Polska Fundacja Narodowa jednak kupiła jacht. Rejs Polska100 się odbędzie, ale z inną załogą

Według ustaleń RMF FM Polska Fundacja Narodowa jednak kupiła jacht. Łódź ma ruszyć w rejs Polska100, a w projekt do niedawna zaangażowany był Mateusz Kusznierewicz.

Polska Fundacja Narodowa odkupiła jacht od francuskiej firmy ubezpieczeniowej SFS kilka dni temu, jednak wciąż nieznana jest kwota transakcji - informuje RMF FM. Obecnie trwa m.in. przerejestrowanie jachtu, który pływał dotąd pod banderą Gibraltaru.

PFN ma też zbierać ekipę, która wyruszyłaby w rejs w ramach akcji Polska100 w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wcześniej wokół akcji Polska100 pojawiło się wiele niewiadomych. Na początku maja PFN poinformowała, że zerwała współpracę z Fundacją Navigare Mateusza Kusznierewicza, która miała 8 maja ogłosić upadłość w sądzie.

Polska Fundacja Narodowa miała zostać poinformowana także o postępowaniu komorniczym, prowadzonym wobec Kusznierewicza oraz braku wynagrodzeń i zwrotu kosztów w stosunku do części załogi.

ZOBACZ TEŻ: Z Kusznierewiczem nie wyszło. Fundacja Narodowa planuje inny rejs. "Próbuje ratować twarz"

Navigare odpowiada PFN

Z kolei Fundacja Navigare zupełnie inaczej przedstawiała te wydarzenia. Według niej to PFN nie wywiązywała się ze zobowiązania zakupu jachtu.

"Warunkiem realizacji projektu Polska100 był zakup przez Polską Fundację Narodową jachtu i warunku tego PFN nie spełnił" - twierdzi Navigare. Co więcej, PFN miało nie pokryć kosztów remontu, które poniosła Navigare. Miało to doprowadzić fundację Kusznierewicza do upadku.

"Polska100" to projekt, w ramach którego jacht z polską załogą ma wyruszyć w dwuletni rejs po świecie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Żaglówka ma ruszyć w podróż w lipcu tego roku, a początkowo na czele załogi miał stanąć właśnie Kusznierewicz, dwukrotny medalista olimpijski w żeglarstwie.

ZOBACZ TEŻ: Koniec współpracy PFN z Kusznierewiczem. Rzecznik projektu: Fundacja nie kupiła jachtu

Witam, tu Michał Protaziuk. Widzę, że lubisz wiedzieć więcej. Dlatego wypróbuj nasz nowy newsletter >>>

BBC pojechała do 'twierdzy PiS' i pyta, co znaczy być Polakiem. Na reakcję nie trzeba było długo czekać

Więcej o:
Komentarze (126)
Polska Fundacja Narodowa kupiła jacht na rejs Polska100
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 44 razy 36

  Te rejs śmierdzi na odległość , kolejny przekręt PFN i to na wielką skalę

 • def11

  Oceniono 30 razy 24

  W budżecie państwa pieniędzy na pomoc dla niepełnosprawnych nie ma, ale jest na jacht.

 • puuchatek

  Oceniono 25 razy 23

  Miał być rejs.

  Mieli kupić jacht.

  Miał płynąć Kusznierewicz.

  Nie kupili jachtu.

  Miało nie być rejsu.

  Miał być, ale inny, na Darze Młodzieży.

  Więc kupili jacht.

  Czekamy na kolejny odcinek serialu pt. "Jak spieprzyć wizerunkowo wszystko, co się da, wydając przy tym maksymalnie dużo pieniędzy z państwowej kasy".

 • yaspiman

  Oceniono 29 razy 21

  pfn to idioci i przestępcy.
  jeden rejs - promuje orlen.
  drugi rejs - promuje francuską myśl techniczną.

 • kazek100

  Oceniono 18 razy 16

  Już widzę, jak cały świat żyje tym jachtem... Na idiotyzmy typu wysłanie do Anglii nikomu nieznanego "patriotycznego" zespoliku, który miał zagrać tam trzy koncerty, zagrał dwa dla 5 osób a trzeci miał odwołany, na durne jachty są pieniądze. Na niepełnosprawnych nie.

 • kolorofon68

  Oceniono 15 razy 15

  Podobno w PFN jest strach ,że jak dopłyną do krawędzi świata to wypadną i jacht stracą.Dlatego jest opcja aby za Bałtyk nosa nie wyściubiać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX