Ziobro przesłał TK stanowisko ws. aborcji. "Nieuleczalna choroba nie uzasadnia przerywania ciąży"

"Fakt ciężkiego upośledzenia dziecka poczętego lub jego nieuleczalnej choroby (...) nie może być uznany za konstytucyjnie uzasadniony powód dopuszczalności przerywania ciąży" - brzmi ocena prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry. To jego stanowisko wobec wniosku, jaki trafił do TK ws. aborcji.

Prokurator Generalny, a zarazem minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro złożył w Trybunale Konstytucyjnym swoje stanowisko ws. wniosku autorstwa posłów PiS, by stwierdzić niezgodność z Konstytucją przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Chodzi o art. 30 (przyrodzona i niezbywalna godność człowieka), art. 32 (równe traktowanie przez władze publiczne) i art. 38 (gwarancje prawnej ochrony życia dla każdego człowieka).

Autorem wniosku jest poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, a podpisało się pod nim ponad 100 posłów z Prawa i Sprawiedliwości, Kukiz'15, koła Wolni i Solidarni oraz niezrzeszonych.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w piśmie do TK wskazał:

Zgodnie z Konstytucją podstawowym obowiązkiem państwa jest zapewnienie każdemu człowiekowi prawnej ochrony życia. Pojęcie „człowiek”, które zostało użyte m.in. w art. 30 i art. 38 Konstytucji, obejmuje również istotę ludzką w prenatalnej fazie jej rozwoju. A zatem ochrona, która została zapisana w ustawie zasadniczej, dotyczy także tego wczesnego okresu życia

W komunikacie Prokuratury Krajowej, w którym przywołano stanowisko Ziobry, czytamy, że ograniczenia prawne ochrony życia dziecka poczętego "są możliwe jedynie w sytuacji absolutnej konieczności".

Prokurator Generalny jest zdania, że sam fakt ciężkiego upośledzenia dziecka poczętego lub jego nieuleczalnej choroby, a tym bardziej prawdopodobieństwo tego faktu, nie może być uznany za konstytucyjnie uzasadniony powód dopuszczalności przerywania ciąży. Konstytucja kategorycznie zakazuje bowiem różnicowania godności ludzkiej czy wartościowania życia ludzkiego

- czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

Więcej o:
Komentarze (308)
Zbigniew Ziobro: aborcja eugeniczna niezgodna z Konstytucją
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 93 razy 81

  brak czaszki, brak nerek, albo brak innych narządów przez który dziecko rodzi się tylko po to żeby w męczarni umrzeć to jest brak powodu do aborcji? Musimy kazać noworodkowi i jego rodzicom cierpieć fizycznie i psychicznie chociaż mamy medyczne możliwości zapobiegania takiemu cierpieniu? kim ty "zero" jesteś żeby ludziom fundować takie rzeczy?

 • krynolinka

  Oceniono 78 razy 68

  Pięćset + od poczęcia albo spadajcie z tą swoją interpretacją od kiedy istnieje człowiek.

 • caius1

  Oceniono 61 razy 61

  Panie prokuratorze generalny. W ciągu ostatnich paru tygodni pokazaliście gdzie macie nieszczęśliwych ludzi, którzy upomnieli się już nie o swoją godność ale o środki do przeżycia. Do tego jeszcze zrobiliście z nich egoistów i warchołów. Niech pan więc zostawi upominanie się o prawa życia nienarodzonego bo to brzmi tak jakby esesman prowadził wykład o prawach człowieka.
  NiePiS

  NiePiS

 • tadjan

  Oceniono 68 razy 60

  jasne, getto się zbuduje, murem zasłoni, zakonnicom zapłaci ...... i będzie jak na katolicki naród przystało.

 • antonikarcz

  Oceniono 55 razy 53

  Każą rodzić kalekie dzieci, aby później móc opluwać, poniżać w TVP i mainstreamowych tzw. prawicowych mediach.

 • munaciello

  Oceniono 56 razy 52

  Rozumiem, że interpretacja pojęcia "człowiek" przez pana ministra sprawia, iż w przypadku poronień, a nawet mikroporonień (dotyczą od 50-70% wszystkich zapłodnień), można będzie liczyć na zasiłek pogrzebowy.

 • moscu1

  Oceniono 44 razy 44

  Prawda jest taka...czym prędzej "TK" przyzna rację Ziobrze, a PiS to przyklepie....tym lepiej. Paradoksalnie to będzie gwóźdź do trumny PiS. Z dziewczynami lepiej nie zadzierać.

 • antropoid

  Oceniono 36 razy 34

  TRZEBA PPRZERWAĆ epidemię kaczyzmu - bo to najgorsza z nieuleczalnych chorób.
  Dyktatura kanalii i głupców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX