7-latek poparzony. To barszcz Sosnowskiego? Nie mieli wątpliwości aż roślinę zbadał biolog

Barszcz Sosnowskiego, nazywany również "zemstą Stalina", to szkodliwy dla człowieka gatunek rośliny. Kontakt z nią powoduje oparzenia skóry. U siedmioletniego Filipa poparzenie wywołane tą rośliną stwierdził lekarz. Ale okazuje się, że nie miał racji.

Alarm o barszczu Sosnowskiego wszczęła mama 7-letniego Filipa. Na początku czerwca zgłosiła straży miejskiej, że przy ulicy Wspólnej jej zdaniem rośnie ta niebezpieczna roślina. Miejsce zostało oznaczone biało-czerwoną taśmą. Wszystko po tym, jak u Filipa lekarz stwierdził poparzenie barszczem Sosnowskiego. Mały pacjent otrzymał specjalne plastry i nie mógł opuszczać domu, gdy za oknem świeci słońce.

Biolog zobaczył roślinę dopiero po 10 dniach. Jak podaje TVN24, orzekł, że to wcale nie barszcz Sosnowskiego, a podobny do niego, lecz na szczęście niegroźny, podagrycznik pospolity. 

Barszcz Sosnowskiego. Jak go rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego można poznać po sporych rozmiarach (może być nawet wyższy od dorosłego człowieka) i białych kwiatach. Przypomina koper, ale jest od niego dużo, dużo większy.

Objawy poparzenia mogą wystąpić dopiero w 24, a nawet 48 godzin od kontaktu z rośliną. Wystarczy nieświadomie otrzeć się o jej liście, a potem wystawić skórę na działanie promieni słonecznych. W miejscu dotknięcia rośliny pojawiają się bąble, przypominające skutki oparzenia wrzątkiem.

Barszcz Sosnowskiego może wywołać oparzenia skóry I i II stopnia. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do śmierci. 

Barszcz SosnowskiegoBarszcz Sosnowskiego Il. Bartłomiej Przybyszewski

Barszcz Sosnowskiego może poparzyć nawet na odległość. Dlaczego tak się dzieje?

Detergenty dla dziecka wyglądają jak cukierki. Co zrobić, gdy połknęło tabsa do zmywarki albo płyn do podłogi?

 

Więcej o:
Komentarze (85)
Barszcz Sosnowskiego poparzył 7-latka? Alarm w Poznaniu
Zaloguj się
 • ubrana_prawda

  Oceniono 23 razy 13

  Znam temat z własnego terenu. Pojedyncze okazy należy ostrożnie przyciąć (koniecznie ubrać się od stóp do głów), a pozostały w ziemi korzeń wykopać. Całość po zasuszeniu spalić. Większe "plantacje" należy spryskać odpowiednim preparatem (robią to specjalistyczne firmy na zlecenie władz gminy). W upalne dni ta roślina wydziela mdły, słodkawy smród, należy unikać wdychania tego aromatu, bo może podrażnić drogi oddechowe.

 • cieśla Sewruk

  Oceniono 13 razy 11

  To może ja wytlumaczę co "poeta" miał na myśli. Mały poparzył się barszczem, lekarz zdiagnozował go prawidłowo, przybyłemu po 10 dniach botanikowi wskazano nie tę roślinę - no chyba, że ktoś chce nam wmówić, że podagrycznik parzy :))) Nawiasem mówiąc młodziutkie listki podagrycznika doskonale zastępują szpinak w naleśnikach z fetą - jadłem polecam :)

 • arwena2010

  Oceniono 14 razy 10

  nie dalej jak 2 tygodnie temu widziałam plantacje tego barszczu w Bardzie Śląskim (Dolnośląskie)- nie 1 sztukę ale setki-wystarczy iśc wzdłuż rzeki i podziwiać 4 metrowe gadziny. A władza na to-nie poradzę. I dopóki jakiś bachor nie wpadnie i nie zginie nikt tego ruszać nie będzie. 3 lata temu widziałam 2. w zeszłym roku dziesiątki a teraz setki. Za 5 lat zawita na Nowodworską

 • izarider

  Oceniono 11 razy 9

  Skoro to podagrycznik, to czym poparzyło się dziecko? Nic nie kumam z tego artykułu.

 • mumel4

  Oceniono 17 razy 9

  Barszczem w tych pisiorów ! Barszczem !

 • stefan4

  Oceniono 8 razy 8

  > Jak podaje TVN24, orzekł, że to wcale nie barszcz Sosnowskiego, a podobny do niego, lecz na
  > szczęście niegroźny, podagrycznik pospolity.

  Brakuje informacji, co w takim razie poparzyło dzieciaka.

 • Oceniono 14 razy 8

  Panie Kuchciński jest pan specem od tego co zielone Pomóż pan a nie tylko laską zwalić

 • musklucki

  Oceniono 7 razy 7

  Lubczyk w moim ogrodzie (kwiatostany ponad 2m) kiedyś zaniepokoił przechodzących obok ludzi.
  Czy to nie aby bardzo Sosnowskiego?
  Dałem im liście do badań organoleptycznych.
  Nie do końca ich jednak przekonałem. Może nawet się tym lubczykiem poparzyli?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX