Deweloper odkrył 1600 szkieletów na budowie hotelu w Krakowie. Sprawę bada prokuratura

W kamienicy przy ul. Stradomskiej powstaje hotel

W kamienicy przy ul. Stradomskiej powstaje hotel (Fot. maps.google.com)

1600 ludzkich szczątków odkryto w trakcie budowy kompleksu hotelu i apartamentów w pobliżu Wawelu. Teraz prokuratura i władze zbadają sprawę wydania zgody na budowę.

Pierwsze informacje o odkryciu ludzkich szczątków przy ul. Stradomskiej w centrum Krakowa pojawiły się w kwietniu - pisała wtedy "Gazeta Krakowska". Na terenie kamienicy (dawnej kompleksu klasztoru i kościoła) powstaje kompleks hotelu i apartamentowca Angel Stradom.

Krakowskie media zwracają uwagę, że deweloper - firma Angel Poland - ograniczył dziennikarzom dostęp do miejsca budowy i prac archeologicznych. W maju okazało się, że na miejscu budowy odkryto cmentarz. Znaleziono tam w sumie ponad 1600 szczątków, głównie mężczyzn w średnim wieku. Onet.pl powołując się na wstępne ustalenia pisze, że na cmentarzu przy przytułku dla zubożałej szlachty chowano ludzi w okresie od XIV do XVII wieku. 

Prokuratura przyjrzy się zgodzie na budowę 

Badania szczątków przeprowadzono w wyjątkowo krótkim czasie. Deweloper informował, że to dzięki zastosowaniu nowoczesnej i szybkiej metody skanowania, zamiast wykonywania szkiców. Po tym pochowano je - zapewniała firma - zgodnie z obrządkiem chrześcijańskim. Niektóre trafiły do ośrodków badawczych. Inwestor podkreśla też, że na miejscu pracuje duży zespół specjalistów. 

Teraz RMF FM podaje, że sprawą inwestycji i okrycia zajmuje się urząd wojewódzki, ministerstwo kultury oraz prokuratura. Ta ostatnia ma zbadać, czy nie doszło do błędów przy wydawaniu zgody na budowę i czy było wiadomo, że budowa będzie realizowana na dawnym cmentarzu. Pozwolenie na budowę wydał m.in. konserwator zabytków, urząd miasta i urząd wojewódzki.

Jednak RMF FM cytuje krakowską archeolożkę dr Monikę Bogdanowską, wg której po odkryciu cmentarza powinno się wstrzymać wszelkie prace budowlane. Ponadto - jej zdaniem - na tym obszarze w ogóle nie powinny powstawać nowe budynki, ponieważ ta część Krakowa znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Owoce. Quiz wiedzy ogólnej
1/15Owoc granatu w środku jest koloru:
Zobacz także
 • Tomaszków pod Olsztynem. Śmiertelny wypadek z udziałem trzech ciężarówek Tomaszkowo. Trzy ciężarówki zderzyły się na drodze krajowej nr 51 pod Olsztynem. Nie żyje jedna osoba
 • Smog w Gdyni, 2018-10-16. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Białystok Smog w Białystoku, 2018-10-16. Sprawdź jakość powietrza w mieście
Komentarze (189)
Kraków. Deweloper odkrył 1600 szkieletów na budowie hotelu
Zaloguj się
 • kawa79

  Oceniono 51 razy 29

  W Irlandii też się zaczęło od odkrycia dziesiątek, a nawet setek szkieletów na terenach klasztornych. Najpierw przyjmowano, że są to szczątki ofiar wielkiego głodu z XIX wieku. Później okazało się, że to głównie dzieci - wychowankowie katolickich ośrodków. Potem ujawniono zeznania świadków i żyjących ofiar szykan. A potem samo poszło - dziś z autorytetu kościoła w Irlandii nie zostało nic.

 • ja5569

  Oceniono 32 razy 24

  Zbuduja hotel na gruntach cmentarza i pozniej bedzie straszyc jak w Poltergeist.

 • lubat

  Oceniono 13 razy 13

  Powinien natychmiast wkroczyć do akcji IPN i zbadać, czy to nie były ofiary zbrodni komunistycznych Jagiełły i następców;)

 • sqlap72

  Oceniono 23 razy 11

  Angel Poland to jakaś dziwnie "niebiańska" nazwa firmy budującej ten kompleks. Czyżby to jakaś kościelna? No i ciekawe, czy przypadkiem te tereny nie zostały zwrócone KK przez Komisję Majątkową? Może szykuje się - tym razem w Krakowie - nowa afera w stylu Stella Maris?

 • matylda1001

  Oceniono 17 razy 11

  Ciekawe czy jest na Ziemi takie miejsce gdzie płycej lub głębiej nie leżą żadne szczątki. Ludzie umierają od zawsze a Ziemia ma tylko 148 900 000 km² powierzchni (i to razem z oceanami).

 • stachkaz47

  Oceniono 15 razy 9

  Zrobić ekshumację i sprawdzić czy nie pomieszali szczątków w trumnach.
  Prokuratorzy Jarkowi się nudzą więc do roboty.

 • agnrodis

  Oceniono 17 razy 9

  To czysty skandal wydac zgode na budowe nowoczesnych straszydel tuz przy Wawelu ..... cmentarz, czy nie, tam nigdy nie powinni niczego budowac!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje