Zakażone ziemniaki z Egiptu w Polsce. Ministerstwo rolnictwa chce nowego zakazu

Ziemniaki z Egiptu mogą być groźne. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie tylko ostrzega, lecz także wnioskuje o zakaz importu ziemniaków z Egiptu. Nie jest to jedyna aktywność resortu.

Zakaz importu ziemniaków z Egiptu ma związek z groźną bakterią, którą wykryto w warzywach sprowadzanych z Afryki. W związku z wystąpieniem Ralstonia solanacearum w bulwach, która może przenosić się na inne warzywa i zaszkodzić uprawom w kraju. 

Ziemniaki z Egiptu w polskich sklepach

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawnioskowało do Komisji Europejskiej o zakaz importowania ziemniaków z Egiptu. Ziemniaki z tego kraju nie trafiły do Polski bezpośrednio, a z innych państw członkowskich.

Bakteria nie jest niebezpieczna dla ludzi, ani dla zwierząt. Może jednak, jeśli się rozprzestrzeni, spowodować olbrzymie straty w polskich uprawach.

W kontekście zakazu resort poinformował też opinię publiczną o innych działaniach wokół hodowli i sprzedaży ziemniaków. Ministerstwo pracuje m.in. nad rozporządzeniem w sprawie oznakowania bulw ziemniaków i znakowania kartofli pod kątem kraju ich pochodzenia (na wszystkich etapach ich obrotu).

Powstanie definicja "młodego ziemniaka"

Jednak najważniejszy postulat dotyczy wprowadzenia definicji "młodego ziemniaka". Jak opisuje resort:

Obecnie przywożone z zagranicy ziemniaki dojrzałe są opisane w punktach sprzedaży jako ziemniaki młode. Używanie takiej nazwy wprowadza w błąd konsumenta.

Protest rolników w Warszawie

W środę natomiast w Warszawie pojawili się rolnicy, którzy protestują przeciwko polityce ministerstwa. W stolicy pojawiło się ich kilkuset i jak opisuje Polsat News, domagają się m.in. odwołania ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i ograniczenia sprowadzania produktów rolnych z zagranicy.

- Mamy setki ton kapusty w przechowalniach i to wszystko trzeba będzie wyrzucić. Produkty nie schodzą, bo markety biorą towar z Zachodu. Walczymy o to, żeby tego nie było - mówił Polsat News jeden z protestujących.

Protest zorganizowała Unia Warzywno-Ziemniaczana, a uczestnicy przygotowali listę 50 postulatów dla premiera rządu PiS Mateusza Morawieckiego.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl.

Nie wypalaj traw. To nie ma sensu

Więcej o:
Komentarze (65)
Zakażone ziemniaki z Egiptu. Powstanie definicja "młodego ziemniaka"
Zaloguj się
 • mm0427

  Oceniono 8 razy 6

  Czyli karmią nas nie polscy tylko etiopscy rolnicy?
  A no tak, porzecież najwięcej ziemi rolnej po państwie ma kosciół, a brzuchaci panowie nie za bardzo palą się do pracy na roli.
  A tak przy okazji? Czy my tu w "wolnej" Polsce nie odtwarzamy pańszyźnianego porządku w kwestii posiadania ziemi?
  Wycinka w lasach państwowych też nasuwa skoajerzenia, z tym jak "prywatyzowano" zakłady pracy. Najpierw dewastacja, później sprzedaż za bezcen.A kto kupi? Ten kto ma więcej środków. Czyli kto? Kościół w którego fiananse nikt nie ma wglądu :). Polacy! Brawo my!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 7 razy 5

  "Powstanie definicja "młodego ziemniaka"

  Bo definicja "starego kartofla" jest już wszystkim raczej znana...

 • jxl82

  Oceniono 7 razy 5

  Teraz już wiadomo, że Jarek strzelił sobie w Kolano smakując ziemniaczka, dopadła go bakteria którą Narodowy Nostradamus przewidywał kilka miesięcy temu. Siedzi sobie Jaruś samotnie w Izolatce przyodziany w Narodową Pelerynę Bezpieczeństwa+ oczekując na pierwotniaki.

 • normalny1977

  Oceniono 5 razy 5

  Jest połowa Maja jak ktoś liczył na przednówek na kapuście to jest to jego problem. Trzeba było nie trzymać cen.

 • Beata Pisda

  Oceniono 6 razy 4

  "młody ziemniak" czyżby nasz Kartofel dochował się potomka?
  nie wierzę ...

 • Oceniono 3 razy 3

  czyli tylko jak polski bamber z chciwości taki ziemniak zostawi do sadzenia na zime to Belize problem.... to może....może zakazać chciwości polskiego Wśiura sic!@ Plantatora, łatwiej będzie?

 • compor

  Oceniono 11 razy 3

  aż ciśnie się na usta : "PISiak potrafi!" hehe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX