Rolnik z Pomorza opryskał pole rzepaku. Przez chemikalia zginęły pszczoły z 200 uli

Rolnik z Kębłowa niedaleko Lęborka opryskał chemikaliami 60 ha pola rzepaku w Bożepolu. Z powodu chemikaliów zginęły tysiące pszczół, które w tym czasie zbierały nektar.

Wydarzenie miało miejsce w zeszłym tygodniu. Jak opisuje portal Lebork24.info, lokalni mieszkańcy opowiadają, że rolnik zaczął opryskiwać pole około godziny 17, czyli w chwili, gdy pszczoły są bardzo aktywne. Prawie wszystkie owady, które w tym czasie zbierały nektar z kwiatów rzepaku, poniosły śmierć na miejscu. Te, które przeżyły kontakt z chemikaliami, padły w ulach.

Tysiące martwych pszczół na Pomorzu

Dziennikarze portalu dotarli do jednego z pszczelarzy, którzy stracili pszczoły.

Niestety pszczoły w ulu, które wykryją zagrożenie, w tym dziwny zapach od innych pszczół, zabijają je. W ten sposób, skażona pszczoła, nie zatruwa całego ula. Przez oprysk na tym polu straciłem 11 rodzin, ale to nic w porównaniu do tego co stracili niektórzy koledzy

- powiedział w rozmowie z portalem Lebork24.info Zygmunt Hazuka z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Wejherowie.

Oprysk dokonał zniszczeń populacji pszczół we wszystkich okolicznych pasiekach, które znajdowały się w obrębie 5 kilometrów. Łącznie zginęły pszczoły z około 200 uli.

Pszczelarze mogli stracić nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tak było w przypadku Krzysztofa Szymaniaka z Bożepola, który stracił całą hodowlę, łącznie około 30 uli.

Pszczelarze postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i wysłali zatrute owady do laboratorium. Chcą dowiedzieć się, do jakiego środka chemicznego zginęły owady. Następnie zamierzają wystąpić o odszkodowanie.

Witam, tu Michał Protaziuk. Widzę, że lubisz wiedzieć więcej. Dlatego wypróbuj nasz nowy newsletter >>>

Czy pszczoły zostaną zastąpione przez mechaniczne odpowiedniki?

Więcej o:
Komentarze (247)
Pomorze: rolnik opryskał pole rzepaku, zginęły pszczoły z 200 uli
Zaloguj się
 • szaja25

  Oceniono 71 razy 59

  Polski chłop, ciemny chłop, od zawsze do pszczelarzy mieli negatywny stosunek, jakoby ci drudzy tylko zarabiali na ich uprawach, ale słowo symbioza do chłopstwa nie dotarło.

 • kramas

  Oceniono 65 razy 53

  Wytruł pszczoły , to jak teraz ten rzepak będzie zapylony ? Włościanin nie widzi związku między zapylaniem kwiatów rzepaku , a jego wydajnością z hektara . Zamiast dopłat unijnych należałoby pańszczyznę wprowadzić , bo my to akurat na takim stopniu rozwoju jesteśmy . My na prawdę do tej unii już nie kwalifikujemy się .

 • moharp

  Oceniono 60 razy 52

  Rolnik wystąpi później o pomoc Państwa za klęskę nieurodzaju, bo mu pszczoły rzepaku nie zapyliły.

 • szaja25

  Oceniono 50 razy 42

  Mam nadzieję, że pszczółki nie zdążyły zapylić chamowi rzepaku.

 • fakiba

  Oceniono 52 razy 38

  Idiota , teraz niech płacze i płaci za szkody

 • droch

  Oceniono 59 razy 37

  A Partia na to: Żądania pszczelarskiej burżuazji to kolejny atak na polski rząd, polską wieś i polskie tradycyjne wartości!

 • donmarek

  Oceniono 43 razy 33

  Zdrowa polska żywność !!! Nie pryskane, nie sypane !!! Można spożywać i bez mycia !!! Nie to co na zgniłym zachodzie !!!
  ps
  nie ma to jak polski tępy i ciemny chłop. Ale co niedzielę dobrodzieja plebana w rękę całuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX