CBA zatrzymało byłego komendanta głównego policji. Ma mieć postawione zarzuty

Ówczesny komendant główny policji Zbigniew Maj podczas uroczystości wymiany komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie, 2 lutego 2016

Ówczesny komendant główny policji Zbigniew Maj podczas uroczystości wymiany komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie, 2 lutego 2016 (fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego rano rozpoczęli przeszukanie w domu byłego komendanta głównego policji Zbigniewa Maja - podało RMF FM. Były szef KGP został zatrzymany, ma usłyszeć zarzuty przekroczenia uprawnień.

CBA wkroczyło nad ranem do domu byłego komendanta głównego policji Zbigniewa Maja w Kaliszu. Funkcjonariusze rozpoczęli przeszukanie, po którym były szef KGP ma zostać przewieziony do Rzeszowa na przesłuchanie. Niewykluczone, że usłyszy zarzuty przekroczenia uprawnień - podaje RMF FM.

Według dziennikarzy zarzuty mają dotyczyć przekazywania informacji, ale nieoficjalnie wiadomo, że Maj nie przekazywał ich grupom przestępczym.

W tej samej sprawie zatrzymano również dwóch byłych szefów delegatur CBA z Poznania i Łodzi - Krzysztofa A. i Jacka L.

Informacje potwierdza również Prokuratura Krajowa. Zatrzymanie odbyło się na polecenie Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

"Zatrzymanym zostaną przedstawione zarzuty dotyczące m.in. ujawniania informacji z prowadzonych postępowań karnych oraz na temat planowanych dopiero czynności operacyjno-rozpoznawczych, co naraziło na szkodę interes publiczny oraz interes prowadzonych postępowań karnych"

- podaje PK.

Zbigniew Maj. Były szef KGP

Zbigniew Maj w grudniu 2015 r. został powołany przez premier Beatę Szydło na stanowisko komendanta głównego. W lutym 2016 r. złożył rezygnację ze stanowiska.

- Dotknąłem układów, które od lat funkcjonowały w wielu miejscach w policji i zostałem zaatakowany. (...) Wiem, że przygotowywano prowokację przez byłych pracowników Biura Spraw Wewnętrznych. Wiem, że wykorzystano materiały sprzed kilkunastu lat, kiedy prowadziłem pracę operacyjną

- mówił wówczas.

Przed tym, gdy został mianowany na szefa KGP, był zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku ds. kryminalnych. Służbę w policji pełnił od 1996 roku.

"Jest doświadczonym oficerem, umiejętności zawodowe zdobywał i doskonalił na różnych stanowiskach w służbie kryminalnej. Ukończył wiele szkoleń specjalistycznych oraz kursów"

- tak o Zbigniewie Maju przy okazji nominacji pisał portal Policja.pl.

Zbigniew Maj był także twórczą i członkiem Zespołu ds. Uprowadzeń oraz współtwórcą algorytmu działań Policji w przypadku uprowadzeń dla okupu. Był również koordynatorem i twórcą struktur Centralnego Biura Śledczego Policji.

Dwukrotnie odznaczony przez Prezydenta RP - Brązowym Medalem za długoletnią służbę oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.

Komendant główny policji podał się do dymisji. 'Byli pracownicy BSW przygotowywali prowokację'

Myślisz, że znasz geografię? Sprawdź, czy rozpoznasz wskazane państwo
1/24Określ, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe.
Grafika przedstawia Polskę
Zobacz także
Komentarze (241)
Zbigniew Maj. CBA zatrzymało byłego komendanta gołównego policji
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje