Koniec ekshumacji smoleńskich. Ostatnią przeprowadzono w Gdańsku, wbrew woli rodziny

W ostatniej ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej wydobyto szczątki z trumny Leszka Solskiego. Prowadzone w ramach śledztwa prokuratury ekshumacje trwały półtora roku.

W listopadzie 2016 roku na zlecenie Prokuratury Krajowej ekshumowano szczątki Lecha i Marii Kaczyńskich. Była to pierwsza ekshumacja w ramach trwającego śledztwa prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej. Od tego czasu przeprowadzano w sumie 83 ekshumacje. 

Ostatnia została wykonana w środę wieczorem na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku - podaje Polsat News. Nieoficjalnie wiadomo, że ekshumowano tam szczątki Leszka Solskiego. Jego rodzina była temu przeciwna.

Na miejscu była policja i Żandarmeria Wojskowa. Poprzednia ekshumacja Arkadiusza Rybickiego, działacza podziemnej "Solidarności", odbyła się na tym cmentarzu w poniedziałek. Z powodu zapowiadanego protestu wtedy także obecna była policja i ŻW. Poczwórnym kordonem odgrodzono cmentarz, a ludzie nie byli wpuszczani na groby bliskich. Grobu swojej żony nie mógł odwiedzić wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

W 69 trumnach szczątki 26 innych ofiar

W kwietniu prokuratura zaprezentowała raport o wynikach dokonanych do tego czasu 77 ekshumacji. W trumnach ofiar znaleziono 69 szczątków ludzkich pochodzących od 26 innych ofiar. 1 czerwca ubiegłego roku z-ca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek informował, że w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego znaleziono fragmenty ciał dwóch innych osób.

Prokurator Ewa Bialik dodaje, że w wielu zwłokach znaleziono rękawiczki sekcyjne, sznurki, worki, butelki oraz fiolki z substancjami odkażającymi. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej wskazuje, że w wielu dotychczas przedłużonych opiniach biegli stwierdzili, iż w toku rosyjskich sekcji opisano obrażenia ofiar, które faktycznie nie zostały ujawnione lub też nie opisano obrażeń, które ujawniono podczas sekcji w Polsce.

Bialik poinformowała, że śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej jest obecnie przedłużone do 31 grudnia 2018 roku.

Więcej o:
Komentarze (141)
Katastrofa smoleńska. Przeprowadzono ostatnią ekshumację
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 30

  I co teraz? Może w końcu wrak ściągniecie pisiorki. Miesięcznice zakończone, ekshumacje też. Miliony złotych wydane, a dowodów na zamach jak nie było, tak nie ma.

 • dziadekjam

  Oceniono 29 razy 23

  "Prowadzone w ramach śledztwa prokuratury ekshumacje trwały półtora roku."
  \============================================================
  Ustalono, że martwi nadal nie żyją...

 • kukunapniu

  Oceniono 29 razy 21

  "w wielu zwłokach znaleziono rękawiczki sekcyjne, sznurki, worki, butelki oraz fiolki z substancjami odkażającymi"

  A czy ślady wybuchów były i czy odnaleziono linie papilarne Tuska na pociskach, od których większość zginęła przy dobijaniu .... bo przecież o to głownie prezesowi chodziło.

 • def11

  Oceniono 31 razy 21

  Olaboga, a trotylu jak nie było, tak ni ma !

  PS. ale 6 mln za poszukiwania się należy

  podkomisja smoleńska

 • fakiba

  Oceniono 30 razy 20

  Smoleńskich koniec ale zraz nowe wymyślą , oni bez ekshumacji żyć nie potrafią

 • def11

  Oceniono 29 razy 19

  << Koniec ekshumacji smoleńskich >>

  każdego kręci coś innego, czy prezes już doszedł ?

 • my_kroolik

  Oceniono 28 razy 18

  Jesteście zadowolone pisiorskie ghule cmentarne?! Czego nowego się dowiedzieliście o przyczynach tej katastrofy za cenę kilkuset tysięcy złotych i nowej traumy rodzin?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX