Bałtyk wyrzuca kolejne martwe foki. Rybak: będziemy tępić te łajzy na własną rękę

Kolejna martwa foka została znaleziona na bałtyckiej plaży. Czy za śmierć tych morskich drapieżników odpowiedzialny jest człowiek? Niektórzy rybacy zapowiadają bez ogródek, że martwych fok będzie więcej.

Martwe foki na polskich plażach

W ostatnią niedzielę w Zatoce Puckiej odnaleziono ciało martwej foki, prawdopodobnie zabitej przez człowieka. To nie pierwszy taki przypadek – 26 maja Bałtyk wyrzucił na brzeg ciała dwóch fok, które miały do szyi przywiązane cegły, z kolei 29 mają na plaży w Helu znaleziono ciało foki Helenki – wcześniej podopiecznej helskiego fokarium. Foka Helenka trafiła tam na rehabilitację zaledwie dwa miesiące przed śmiercią.

Bałtyk wyrzucił na brzeg kolejną martwą fokę

Wiele tropów wskazuje na to, że do śmierci tych morskich zwierząt przyczynił się człowiek. Ostatnia ze znalezionych fok miała rozcięty brzuch, a cięcie było równe, dlatego Wioleta Miętkiewicz, opiekunka fok ze Stacji Morskiej w Helu podejrzewa, że za śmierć fok odpowiedzialni są ludzie. Nie inaczej jest w przypadku trzech pozostałych fok – foka Helenka miała rozbitą czaszkę, pozostałe dwie miały zawiązany na szyjach sznur, na którego końcu przyczepiona była cegła.

Martwe foki nad Bałtykiem. A rybak grozi

Obrońcy praw zwierząt i miłośnicy fok komentują, że za mordowaniem fok mogą stać lokalni rybacy. Dla wielu z nich foki to pasożyty – żywią się cennymi dla poławiaczy łososiami, a w ostatnich latach nauczyły się wyjadać ryby prosto z rybackich sieci. W rozmowie z Wirtualną Polską o fokach nieprzyjaźnie wypowiadał się jeden z rybaków, trudniący się połowem ryb na Bałtyku:

W Szwecji i Finlandii już dawno uruchomiono odstrzały. U nas foka jest chroniona, bo rządzą ekoświry. Będziemy tępić te łajzy na własną rękę. Dowodów nie będzie.

Na nieszczęście dla fok, nie jest to głos odosobniony.

Martwe foki w Oksywiu z cegłą przywiązaną do szyi. "Pierwszy tak drastyczny przypadek" 

Odstrzał fok w Polsce? Posłanka PiS z Gdyni mówi „tak”

Orędowniczką odstrzału fok żyjących w Bałtyku jest posłanka PiS, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, związana z miastem Gdynia. W marcu tego roku w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" zaproponowała, aby wprowadzić odstrzał fok, które jej zdaniem szkodzą interesom polskich rybaków. A wszystko przez niemieckich ekologów.

Kolejna martwa foka znaleziona nad polskim morzem. "Najpewniej zabita przez człowieka" 

Więcej o:
Komentarze (320)
Bałtyk wyrzuca kolejne martwe foki. Rybak: tępić łajzy
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 109 razy 91

  Z 30 000 bałtyckich fok, przy polskich wybrzeżach żyje jakieś 200 a ci barbarzyńcy chcą je wymordować, i zapewne po skończonym mordzie i obmyciu rąk z foczej krwi idą do kościółka zakąsić ciałem chrystuska...

 • cezar85

  Oceniono 80 razy 76

  jeszcze z wiertarką na plaży nie byłem

  ale czego się nie robi dla rybaków?

 • aeromonas

  Oceniono 70 razy 68

  Czas na delegalizację szkodliwego dla środowiska rybołówstwa. W Bałtyku prawie nie ma ryb, a rybacy dalej łowią coraz mniejsze dorsze. Teraz jeszcze zabijają chronione foki. Co na to państwowe służby? Bezsilność czy ciche przyzwolenie? Dość szkodnictwa. Od dziś nie tknę ryb bałtyckich. Niech rybaków szlag trafi.

 • pigeon_shit_dust

  Oceniono 68 razy 62

  Rybakow tez bedziemy tepic na wlasna reke, tylko tak zeby juz nie wyplyneli.
  Pozdrawiam.

 • augenthaler

  Oceniono 51 razy 51

  Wygląda na to, że rybacy to taki odłam chłopów, czyli ludek mocno prymitywny i zdemoralizowany.

 • jahodovy

  Oceniono 54 razy 50

  "Rybak: będziemy tępić te łajzy na własną rękę" - panie rybak, sam jesteś łajzą.

 • ukw8087

  Oceniono 50 razy 48

  Morze bałtyckie nie jest własnością rybaków , niech o tym pamiętają ...
  Co za chamstwo , brakuje słów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX