Ziemia z grobów ofiar trafiła do wolontariuszy. IPN wysyłał ją we fiolkach jako podziękę

Ziemia z grobów z kwatery "Ł" na Powązkach trafiła do fiolek. IPN później wręczał ją wolontariuszom, choć rzecznik zastrzega: było kilka takich przypadków.

Sprawa zaczęła się od wpisu na Twitterze pod jedną z dyskusji, w której brał udział Sławomir Cenckiewicz, członek Kolegium IPN. Jeden z internautów zamieścił tam zdjęcie fiolek z ziemią - jak twierdził - z jam grobowych z Kwatery na Łączce, gdzie do 2017 roku trwały prace ekshumacyjne. To tam potajemnie chowano ludzi pomordowanych przez komunistyczne służby bezpieczeństwa w latach 1945-1956.

"IPN celuje teraz w takich specyficznych gadżetach" - dosadnie skwitował internauta, a jego wpis nagłośniła "Rzeczpospolita".

Gazeta.pl zapytała rzecznika Instytutu Pamięci Narodowej Adama Przegalińskiego o szczegóły sprawy. Jak przekazał, w ubiegłym roku, na zakończenie prac archeologicznych i ekshumacyjnych, pojawiły się prośby o to, by zachowano ziemię z grobów w kwaterze "Ł".

Jak wyjaśnia rzecznik IPN, ziemia zabezpieczona w fiolkach była później umieszczana pod różnego rodzaju pomnikami, pojawiała się też jako symbol upamiętniający na uroczystościach.

Jednak nie wszystkie fiolki były wykorzystane do tego celu. - Było kilka przypadków, gdy ziemia trafiła do wolontariuszy - dodaje Przegaliński. To właśnie zdjęcie jednej z takich fiolek trafiło do sieci - wraz z nim pojawił się fragment fotografii dokumentu, na którym widać napis "podziękowanie". 

Więcej o:
Komentarze (60)
Ziemia z Kwatery na Łączce w fiolkach. Wręczano ją jako nagrodę
Zaloguj się
 • kiks11

  Oceniono 28 razy 28

  Wszelkie granice kultury i dobrego smaku te quassi patriotyczne młoty przekroczyły kolejny raz. Co tymi ludźmi kieruje, o co im chodzi? Jaki mają cel i jak ma wyglądać przyszłość z takimi nekrofilami?

 • rabingoldblatt

  Oceniono 32 razy 26

  - Kamyk o który Pan prosił z Jeleniej Góry przywiozłem.
  - Z Jeleniej?
  - Z Jasnej Góry oczywiście. Pamiątka. Pan wie kto po nim stąpał.

 • kuba161048

  Oceniono 23 razy 23

  Czy oni już totalnie zgłupieli czy co ?
  Szczyt kretyństwa i prymitywizmu .

 • K R-ki

  Oceniono 21 razy 21

  Ciekawe jak to się ma do ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. W RP urny z prochami bliskich nie wolno trzymać w domu, ale fiolkę z prochami z grobu już tak ? Jakieś inne prawo obowiązuje przydupasów IPNu czy jak mam rozumieć ten dualizm ?

 • konigin

  Oceniono 21 razy 21

  Obrzydliwe.

 • marymania

  Oceniono 16 razy 16

  Teraz hobbyści będą się mogli wymieniać fiolkami: "dam dwie fiolki z Łączki za jedną fiolkę z Tupolewem".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX