Janina Ochojska nie wpuszczona do Sejmu. "Byłam w oblężonym Sarajewie, tam się udało"

ADAM STĘPIEŃ

Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, nie dostała zgody na wejście do Sejmu. Zapowiedziała, że pojawi się w środę przed budynkiem parlamentu. Słowa dotrzymała.

Szefowa PAH chciała w Sejmie spotkać się z protestującymi rodzicami i ich niepełnoprawnymi dziećmi. Zgody na jej wejście odmówił marszałek Sejmu. Krótko przed godziną 14 Ochojska jednak pojawiła się przed wejściem do Sejmu. 

Do środka nie weszła, chociaż próbowali ją wprowadzić m.in. posłowie i senatorowie PO. Mówili, że przyszła na ich zaproszenie. Jednak na drodze stanęła straż marszałkowska. Doszło do przepychanki z funkcjonariuszami. Senatorowie chcieli rozmawiać z szefem straży. 

Ochojską powitali ją za to sami niepełnosprawni, którzy od kilkudziesięciu dni protestują w budynku Sejmu. 

- Ja pamiętam takie zasieki, ale nie z rąk, tylko z różnych barier, kiedy próbowaliśmy się dostać do oblężonego Sarajewa. I w oblężonym Sarajewie i Groznym byłam niejednokrotnie. Okazuje się, że do Sejmu nie sposób się dostać - mówiła dziennikarzom.

Jest mi trudno stać w tym ścisku. Uważałam, że mam prawo tu przyjść. Myślałam, że marszałek uzna, ta Ochojska i PAH tyle zrobiła, to niech wejdzie do Sejmu. Okazało się, że się pomyliłam

- dodawała. 

ADAM STĘPIEŃ

- Jest mi przykro. Jestem patriotką, osobą niepełnosprawną i uważam, że mam prawo wejść do tych ludzi i powiedzieć im: słuchajcie, niepełnosprawność to jest tylko coś, co się przydarza, z czym można żyć. Ale żeby można było z tym żyć, trzeba walczyć o swoje prawa. I o te prawa dzisiaj walczymy i chciałabym móc to robić razem z tymi ludźmi, ale niestety uniemożliwiono mi to - mówiła Ochojska.

- Mam jedną prośbę do niepełnosprawnych i rodziców. Walczcie do końca, nie odpuszczajcie, teraz albo nigdy - podkreśliła szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

Mnie 62 lata życia z niepełnosprawnością nauczyły tego, żeby nie odpuszczać sobie i różnych możliwości, które się stwarzają. Gdybym odpuściła, dzisiaj by mnie tutaj z państwem nie było. Trzeba nauczyć władzę tego, że ludzie nie przychodzą tutaj protestować dla zabawy. Walczą o swoją godność

- mówiła.

ADAM STĘPIEŃ

- Ja sobie nie wyobrażam, żeby rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wyszli z Sejmu bez spełnienia ich postulatów - dodała Janina Ochojska.

"Nie jesteśmy tutaj z przymusu. Proszę nie mówić bredni". Protestujący w Sejmie oburzeni słowami posłanki PiS

Ten test wykaże, jak bardzo statystycznym Polakiem jesteś
1/10Jak często myjesz zęby?
Zobacz także
 • Lublin. Marsz Równości i policjanci zaatakowani przez kontrmanifestację Lublin. Są zarzuty i areszt po ataku na Marsz Równości. Napaść na policjantów, pobicie
 • Ryszard Czarnecki Czarnecki: Jak Jarosław Kaczyński każe startować na wójta, to wystartuję
 • Adam Bielan Bielan o nowej taśmie Morawieckiego: Premier spotkał się z Kubicą i sprawę wyjaśnili
Komentarze (349)
Janina Ochojska nie wpuszczona do protestujących w Sejmie
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 86 razy 64

  Kuchciński jest doskonałym przykładem na to i tezy potwierdzeniem, że mali ludzie nigdy nie powinni piastować funkcji publicznych, nie mówiąc o byciu 2 osobą w państwie.
  To kadrowy upadek Rzeczpospolitej.

 • antykaczysta40

  Oceniono 55 razy 39

  Wielkie gó.... Państwo polskie jest teraz w szpitalu i nie myśli.

 • Michał Fuk

  Oceniono 51 razy 37

  PiS to bolszewicka horda. Nie szanują grobów zmarłych, nie szanują słabszych, pogardzają wszystkimi. Niszczą wszystko, co w tym kraju dobre, mądre i piękne. Tępe dzidy, które rozumieją tylko język siły!

 • sector23

  Oceniono 36 razy 30

  Psycho i Socjopaci w akcji: chamstwo, buta i arogancja władzy w pełnej krasie. Deja vu z komuny!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje