Żmija ukąsiła sześciolatka podczas górskiej wyprawy. Na pomoc przyleciał śmigłowiec

Sześciolatek został ukąszony przez żmiję w trakcie wspinaczki na Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym. Do zdarzenia doszło w sobotę 9 czerwca o godz. 14.12. Maluch i jego opiekunowie znajdowali się w miejscu trudno dostępnym. Na pomoc przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Żmija jest gatunkiem ciepłolubnym. W słoneczne dni wygrzewa się na łąkach, polach i w lasach. Żmija atakuje tylko wtedy, gdy poczuje zagrożenie. Podczas letnich górskich wędrówek powinniśmy patrzeć pod nogi, aby nie nadepnąć lub nie kopnąć jednej z nich. Jad żmii jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci.

Żmija zygzakowata. Jak ją rozpoznać?

Ukąszony sześciolatek w szpitalu

Sześciolatek otrzymał pomoc ze strony ratowników, którzy zabezpieczyli ranę, a potem za pomocą techniki długiej liny, przenieśli chłopca na lądowisko. Stamtąd został zabrany śmigłowcem do szpitala w Krakowie – takie informacje podał dyżurny GP GOPR.

Ukąszenie żmii. Co robić?

W przypadku ukąszenia żmii najważniejszym jest zachowanie spokoju. Niekoniecznie musiało dojść do wstrzyknięcia jadu – ukąszenie mogło spowodować jedynie uszkodzenie skóry. Nie należy próbować wysysać jadu, uciskać rany, ani smarować jej maściami czy płynami dezynfekującymi, gdyż przeszkadza to w wypłynięciu jadu. Otarcie najlepiej przemyć wodą z mydłem, obłożyć lodem i obwiązać bandażem. Poszkodowany powinien leżeć na plecach, aby jad nie rozprzestrzeniał się po ciele. Dopiero wówczas można udać się z nim do lekarza.

Więcej o:
Komentarze (29)
Żmija. W górach sześciolatek został ukąszony przez żmiję
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 10 razy 10

  Musiał hasać w nieprzewidywalnych kierunkach. Żmija też takich nie przewidzi...
  Ech... Dzie ta stara gwardia, która zawsze mówiła: "jak idziesz na przodzie, to bierz kij i nim tup... a jak jesteś Górach Stołowych, to nie wsadzaj łap i ryja w szczeliny"

 • shtalman

  Oceniono 6 razy 6

  Już myślałem że to artykuł o pośle Pięcie, Izabeli i ssaniu

 • Oceniono 5 razy 3

  Łoł zginął jej tam wachlarz oraz pudełko z sałatką i tak zemściła się na chłopcu

 • plastikpiokio

  Oceniono 4 razy 2

  dzwoni dziadek do topru i wrzeszczy do telefonu że ukąsiła go żmija ratownik pyta ale gdzie pana ukąsiła a dziadek na to ---w palec.---/film wolna sobota /

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy 1

  Na pomoc przylecieli ratownicy śmigłowcem a technika długiej liny jest znana każdemu turyście przecież. Proszę o dokładniejszy opis akcji i jakie emocje odczuwały poszczególne osoby. Artykuł powinie zawierać podstawowe informacje i być pisany zrozumiale.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX