Burze, grad i trąby powietrzne. Na Mazowszu jedna z nich uszkodziła dachy kilku budynków

Synoptycy mieli rację. Ten weekend w kraju stoi pod znakiem niebezpiecznej pogody - obok burz, gradu, pojawiły się także trąby powietrzne. Na Mazowszu w powiecie lipskim uszkodzonych jest kilka budynków, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

Burze z piorunami, grad i silny wiatr - takiej pogody nadal należy spodziewać się w dużej części kraju, także do północy w sobotę. Przez środek Polski - od Pomorza przez centrum po Małopolskę i Podkarpacie - rozciąga się pas możliwych opadów i burz.

Choć jest to dopiero koniec maja już mamy do czynienia z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Jak donoszą użytkownicy serwisów społecznościowych, w tym ekipa z  Polish Storm Chaser, na Mazowszu zaobserwowano trąbę powietrzną.

"WOW! Absolutnie niesamowite nagranie dzisiejszej trąby powietrznej niezwiązanej z działalnością superkomórki burzowej (tzw. trąba lądowa - #landspout), która została zarejestrowana w rejonie miejscowości #StaryRzechów (powiat lipski, gmina #Rzeczniów) w województwie mazowieckim!"

Nagranie na FB nadesłała Paulina Borek.

 I kolejne zdjęcia trąby powietrznej, tym razem uchwyconej w Skaryszewie koło Radomia. 

TVN Meteo udało się potwierdzić, że w rejonie miejscowości Rybiczyzna, Kaniosy i Aleksandrów interweniowała straż pożarna.

- Mamy informację o czterech uszkodzonych dachach, pożarze budynku gospodarczego, jednym samochodzie w rowie i zerwanych liniach energetycznych - poinformował bryg. Jarosław Bajor z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.

Podobne zjawisko zarejestrowali użytkownicy profilu Sieć Obserwatorów Burz.

"Prawdopodobna trąba lądowa ( landspout ) w okolicy Ostrowca Świętokrzyskiego - Sarnówka" - napisali przy krótkim filmiku.   

Jak sprawdzić, gdzie jest burza?

Aby sprawdzić, gdzie jest burza można skorzystać z informacji z radarów burzowych, których używa m.in. Krajowy Instytut Meteorologii (instytutmeteo.pl).

Dane z radarów burzowych dostępne są online na wielu stronach internetowych (np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - imgw.pl czy Blitzortung) i za pomocą mapy przedstawiają na żywo to, w którym miejscu możemy obserwować wyładowania atmosferyczne.

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem, gdy zastanie nas burza?

Więcej o:
Komentarze (10)
Burze, grad i trąby powietrzne. Na Mazowszu uszkodzone dachy
Zaloguj się
 • zielona-galazka

  Oceniono 11 razy 7

  Wina Tuska?

 • red_fang

  Oceniono 8 razy 6

  Trąba grasowała i wystraszyła gryzące żmije, które były w natarciu.

 • xzyzzy

  Oceniono 2 razy 2

  w radomiu zaobserwowano trąby grające. czuwaj.

 • loneman

  Oceniono 5 razy 1

  Jestem racjonalista ale nawiedzeni starzy gulaje powinni wziac pod uwage obecne anomalie za przejaw gniewu niebios za obecny rzad, obojetnosc na los chorych kalek (jacy musza sie rodzic na rozkaz watykanczykow), deptanie prawa i niszczenie panstwa w wielu obszarach, rozwijanie kolesiostwa i korupcji.

 • maga2109

  Oceniono 1 raz -1

  Oba te zdjęcia to to samo, guźwa

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 6 razy -2

  Dlatego trzeba wrócić do budowy gierkowskich klocków z płaskimi ciężkimi betonowymi dachami , a nie uległo się nowomodzie i buduje się dachy z patyków z jakich budują amerykanie całe domy. Raz, że taki dach jest o wiele tańszy, łatwiejszy w budowaniu, byle murarz to zrobi, a papy termozgrzewalne to nie to co kiedyś. No i przede wszystkim cena, jest o wiele tańszy. Już nie mówiąc o funkcjonalności, nigdy więcej jakichś skosów i mebli robionych na zamówienie, bo typowe są do normalnych pokoi. Może to ładne nie było, ale gdybym się jeszcze raz budował to wybrałbym gierkowski klocek. A mieszkałem w takim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX