Na Pomorzu odkryto ponad 120-metrowy grobowiec sprzed ok. 5,5 tys. lat. Ogromna konstrukcja

Ponad 120 m długości mierzy pradziejowy grobowiec sprzed ok. 5,5 tys. lat, odkryty na terenie Łabunia Małego (woj. zachodniopomorskie). Zdaniem archeologów to największa tego typu konstrukcja znaleziona do tej pory na terenie tego województwa.

- Konstrukcja zachowała się w dobrym stanie. Wyraźnie widoczna jest obstawa kamienna grobowca w jego przedniej, czyli najszerszej części - powiedziała PAP dr Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii na Uniwersytecie Szczecińskim.

Zachodniopomorskie. Odkryto grób typu kujawskiego

Jej zdaniem z bardzo dużym prawdopodobieństwem jest to grobowiec megalityczny typu kujawskiego (określenie to wzięło się od Kujaw, gdzie odkryto dotychczas najwięcej podobnych konstrukcji). Grobowce kujawskie wznoszono od V do III tysiąclecia p.n.e. Usypywano je w kształcie wydłużonego trójkąta i obwarowywano dookoła wielkimi blokami kamiennymi. Szerokość ich podstawy wynosiła od 6 do 15 metrów, a długość – nawet do 150 m. Konstrukcje osiągały wysokość 3 m. Pod nasypami znajdowały się z reguły pojedyncze pochówki.

Grobowiec z Łabunia Małego ma ok. 5,5 tys. lat

Długość nowo odkrytej konstrukcji szacowana jest na blisko 130 m. - Jeśli potwierdzą się nasze informacje - będzie to największy grobowiec kujawski z woj. zachodniopomorskiego - dodaje dr Matuszewska. Archeolodzy wstępnie szacują jego wiek na ok. 5,5 tys. lat.

Znaleziska dokonał w czasie analizy zobrazowań lotniczego skanowania laserowego (ALS) student archeologii, przedsiębiorca i prezes Łobeskiej Fundacji Archeologicznej, Bogdan Przybyła.

- Mamy liczną grupę sympatyków aktywnie uczestniczących w pracach, np. w ostatnich badaniach wykopaliskowych. Ale świadoma archeologia wymaga wiedzy - powiedział w rozmowie z PAP Bogdan Przybyła, który w ubiegłym roku - w wieku 60 lat - podjął studia dzienne w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Jak dodał, zainteresowanie archeologią "tliło się w nim od zawsze". Odkrycie konturów grobowca na trójwymiarowych zobrazowaniach terenu wymagało od niego wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Jak powiedział PAP Bogdan Przybyła, głównym powodem, dla którego aktywiści Łobeskiej Fundacji Archeologicznej zainteresowali się terenem, gdzie namierzono monumentalną konstrukcję - była informacja z XIX-wiecznej publikacji, w której opisano szereg małych kamiennych grobowców megalitycznych.

Monumentalna budowla. 128 m długości

- Dlatego dużym zaskoczeniem, chyba dla wszystkich, jest odkrycie na tym obszarze monumentalnej budowli o długości 128 m - dodał.
Forma tego zabytku - ostry, wydłużony trójkąt - jednoznacznie wskazuje na to, że wznieśli ją przedstawiciele społeczności kultury pucharów lejkowatych z młodszej epoki kamienia (neolitu). - Nie ma chyba innej kultury, której przedstawiciele wznosiliby tego typu budowle; można by rzec, że jest ona jak odcisk palca, jedyna w swym rodzaju - powiedział Przybyła.

Z ogłoszeniem odkrycia, którego dokonano w 2017 r., archeolodzy zwlekali do momentu jego weryfikacji w terenie. Jesienią planują przeprowadzić w jego obrębie prace archeologiczne.

Do tej pory dzięki zastosowaniu laserowego skanowania laserowego na terenie Pomorza Zachodniego w ostatnich latach odkryto kilkanaście nieznanych do tej pory grobowców megalitycznych. To, że wytypowane dzięki temu obiekty są pradziejowymi grobowcami, potwierdziły wykopaliska.

Dr Matuszewska jest zaskoczona takim odkryciem. Do tej pory na terenie Ziemi Łobeskiej i szerzej - Zachodniopomorskiego - odkrywano głównie mniejsze grobowce z tego okresu. - Dzięki badaniom w ostatnich latach wyłania się nieznany obraz pradziejów tego regionu - w neolicie ścierały się tutaj zapewne wpływy różnych społeczności, o czym świadczą różnorodne grobowce - uważa badaczka.

Odkryto nieznaną komnatę w jednym z cudów świata. Jakie jeszcze tajemnice skrywa Piramida Cheopsa?

Więcej o:
Komentarze (160)
Zachodniopomorskie. Archeolodzy odkryli grób sprzed 5,5 tys. lat
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 42 razy 12

  Co za herezje!!!! Przecież to by świadczyło o wysoko rozwiniętej kulturze na naszych ziemiach już 5,5 tysiąca lat temu, a jak wszystkim wiadomo kulturę do naszego kraju przyniósł Kościół Katolicki w 966 roku!!! Niech ci archeolodzy uważają bo KK zaraz za te herezje obłoży ich ekskomuniką:))))

 • pan.szklanka

  Oceniono 34 razy 12

  Pisanie o "kulturze" sprzed 5.5 tysiąca lat obraża chyba uczucia religijne?
  Przecież sam Pan Bóg dał możliwość zbawienia dobiero 3.5 tysiąca lat później.
  Nie bez przyczyny katechezy jest w szkole nieskończenie więcej od archeologii.

 • tichauer

  Oceniono 18 razy 10

  Najgorsze dla narodowców jest to, że nie zbudowali tych grobowców pra-Polacy. Jak oni to przeżyją?

 • a_figa

  Oceniono 7 razy 7

  No i to są skarby! :-)

 • rozsadek5

  Oceniono 4 razy 4

  Za kilkaset czy tysięcy lat obecna rzeczywistość będzie sensacją dla przyszłych odkrywców.

 • kochamrydzyka

  Oceniono 3 razy 3

  5,5 tys. lat, to znaczy okolo 500 lat po stworzeniu przez Jahve wszechswiata a jeszcze za zycia samego Adama gdyz w tamtych latach tak Adam jak i jego potomkowie zyli po 600-set, 800-set czy tez 900-set lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX