Wyniki referendum w Baranowie. Mieszkańcy wypowiedzieli się w sprawie lotniska CPK

Mieszkańcy gminy Baranów w referendum opowiedzieli się przeciwko budowie w ich okolicy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Na pytanie, "czy jesteś za lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego w Gminie Baranów" 84 procent głosujących wybrało odpowiedź "Nie". Za było 16 procent, czyli 322 osoby - poinformował wójt gminy Andrzej Kolek. Mieszkańców zapytano też o warunki wypłaty odszkodowań za przejęte grunty. Na pytanie, czy akceptujesz warunki zawarte w specustawie, ponad 94 procent głosujących stwierdziło "Nie", pozytywnie wypowiedziało się niecałe 6 procent. Frekwencja wyniosła 47 procent. Oznacza to, że referendum jest ważne.

Zdaniem wójta wyniki wyborów są jasnym sygnałem dla rządu, co o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego myślą mieszkańcy. Podkreślił, że swoje zdanie wyrazili za pomocą najbardziej demokratycznej metody.

Pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK Mikołaj Wild w czasie spotkań z mieszkańcami, mówił wcześniej, że choć referendum nie jest wiążące, to głos mieszkańców będzie brany pod uwagę. Zwracał uwagę, że głosowanie odbywa się u progu samorządowej kampanii wyborczej, która może mieć wpływ na jego wynik. Zaznaczył jednak, że dialog z mieszkańcami będzie kontynuowany.

Na początku czerwca prezydent podpisał specustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Ma on powstać w jednej z dwóch lokalizacji, które rząd wybierze na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. To koncepcja węzła transportowego opartego na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej. W ramach inwestycji powstać ma największe lotnisko w Polsce i jedno z największych w Europie. Rocznie ma obsługiwać od 15 do 100 milionów pasażerów. Pierwszy samolot ma odlecieć z CPK w 2027 roku.

Więcej o:
Komentarze (125)
Są wyniki referendum ws. lotniska CPK w gminie Baranów
Zaloguj się
 • allalone

  Oceniono 30 razy 26

  a kogo obchodzi co myślą mieszkańcy Baranowa? Suweren nie jest od pokazywania co myśli tylko od przyjmowania co ma myśleć.

 • zgwalcony_panicz

  Oceniono 22 razy 20

  Dobra konsultacje już były, teraz PIS powinien w swoim stylu tupną nogą i zacząć budowę zgodnie z hasłem: Pokora, słuchanie obywateli, ciężka praca i wystarczy nie kraść :)

 • werner53

  Oceniono 18 razy 18

  Mieszkancy Dobrzenia Wielkiego i innych gmin przymusowo wlaczonyxh do Opola, tez w referendum byli przeciwni przylaczeniu, pozniej zorganizowali protest glodowy. Jaki ignorujac ich glosy, manipulujac wynikiem referendum i tak powiekszyl Opole, tatusia uczynil szefem opolskich wodociagow, a kolesi osadzil w spolkach miejskich. Jedyna mozliwoscia powstrzymania pisich niszczycieli sa wybory.

 • cool_matt

  Oceniono 15 razy 11

  ciekawe czy pissuary posluchaja suwerena ? haha a swoja droga to chyba planuja niezle matactwa bo 33 km 2 pod lotnisko to troche duzo ...

 • czechy11

  Oceniono 16 razy 10

  Biedni mieszkańcy Baranowa. Jeszcze nie wiedza prawdopodobnie ze zostało uczestnikami puczu, dołączyli do totalnej opozycji a dziadek z Wehrmachtu i babcia z NKWD już po nich idą.

 • czechy11

  Oceniono 16 razy 10

  Dlatego politruki PiSiwskie z zagłębia ciemnoty miejscowości Gacie na Podkarpaciu uznały na spotkaniu ze swoim komunistycznym idolem Piotrowiczem ze najlepsza firma demokracji jest oświecona dyktatura😂😂. To autentyk tak bredził na spotkaniu z nim jakiś inteligent pidowdki z Gaci.

 • obywateleu

  Oceniono 10 razy 10

  Czy to wazne czego naród chce ? Pis wie lepiej co dla narodu dobre.

 • student_zebrak

  Oceniono 11 razy 9

  szczelili pisu w kolano

 • fctheduck

  Oceniono 12 razy 8

  Ciekawe jest to, że 16% wypowiedziało się na TAK, ale tylko 6% odpowiada wysokość odszkodowania. Czyli te 10% popierające budowę w ogóle nie ogarnia, że jeśli lotnisko będzie budowane, to nie dostaną takiego odszkodowania jak by chcieli. To typowe dla pisowskiego luda, nic nie kuma, głosuje tak jak mu powiedzą w kościele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX