Deweloper odkrył 1600 szkieletów na budowie hotelu w Krakowie. Sprawę bada prokuratura

1600 ludzkich szczątków odkryto w trakcie budowy kompleksu hotelu i apartamentów w pobliżu Wawelu. Teraz prokuratura i władze zbadają sprawę wydania zgody na budowę.

Pierwsze informacje o odkryciu ludzkich szczątków przy ul. Stradomskiej w centrum Krakowa pojawiły się w kwietniu - pisała wtedy "Gazeta Krakowska". Na terenie kamienicy (dawnej kompleksu klasztoru i kościoła) powstaje kompleks hotelu i apartamentowca Angel Stradom.

Krakowskie media zwracają uwagę, że deweloper - firma Angel Poland - ograniczył dziennikarzom dostęp do miejsca budowy i prac archeologicznych. W maju okazało się, że na miejscu budowy odkryto cmentarz. Znaleziono tam w sumie ponad 1600 szczątków, głównie mężczyzn w średnim wieku. Onet.pl powołując się na wstępne ustalenia pisze, że na cmentarzu przy przytułku dla zubożałej szlachty chowano ludzi w okresie od XIV do XVII wieku. 

Prokuratura przyjrzy się zgodzie na budowę 

Badania szczątków przeprowadzono w wyjątkowo krótkim czasie. Deweloper informował, że to dzięki zastosowaniu nowoczesnej i szybkiej metody skanowania, zamiast wykonywania szkiców. Po tym pochowano je - zapewniała firma - zgodnie z obrządkiem chrześcijańskim. Niektóre trafiły do ośrodków badawczych. Inwestor podkreśla też, że na miejscu pracuje duży zespół specjalistów. 

Teraz RMF FM podaje, że sprawą inwestycji i okrycia zajmuje się urząd wojewódzki, ministerstwo kultury oraz prokuratura. Ta ostatnia ma zbadać, czy nie doszło do błędów przy wydawaniu zgody na budowę i czy było wiadomo, że budowa będzie realizowana na dawnym cmentarzu. Pozwolenie na budowę wydał m.in. konserwator zabytków, urząd miasta i urząd wojewódzki.

Jednak RMF FM cytuje krakowską archeolożkę dr Monikę Bogdanowską, wg której po odkryciu cmentarza powinno się wstrzymać wszelkie prace budowlane. Ponadto - jej zdaniem - na tym obszarze w ogóle nie powinny powstawać nowe budynki, ponieważ ta część Krakowa znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej o:
Komentarze (189)
Kraków. Deweloper odkrył 1600 szkieletów na budowie hotelu
Zaloguj się
 • kawa79

  Oceniono 51 razy 29

  W Irlandii też się zaczęło od odkrycia dziesiątek, a nawet setek szkieletów na terenach klasztornych. Najpierw przyjmowano, że są to szczątki ofiar wielkiego głodu z XIX wieku. Później okazało się, że to głównie dzieci - wychowankowie katolickich ośrodków. Potem ujawniono zeznania świadków i żyjących ofiar szykan. A potem samo poszło - dziś z autorytetu kościoła w Irlandii nie zostało nic.

 • ja5569

  Oceniono 32 razy 24

  Zbuduja hotel na gruntach cmentarza i pozniej bedzie straszyc jak w Poltergeist.

 • lubat

  Oceniono 13 razy 13

  Powinien natychmiast wkroczyć do akcji IPN i zbadać, czy to nie były ofiary zbrodni komunistycznych Jagiełły i następców;)

 • sqlap72

  Oceniono 23 razy 11

  Angel Poland to jakaś dziwnie "niebiańska" nazwa firmy budującej ten kompleks. Czyżby to jakaś kościelna? No i ciekawe, czy przypadkiem te tereny nie zostały zwrócone KK przez Komisję Majątkową? Może szykuje się - tym razem w Krakowie - nowa afera w stylu Stella Maris?

 • matylda1001

  Oceniono 17 razy 11

  Ciekawe czy jest na Ziemi takie miejsce gdzie płycej lub głębiej nie leżą żadne szczątki. Ludzie umierają od zawsze a Ziemia ma tylko 148 900 000 km² powierzchni (i to razem z oceanami).

 • stachkaz47

  Oceniono 15 razy 9

  Zrobić ekshumację i sprawdzić czy nie pomieszali szczątków w trumnach.
  Prokuratorzy Jarkowi się nudzą więc do roboty.

 • agnrodis

  Oceniono 17 razy 9

  To czysty skandal wydac zgode na budowe nowoczesnych straszydel tuz przy Wawelu ..... cmentarz, czy nie, tam nigdy nie powinni niczego budowac!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX