Odsłonili pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. Na uroczystości m.in. Morawiecki

W Szczecinie odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości wzięli udział prominentni politycy PiS, a także prezes TK Julia Przyłębska i kuzyn braci Kaczyńskich.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął przed siedzibą zachodniopomorskiej "Solidarności". Został odsłonięty ok. godz. 14.00, wcześniej w parafii Św. Rodziny odbyła się msza.

Na uroczystości obecni byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, szef MSWiA Joachim Brudziński, rzeczniczka PiS Beata Mazurek czy kuzyn braci Kaczyńskich - Jan Maria Tomaszewski.

Po mszy uczestnicy przeszli na Aleję Wojska Polskiego, gdzie znajduje się pomnik Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość poprowadził aktor Jerzy Zelnik. Pomnik odsłonili: Jan Maria Tomaszewski i szef "Solidarności" Piotr Duda. Następnie odsłonięto "instalację multimedialną", która, jak wyjaśnił Jerzy Zelnik, jest "uzupełnieniem pomnika". - W ten sposób każdy obywatel będzie miał dostęp do przypomnienia sobie lub zapoznania się z dziełem życia świętej pamięci profesora prezydenta Lecha Kaczyńskiego - wyjaśniał Zelnik.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego

Pomnik mierzy ok. dwóch metrów wysokości, został ustawiony na granitowym bloku.  Autorem jest Stanisław Milewski, artysta z Trójmiasta.

PO: ta budowa jest nielegalna 

Według radnych opozycji pomnik stanął nielegalnie. Kontrowersje związane z jego budową ciągnęły się od blisko trzech lat. W 2015 r. na postawienie zgodziła się rada miasta. Jednak decyzja została unieważniona przez ówczesnego wojewodę. Później okazało się, że monument jednak stanie, tyle że na prywatnej działce. Wtedy zaprotestowali radni PO, którzy na specjalnie zwołanej sesji rady miasta chcieli wyjaśnienia okoliczności wydania pozwoleń na budowę. Sesja się nie odbyła, bo zbojkotował ją PiS i radni bezpartyjni związani z prezydentem miasta.

Według PO pomnik powstaje nielegalnie. - Proponowaliśmy, aby prezydent Szczecina zorganizował konsultacje wśród mieszkańców. Niech szczecinianie zdecydują, czy chcą pomnika - mówił w kwietniu Paweł Bartnik, szef klubu radnych PO w radzie miasta.

PiS chce walczyć z chamstwem w Sejmie. Ale co z nagannym zachowaniem posłów partii rządzącej?

Więcej o:
Komentarze (306)
Odsłonięto Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 56 razy 50

  JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ŚCIEM KACZYZMU - kaczyńscy symbolem "Solidarności"... :)

 • antropoid

  Oceniono 49 razy 43

  To teraz jeszcze dać im Warszawę - obs..ją tymi krasnalami ogrodowymi każdy ważniejszy punkt.

 • bogucjusz

  Oceniono 42 razy 38

  No to warta ZOMOwców... ach, przepraszam, "policji" - 7 dni w tygodniu,. 24h konieczna. Bo inaczej suweren na tym pomniku wypisze lub wyryje, co o nim sądzi.

 • Piotr

  Oceniono 42 razy 36

  Do Szczecina przyjeżdża zwykły poseł "poza trybem" i od razu główna arteria miasta zablokowana na pół dnia. Pomnik Lecha Kaczyńskiego powstawał w konspiracji, wbrew woli sporej części mieszkańców. Rządząca partia, która siłowo zmienia nam ustrój, wraz z obecną "Solidarnoscią" tworzą państwo w państwie. Czyż tak nie zachowuje się okupant?

 • owca888

  Oceniono 35 razy 31

  Dzierżyńskiego na dzisiejszy,m placu Bankowym podobno też odsłonili z pompą. A ileż radości mieliśmy z jego rozwalenia.

  Kurduplu, niech do ciebie wreszcie dotrze, że krzywdzisz w ten sposób własnego brata. Jakbyś nie znał polskiej natury - Polacy nie znoszą, by im coś narzucać. Twój braciszek wyleci na kopach z Wawelu, a na twój grób ludzie będą spluwać..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX