 • sonix24

  Oceniono 14 razy 6

  Rybacy to taka wodna odmiana myśliwych. Pełny prymitywizm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX