Trzy martwe foki na plażach w Trójmiasta. Fokarium: Brak śladów celowego działania człowieka

Foki znalezione ostatnio na polskim wybrzeżu najpewniej nie zostały celowo zabite przez człowieka - podaje fokarium w Helu. Wcześniej nie było wiadomo nic o przyczynach śmierci zwierząt. W ostatnich tygodniach kilka zwierząt najpewniej zginęło z rąk ludzi.

Co najmniej pięć fok, których ciała znaleziono w ostatnich tygodniach na wybrzeżu, mogło zostać zabitych przez ludzi. Dwie miały cegły przyczepione do szyi, jedna - równo rozcięty brzuch, kolejna - rozbitą czaszkę. Pojawiły się podejrzenia, że to skutki celowego działania. 

Dlatego gdy poniedziałek pojawiły się informacje o kolejnych martwych fokach, także wracano uwagę na możliwe działanie człowieka. Maciej Naskręt z Trojmiasto.pl pisał, że jedna z nich "była owinięta linkami i dostała prawd. obuchem w głowę". Jednak początkowo o martwych zwierzętach nie wiedziała ani policja, a Stacji Morskiej w Helu.

Dziś fokarium Stacji Morskiej potwierdziło, że wczoraj dostało zgłoszenia o trzech martwych fokach, znalezionych w Gdyni, Jastrzębiej Górze oraz pomiędzy Kuźnicą a Jastarnią. Fokarium poinformowało, że oględziny nie wykazały "śladów świadczących o tym, aby do ich śmierci CELOWO przyczynił się człowiek".

"Będziemy tępić te łajzy"

Obrońcy praw zwierząt i miłośnicy fok komentują, że za mordowaniem fok mogą stać lokalni rybacy. Dla wielu z nich foki to pasożyty – żywią się cennymi dla poławiaczy łososiami, a w ostatnich latach nauczyły się wyjadać ryby prosto z rybackich sieci.

W rozmowie z Wirtualną Polską o fokach nieprzyjaźnie wypowiadał się jeden z rybaków, trudniący się połowem ryb na Bałtyku:

W Szwecji i Finlandii już dawno uruchomiono odstrzały. U nas foka jest chroniona, bo rządzą ekoświry. Będziemy tępić te łajzy na własną rękę. Dowodów nie będzie.

Orędowniczką odstrzału fok żyjących w Bałtyku jest posłanka PiS, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, związana z miastem Gdynia. W marcu tego roku w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" zaproponowała, aby wprowadzić odstrzał fok, które jej zdaniem szkodzą interesom polskich rybaków.

Morze wyrzuca na brzeg martwe foki

Więcej o:
Komentarze (25)
Trzy martwe foki na plażach w Trójmiasta. "Brak śladów celowego działania"
Zaloguj się
 • petrucchio

  Oceniono 18 razy 10

  Jak zapowiadali rybacy, "nie będzie śladów".

 • guru133

  Oceniono 16 razy 10

  Prawdopodobnie foki też mają już dość dojnej zmiany i w proteście zaczynają masowo popełniać samibójstwa.

 • rozsadek5

  Oceniono 13 razy 7

  Jak już wspomniał pewien rybak nie będzie śladów nie ma dowodów...

 • pepe_papa

  Oceniono 17 razy 7

  Ekstremalnie zrozpaczone te foki, skoro targają się na własne życie wieszając sobie kamienie na sznurach lub waląc się obuchem.

 • 3-kuleczka

  Oceniono 12 razy 6

  to oczywiste, ze przynajmniej jedna z nich popełniła samobójstwo, owiązała sie liną i obciążyła cegłą

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  No cóż za dużo było hałasu więc inteligentni psychopaci z kutrów zaczęli używać narzędzi nie zostawiających śladów.

 • niezalany

  Oceniono 2 razy 2

  a ja mam nadzieję, że w końcu wyborcy "odstrzelą" tą arciszewską-mielewczyk, a nie foki...

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy 1

  Martwe foki to taki letni, dużurny smog ...

 • iwa01

  Oceniono 5 razy 1

  " na plażach w Trójmiasta" po jakiemu to? Zlitujcie się, piszcie po polsku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX