W to lato częściowe zaćmienie słońca odbędzie się aż 2 razy. Jak i skąd je obserwować?

Już w to lato Słońce zajdzie aż dwa razy! Niestety, będzie ono widoczne tylko z niektórych miejsc na Ziemi. Gdzie warto się udać 13 lipca i 11 sierpnia, aby obserwować znikającą tarczę słoneczną?

Co to jest zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca to jedno z najchętniej podziwianych zjawisk astronomicznych. Zachodzi wtedy, kiedy Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem i tym samym zasłania tarczę tego ostatniego. Zaćmienie częściowe jest szczególnym rodzajem tego zjawiska – widzimy je jako „nadgryzione” koło słonecznej tarczy.

Przeczytaj także: Zaćmienie Słońca - na czym polega to zjawisko? >>>

Częściowe zaćmienie Słońca w 2015 roku.Częściowe zaćmienie Słońca w 2015 roku. Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Gdzie będzie można zobaczyć letnie zaćmienia Słońca?

Częściowe zaćmienie Słońca będziemy mogli obserwować tego lata dwukrotnie – po raz pierwszy 13 lipca, a następnie 11 sierpnia. Niestety, zjawiska te nie będą widoczne z terenu Polski. Aby je zobaczyć, musimy wybrać się w podróż. Pierwsze zaćmienie słońca, wypadające 13 lipca, będzie widoczne z terenu pomiędzy Australią a Antarktydą, a także z Tasmanii, południowej Australii oraz wschodniej Antarktydy. Łatwiej będzie obejrzeć drugie ze wspomnianych zaćmień, choć nadal będzie wymagało pokonania dość dużego dystansu – częściowe zaćmienie Słońca, widoczne 11 sierpnia będzie można obserwować w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Kazachstanie, Mongolii, w Chinach oraz Korei. Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca, które będzie widoczne z Polski będzie miało miejsce 10 czerwca 2021 roku.

Zobacz także: NASA właśnie pokazała nowe zdjęcia Jowisza. Niesamowite zbliżenia [ZDJĘCIA] >>>

Białystok, obserwatorium astronomiczne UwB. Zaćmienie Słońca obserwowane przez studentów.Białystok, obserwatorium astronomiczne UwB. Zaćmienie Słońca obserwowane przez studentów. Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Patrzenie bezpośrednio w Słońce, również podczas zaćmienia, może być niebezpieczne, dlatego warto odpowiednio się do tego przygotować. Nie wystarczy, że ochrona oczu będzie przyciemniana – najgroźniejszą częścią promieniowania słonecznego są promienie podczerwone oraz ultrafioletowe, których nie widać, ale które mogą uszkodzić wzrok. Aby obserwować zaćmienie słoneczne w bezpieczny sposób, nigdy nie spoglądaj na nie bez żadnego zabezpieczenia. Nie używaj do tego okularów przeciwsłonecznych, okularów polaryzacyjnych z kina 3D, ani płyt CD czy przykopconego szkła. Aby robić to bezpiecznie, obserwuj niebo przez specjalne filtry wykonane z aluminiowej folii mylarowej (dostępnej w niektórych sklepach optycznych) lub szkła spawalniczego. Możesz także obserwować to zjawisko przez kamerę otworkową, którą możesz zrobić we własnym domu.

Przeczytaj także: Na zaćmienie nie można patrzeć gołym okiem - o tym słyszał chyba każdy. Ale Trump wiedział lepiej >>>

Łodzianie oglądają częściowe zaćmienie Słońca w pasażu Schillera.Łodzianie oglądają częściowe zaćmienie Słońca w pasażu Schillera. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

Więcej o:
Komentarze (9)
Częściowe zaćmienie Słońca 2018. Jak i skąd je obserwować?
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 6 razy 4

  "Już w to lato Słońce zajdzie aż dwa razy!"
  Az dwa razy? Tak sie nam poprawilo?

 • logopeda1

  Oceniono 4 razy 2

  "Już w to lato Słońce zajdzie aż dwa razy" - no całkiem ta natura oszalała: TEGO LATA albo LATEM TEGO ROKU dwa razy zajdzie słońce?! A w pozostałe dni TEGO LATA - nie będzie zachodu słońca? Ktoś wam płaci extra wierszówkę za te błędy?

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  Lato ciemnoty...

 • jagoda.r-m

  Oceniono 6 razy 2

  "W to lato???" Tego lata albo w lecie!

 • norma.ltd

  Oceniono 4 razy 2

  Odbyć to się może spotkanie lub koncert a do zaćmienia słońca może dojść lub można je zaobserwować. Czy Wasz komunikat o pogodzie w Warszawie miałby brzmieć"dzisiaj w Warszawie po południu odbędą się burze"?

 • hankam

  Oceniono 4 razy 2

  Nie "w to lato".
  TEGO LATA, TEGO LATA, TEGO LATA, wbijcie to sobie do głowy.

 • piotrm74

  Oceniono 4 razy -2

  Już w to lato Słońce zajdzie aż dwa razy!
  Ojej. moja dziewczyna w to lato tylko raz zajdzie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX