Prof. Olga Krzyżanowska nie żyje. Posłanka i wicemarszałek Sejmu miała 88 lat

Olga Krzyżanowska przez wiele lat była posłanką i senatorką. Pełniła funkcję wicemarszałka Sejmu. W czasie II wojny światowej działała w Szarych Szeregach, w PRL była członkinią "Solidarności".

O śmierci prof. Krzyżanowskiej poinformował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jak dowiedziało się Radio TOK FM, Adamowicz otrzymał informację od najbliższych polityczki.

"Zmarła profesor Olga Krzyżanowska. Osoba niezwykłej kultury, intelektu i zasług. Córka legendarnego dowódcy wileńskiej brygady AK, sama w czasie II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów. Odznaczona Krzyżem Walecznych. W 1980 wstąpiła do „Solidarności”. Lekarka i wicemarszałek Sejmu, senator ale przede wszystkim wspaniały człowiek. Będzie nam Jej brakowało!" - napisał.

- Pamiętam jak walczyła o prawa kobiet, o wartości, miała swoje zdanie, nie ulegała oportunizmowi, konformizmowi. Była takim typem człowieka reprezentującego ducha II Rzeczpospolitej z dużym spojrzeniem na przyszłość - dodał Adamowicz w rozmowie z TOK FM. 

Prof. Olga Krzyżanowska była harcerką Szarych Szeregów. Po wojnie ukończyła sydia medyczne i przez lata pracowała w zawodzie. W 1980 roku wstąpiła do "Solidarności".
W latach 1989-2001 była posłanką z ramienia kolejno Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Była wicemarszałkinią Sejmu Kontraktowego i Sejmu II kadencji (1993-1997). W latach 2001-2005 zasiadała w Senacie z ramienia komitetu Blok Senat 2001.

- Jutro w Gdańsku odtwarzany będzie Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie. Tam mieliśmy się wszyscy spotkać w gronie dawnych liderów "Solidarności" i tego wielkiego zrywu lat 1980-89. Myśleliśmy, że spotkamy się w komplecie. Bardzo będzie brakować pani marszałek. Na pewno będziemy zaczynać to spotkanie od wspomnień - powiedział w TOK FM Andrzej Halicki, polityk PO.

Szaflarska, Pyrkosz, Vetulani, Wodecki. Odeszli w 2017 roku, ale zostają w naszej pamięci

Więcej o:
Komentarze (83)
Prof. Olga Krzyżanowska nie żyje. Posłanka i wicemarszałek Sejmu miała 88 lat
Zaloguj się
 • Oceniono 29 razy 29

  O, wielka strata, Wielkiego Człowieka......współczucie dla Rodziny! Odchodzą kulturalni ludzie..........

 • aaronbund

  Oceniono 27 razy 25

  Odchodzą wielcy ludzie "Solidarności', ale pomniki stawia się tym małym - L. Kaczyński trzeci sort tego związku, choć wynoszony na piedestał z racji tej przynależności.
  Pani Krzyżanowska była wielka i mądra.

 • czechy11

  Oceniono 33 razy 23

  To byli ludzie. Prawdziwi patrioci kłasa poziom kultura. Kiedy patrzy się na obecne buractwo u władzy człowiek zastanawia się co stało się z tym krajem.

 • mokrekomnaty

  Oceniono 23 razy 19

  Wspaniała postać. Za wcześnie. [*]

 • alfredka1

  Oceniono 19 razy 17

  Smutne …
  Panią Krzyżanowską poznałam w Zakopanem .
  . Mój ojciec był partyzantem AK w Puszczy Rudnickiej , służył pod dowództwem WILKA - Ojca Pani Krzyżanowskiej .
  Mądra , inteligentna … ogromnie przykro

 • lina555

  Oceniono 21 razy 17

  Była wielka, odważna i dzielna. Piękne życie.

 • dafaq

  Oceniono 23 razy 17

  Nie sądzicie, że to ważniejsza wiadomość, niż mecze mundialowe??? Czemu jest niżej?

 • julietwhiskey

  Oceniono 18 razy 14

  Odchodzą ludzie przyzwoici. Coraz trudniej ich zastąpić...
  Zasłużony odpoczynek po pracowitym, pożytecznym życiu. Wyrazy szacunku i pamięci dla Pani Profesor. Łaczymy się w bólu z rodziną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX