Około 300 spraw do umorzenia. Lasy Państwowe odpuszczą aktywistom, którzy bronili puszczy

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział, że Lasy Państwowe wycofają się z oskarżeń przeciwko aktywistom. Chodzi o około 300 spraw, które wytaczano przeciwnikom wycinki w Puszczy Białowieskiej, gdy ci blokowali leśników.

- Lasy Państwowe rezygnują z oskarżeń przeciwko aktywistom, którzy w czasie prowadzenia wycinki w Puszczy Białowieskiej blokowali działania leśników - oznajmił szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk. Zgodnie z jego słowami Lasy Państwowe mają wydać oświadczenie, w którym rezygnują "ze statusu pokrzywdzonego" i wycofują się jako oskarżyciel posiłkowy.

- To dla sądu daje drogę otwartą do umorzenia spraw - wskazywał Kowalczyk i dodał, że ma nadzieję, że także sprawy, które nie zostały jeszcze wszczęte, zostaną wycofane. Chodzi łącznie o około 300 spraw, jakie składali strażnicy leśni i leśnicy.

Blokady puszczy i spór o Białowieżę

Aktywiści zaczęli blokować działania leśników w marcu 2016 roku. To właśnie wtedy ówczesny minister środowiska Jan Szyszko podpisał aneks do planu urządzania lasu zakładający zwiększenie wyrębu niemal trzykrotnie. Jan Szyszko tłumaczył, że jest to konieczne z powodu ekspansji kornika drukarza.

Sprawa wycinki trafiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wniosła ją Komisja Europejska, która zarzucała stronie polskiej łamanie niektórych przepisów dyrektyw ptasiej i siedliskowej poprzez zwiększone cięcia.

Polska tłumaczyła, że wycinane są tylko te drzewa, które zagrażają życiu ludzkiemu. Wyrok zapadł 17 kwietnia. Unijni sędziowie stwierdzili, że Polska naruszyła europejskie przepisy.

Krytyka zespołu ministra

17 maja podczas konferencji prasowej minister Kowalczyk ogłosił też skład zespołu, który pod jego auspicjami, ma zdecydować o przyszłości Puszczy Białowieskiej.

Jak twierdzi Greenpeace Polska, w skład tego zespołu weszły osoby, które są "współodpowiedzialne za dewastację Puszczy Białowieskiej". Organizacja w tym gronie wymienia np. Jacka Hilszczańskiego, który nawoływał do zwiększenia wyrębu w puszczy, czy też Janusza Sowę, autora słów: "Już nasi dziadowie i pradziadowie wiedzieli, że jedyną metodą prowadzenia gospodarstwa leśnego jest siekiera".

Nie wyobrażamy sobie, że w zespole zasiądą osoby i naukowcy promujący typowo gospodarczy model zarządzania Puszczą. To oni popierali działania poprzedniego ministra sprzeczne z planem zadań ochronnych

- komentują m.in. Greenpeace, Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dzika Polska czy WWF (pod tym stwierdzeniem podpisało się kilka organizacji).

Greenpeace podkreśla też, że gotowe rozwiązania dla Puszczy Białowieskiej już istnieją, wystarczy je tylko wdrożyć.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Dzień dobry, tu Michał Protaziuk. Jeśli lubisz nasz portal, to wypróbuj nasz nowy newsletter. Więcej tutaj >>>

Komentarze (36)
Lasy Państwowe odpuszczają protestującym. Wycofają oskarżenia
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 20 razy 20

  Wielka łaska , jak każdy wyrok sądu jest nie po ich myśli , dostają łupnia na całej lini

 • krynolinka

  Oceniono 22 razy 18

  Pudrowania ciąg dalszy. Szyszko, który nie odróżnia kornika od wiórka czekoladowego gdyby mógł to by wszystko wykarczował i stodoły nastawiał.

 • gerardpolak2

  Oceniono 20 razy 16

  pisowcy wszystko są w stanie zniszczyć.... mistrzowie....

 • drugiepietro

  Oceniono 17 razy 15

  Nie, nie i nie. Niech niezależne sądy ocenią, czy aktywiści ochrony przyrody protestujący przeciwko dewastacji Puszczy Białowieskiej działali w stanie wyższej konieczności, broniąc dobra wspólnego nie tylko w imieniu obywateli Polski, nie tylko w imieniu Europy, ale bronili dobra wspólnego całej ludzkości.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 15 razy 13

  Niby dlaczego do umorzenia ? Boją się ośmieszenia w sądach ?

 • zueoko

  Oceniono 17 razy 9

  Szyszka na gałęzi powinna wisieć z akcję z Puszczą.

 • stefan4

  Oceniono 7 razy 7

  > To dla sądu daje drogę otwartą do umorzenia spraw - wskazywał Kowalczyk

  Polak nie powiedziałby ,,dla sądu'' tylko ,,sądowi''. Skąd ten PiS czerpie swoje kadry?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX